Tężnia "Maciejka" to jedno z ulubionych miejsc relaksu mieszkańców Ursynowa. Jak przekazał dzielnicowy ratusz, przed nowym sezonem została poddana przeglądowi technicznemu oraz wypełniona świeżą solanką. Będzie uruchamiana codziennie w godzinach 8.30 - 21.30 i będzie dostępna do połowy października.
Tężnia jest wykonana z drewna sosnowego, wypełnionego tarniną z korytem z litego modrzewia. Solanka, którą przywieziono z Buska-Zdroju, sprawi że powietrze w sąsiedztwie obiektu będzie jak w uzdrowisku. Gdy paruje solanka, powietrze wokół wzbogaca się o minerały, które wspomagają odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Działają one także stymulująco na pracę układu odpornościowego.
- "Maciejka" to pierwsza tężnia na Ursynowie. Powstała dzięki mieszkańcom w ramach budżetu partycypacyjnego. W tym roku zrealizujemy kolejną, również jako projekt obywatelski, tym razem przy Lasku Brzozowym nieopodal metra Natolin. Ze względu na czas wymagany do przeprowadzenia całego procesu inwestycyjnego, z drugiej tężni skorzystamy dopiero w 2023 roku - powiedział w komunikacie na ten temat zastępca burmistrza Ursynowa Bartosz Dominiak.
Zasady korzystania
Aby bezpiecznie korzystać z tężni, warto stosować się do zasad obowiązując dla takich miejsc. Należy zachować odległość minimum jednego metra od tarniny, jednorazowy seans powinien trwać do 45 minut, dzieci do ukończenia dziesiątego roku życia mogą przebywać na terenie tężni wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich.
Z tężni nie mogą korzystać osoby ze stanami zapalnymi, ostrymi chorobami przebiegającymi z podwyższoną temperaturą, nadczynnością tarczycy, chorobami niewydolności krążenia, zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi, stanami po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego, chorobami nowotworowymi, zaawansowaną astmą oskrzelową, po przebytej gruźlicy oraz z nadwrażliwością na jod i brom oraz inne jony zawarte w solance.
Od piątku po dwuletniej przerwie działa również fontanna w parku Jana Pawła II. Będzie czynna od 15 kwietnia do 15 października od godziny 8 do 22.
Jak przekazał ursynowski urząd, w 2020 roku obiekt był nieczynny ze względu na zalecenia sanepidu, związane z pandemią. Z kolei w 2021 roku fontanna musiała być wyremontowana ze względu na uszkodzenia spowodowane wchodzeniem na jej pokrywę. "W ramach prac wykonano remont elementów technologii fontanny i konstrukcji betonowej niecki fontanny, zamontowano nowe płyty oraz wybudowano odwodnienie liniowe wraz z kratkami ściekowymi i podbudową oraz opaski z płyt granitowych pomiędzy konstrukcją fontanny a odwodnieniem liniowym" - podsumował urząd dzielnicy.
Modernizacja fontanny kosztowała 179 200 złotych.
Autorka/Autor: katke/r
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl