Bez pediatrii, ale z SOR-em dla dzieci. Byliśmy na budowie Szpitala Południowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jakie oddziały i poradnie znajdą się w Szpitalu Południowym?
Jakie oddziały i poradnie znajdą się w Szpitalu Południowym?Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Szpital Południowy w oku kamery

Nie tylko budynek Szpitala Południowego powoli nabiera docelowego kształtu, ale też wyklarowała się jego instytucjonalna organizacja. Miasto zdecydowało, że placówka połączy się ze Szpitalem Czerniakowskim, a nową jednostką będzie zarządzał Szpital Solec. Wyczekiwanego przez mieszkańców oddziału pediatrycznego nie będzie, powstanie za to specjalny Szpitalny Oddział Ratunkowy dla dzieci. W czwartek zajrzeliśmy z kamerą do budowanej placówki.

Sale w większości są już pomalowane, jednak z sufitów zwisają jeszcze kable, na podłogach leżą płyty, a na korytarzach - zamiast lekarzy i pacjentów - przechadzają się robotnicy w kaskach. Tak prezentuje się dziś Szpital Południowy, który od kilku lat powstaje przy skrzyżowaniu ulic Ghandi i Pileckiego na Ursynowie. Jak zapowiedział wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, zakończenie budowy planowane jest na połowę przyszłego roku.

Ale nie będzie to równoznaczne z uruchomieniem placówki, bo szpital trzeba jeszcze wyposażyć. - Chcemy tu najlepszego sprzętu - podkreślił Rabiej. Rok w medycynie to dużo, więc najlepiej wyposażenie kupić tuż przed otwarciem szpitala dla pacjentów. Powinni się oni pojawić się na Ursynowie w 2021 roku, mimo że jeszcze w ubiegłym roku miasto zapowiadało przyjęcie pierwszych pacjentów na lipiec 2019 roku.

Tego miejsca mieszkańcy wyczekują od lat, bo choć miejskich placówek w Warszawie mamy 10, to wciąż brakuje szpitala na południu stolicy. - W tej części Warszawy mamy dziurę, nie mamy dużego szpitala dla Ursynowa, Wilanowa, Mokotowa czy Ursusa - przyznał wiceprezydent Rabiej.

Połączenie metodą na zapis ustawy

Żeby szpital można było otworzyć, miasto musiało znaleźć rozwiązanie na niefortunny zapis obowiązującej od dwóch lat ustawy o sieci szpitali. Szpital Południowy w tej sieci nie figuruje, więc nie mógłby liczyć na kontrakty z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlaczego nie można go po prostu dopisać? Bo żeby to zrobić, musiałby posiadać kontrakt z NFZ od co najmniej dwóch lat.

- Polski system zdrowia jest jakąś wielką plątaniną różnego rodzaju złych rozwiązań. Ta ustawa spowodowała, że szpital otwierany przez samorządy czy inne jednostki nie może dostać finansowania, bo ustawodawca nie pomyślał, że ktoś wybuduje nowy szpital. Formalnie nie ma dzisiaj możliwości, że budujemy jako miasto nową placówkę i możemy starać się o kontraktowanie z NFZ - wyjaśnił Rabiej.

Urzędnicy musieli znaleźć sposób na obejście tego zapisu. Postanowili, że Szpital Południowy na Ursynowie połączy się ze Szpitalem Czerniakowskim, a nową jednostką zarządzał będzie Szpital Solec. Pełnomocnictwo prezydenta do przygotowania finalnej koncepcji takiego rozwiązania otrzymała prezes Ewa Więckowska, która obecnie kieruje placówką przy Solcu. - Pewną komplikacją jest to, że Szpital Solec jest szpitalem specjalizacji pierwszego stopnia, a my chcemy, żeby to był szpital specjalizacji drugiego stopnia. Dlatego do tej układanki potrzebny nam był wymagający restrukturyzacji Szpital Czerniakowski. Pewną część operacji z tego szpitala rozciągniemy na Szpital Południowy - tłumaczył zawiłości proceduralne Rabiej.

Kiedy otworzy się Szpital Południowy, stuletnią placówkę na Powiślu będzie można wyremontować. - Na Mokotowie szpital jest duży, więc spokojnie można tam przenieść część oddziałów i rozszerzyć część medyczną nakierowaną między innymi na dializy. W Warszawie brakuje miejsc, gdzie osoby z chorymi nerkami mogłyby przejść przez procedurę dializ - zapowiedział Rabiej.

SOR dla dzieci

Na 42 tysiącach metrów kwadratowych placówki zmieści się ponad 300 pacjentów. Będzie tu kilka oddziałów i lądowisko dla śmigłowców ratunkowych. Budowa szpitala pochłonie 400 milionów złotych.

Na parterze budynku zaplanowano Nocną Pomoc Lekarską i obszerny Szpitalny Oddział Ratunkowy. - Zaproponowaliśmy rzadkie rozwiązanie, że na SOR-ze będzie dodatkowy tomograf komputerowy i rentgen, który będzie świadczył usługi tylko i wyłącznie na rzecz pacjentów tego oddziału. Ich udzielanie nie będzie kolidowało ze świadczeniami na działalność innych oddziałów - zapowiedziała prezes Szpitala Solec Ewa Więckowska.

Odpowiedzią na oczekiwania rodziców, którzy domagali się oddziału pediatrycznego w Szpitalu Południowym, będzie SOR dla dzieci. - To był postulat mieszkańców dzielnicy. Mamy w Warszawie nadmiar łóżek pediatrycznych, 40 procent nie jest zajmowanych. Ich koncentracja przypada na centrum Warszawy, ale nie ma powodów "karania" za to mieszkańców Ursynowa. Każdy rodzic z dzieckiem dostanie pomoc w ramach Nocnej Pomocy Lekarskiej bądź SOR-u - zaznaczył Rabiej.

Na parterze znajdzie się też specjalistyczna poradnia proktologiczna. Jak podkreśliła Więckowska, do tej w szpitalu na Solcu od lat zjeżdżają się pacjenci nie tylko z Warszawy, ale całego Mazowsza. Nie zabraknie też kompleksowej opieki na oddziale ginekologiczno-położniczym.

Na tym samym poziomie przewidziano także miejsca na: poradnie ortopedyczną i chirurgiczną, dwie pracownie USG, wydzieloną część związaną z żywieniem pacjentów oraz laboratorium analitycznym, kompleks sal seminaryjnych dla studentów.

Pomoc dla poszkodowanych w wypadkach

Kolejne poradnie znajdą się już na pierwszym piętrze: okulistyczna, kardiologiczna, neurologiczna, laryngologiczna i alergologiczna. Powstają tu także oddział neurologiczny i okulistyczny, pracownie angiografii i endoskopii, sale rehabilitacji i szkoła rodzenia.

Na drugim piętrze ulokowane zostaną oddziały: ginekologii i położnictwa, laryngologiczny, internistyczny, a także blok operacyjny z czterema salami. - Oddział internistyczny na Solcu ma historycznie zabarwienie kardiologiczne, co będziemy też rozwijać tutaj - zaznaczyła Więckowska.

Czwarty piętro to oddziały chirurgii i ortopedii, a także OIOM z trzynastoma stanowiskami. - Chcemy otworzyć specjalną ścieżkę dla pacjentów w trybie ratunkowym, bo jednak szpital będzie zlokalizowany przy Południowej Obwodnicy Warszawy i ta lokalizacja dla bezpieczeństwa i dla różnego rodzaju wypadków jest kluczowa - wyjaśniała Ewa Więckowska.

"Musi być fenomenalny, musi być zrobiony na tip-top"

- Chce, żeby to był szpital nie tylko dla mieszkańców Warszawy i okolic, ale też dla mieszkańców całej Polski, żeby przyciągnąć wszyskich. Warszawę stać na to, żeby te usługi są na najwyższym możliwym poziomie - mówił wiceprezydent Paweł Rabiej. - To będzie placówka używana w ratownictwie kryzysowym. Mamy zapaść w Warszawie, trudno związać koniec z końcem i nie chcemy, żeby szpital dołował. Chcemy, żeby ten szpital konkurował z prywatnymi placówkami. Musi być fenomenalny, musi być zrobiony na tip-top - podkreślił.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:Marcela Pęciak

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl