Bez pediatrii, ale z SOR-em dla dzieci. Byliśmy na budowie Szpitala Południowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jakie oddziały i poradnie znajdą się w Szpitalu Południowym?
Jakie oddziały i poradnie znajdą się w Szpitalu Południowym?Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Szpital Południowy w oku kamery

Nie tylko budynek Szpitala Południowego powoli nabiera docelowego kształtu, ale też wyklarowała się jego instytucjonalna organizacja. Miasto zdecydowało, że placówka połączy się ze Szpitalem Czerniakowskim, a nową jednostką będzie zarządzał Szpital Solec. Wyczekiwanego przez mieszkańców oddziału pediatrycznego nie będzie, powstanie za to specjalny Szpitalny Oddział Ratunkowy dla dzieci. W czwartek zajrzeliśmy z kamerą do budowanej placówki.

Sale w większości są już pomalowane, jednak z sufitów zwisają jeszcze kable, na podłogach leżą płyty, a na korytarzach - zamiast lekarzy i pacjentów - przechadzają się robotnicy w kaskach. Tak prezentuje się dziś Szpital Południowy, który od kilku lat powstaje przy skrzyżowaniu ulic Ghandi i Pileckiego na Ursynowie. Jak zapowiedział wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, zakończenie budowy planowane jest na połowę przyszłego roku.

Ale nie będzie to równoznaczne z uruchomieniem placówki, bo szpital trzeba jeszcze wyposażyć. - Chcemy tu najlepszego sprzętu - podkreślił Rabiej. Rok w medycynie to dużo, więc najlepiej wyposażenie kupić tuż przed otwarciem szpitala dla pacjentów. Powinni się oni pojawić się na Ursynowie w 2021 roku, mimo że jeszcze w ubiegłym roku miasto zapowiadało przyjęcie pierwszych pacjentów na lipiec 2019 roku.

Tego miejsca mieszkańcy wyczekują od lat, bo choć miejskich placówek w Warszawie mamy 10, to wciąż brakuje szpitala na południu stolicy. - W tej części Warszawy mamy dziurę, nie mamy dużego szpitala dla Ursynowa, Wilanowa, Mokotowa czy Ursusa - przyznał wiceprezydent Rabiej.

Połączenie metodą na zapis ustawy

Żeby szpital można było otworzyć, miasto musiało znaleźć rozwiązanie na niefortunny zapis obowiązującej od dwóch lat ustawy o sieci szpitali. Szpital Południowy w tej sieci nie figuruje, więc nie mógłby liczyć na kontrakty z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlaczego nie można go po prostu dopisać? Bo żeby to zrobić, musiałby posiadać kontrakt z NFZ od co najmniej dwóch lat.

- Polski system zdrowia jest jakąś wielką plątaniną różnego rodzaju złych rozwiązań. Ta ustawa spowodowała, że szpital otwierany przez samorządy czy inne jednostki nie może dostać finansowania, bo ustawodawca nie pomyślał, że ktoś wybuduje nowy szpital. Formalnie nie ma dzisiaj możliwości, że budujemy jako miasto nową placówkę i możemy starać się o kontraktowanie z NFZ - wyjaśnił Rabiej.

Urzędnicy musieli znaleźć sposób na obejście tego zapisu. Postanowili, że Szpital Południowy na Ursynowie połączy się ze Szpitalem Czerniakowskim, a nową jednostką zarządzał będzie Szpital Solec. Pełnomocnictwo prezydenta do przygotowania finalnej koncepcji takiego rozwiązania otrzymała prezes Ewa Więckowska, która obecnie kieruje placówką przy Solcu. - Pewną komplikacją jest to, że Szpital Solec jest szpitalem specjalizacji pierwszego stopnia, a my chcemy, żeby to był szpital specjalizacji drugiego stopnia. Dlatego do tej układanki potrzebny nam był wymagający restrukturyzacji Szpital Czerniakowski. Pewną część operacji z tego szpitala rozciągniemy na Szpital Południowy - tłumaczył zawiłości proceduralne Rabiej.

Kiedy otworzy się Szpital Południowy, stuletnią placówkę na Powiślu będzie można wyremontować. - Na Mokotowie szpital jest duży, więc spokojnie można tam przenieść część oddziałów i rozszerzyć część medyczną nakierowaną między innymi na dializy. W Warszawie brakuje miejsc, gdzie osoby z chorymi nerkami mogłyby przejść przez procedurę dializ - zapowiedział Rabiej.

SOR dla dzieci

Na 42 tysiącach metrów kwadratowych placówki zmieści się ponad 300 pacjentów. Będzie tu kilka oddziałów i lądowisko dla śmigłowców ratunkowych. Budowa szpitala pochłonie 400 milionów złotych.

Na parterze budynku zaplanowano Nocną Pomoc Lekarską i obszerny Szpitalny Oddział Ratunkowy. - Zaproponowaliśmy rzadkie rozwiązanie, że na SOR-ze będzie dodatkowy tomograf komputerowy i rentgen, który będzie świadczył usługi tylko i wyłącznie na rzecz pacjentów tego oddziału. Ich udzielanie nie będzie kolidowało ze świadczeniami na działalność innych oddziałów - zapowiedziała prezes Szpitala Solec Ewa Więckowska.

Odpowiedzią na oczekiwania rodziców, którzy domagali się oddziału pediatrycznego w Szpitalu Południowym, będzie SOR dla dzieci. - To był postulat mieszkańców dzielnicy. Mamy w Warszawie nadmiar łóżek pediatrycznych, 40 procent nie jest zajmowanych. Ich koncentracja przypada na centrum Warszawy, ale nie ma powodów "karania" za to mieszkańców Ursynowa. Każdy rodzic z dzieckiem dostanie pomoc w ramach Nocnej Pomocy Lekarskiej bądź SOR-u - zaznaczył Rabiej.

Na parterze znajdzie się też specjalistyczna poradnia proktologiczna. Jak podkreśliła Więckowska, do tej w szpitalu na Solcu od lat zjeżdżają się pacjenci nie tylko z Warszawy, ale całego Mazowsza. Nie zabraknie też kompleksowej opieki na oddziale ginekologiczno-położniczym.

Na tym samym poziomie przewidziano także miejsca na: poradnie ortopedyczną i chirurgiczną, dwie pracownie USG, wydzieloną część związaną z żywieniem pacjentów oraz laboratorium analitycznym, kompleks sal seminaryjnych dla studentów.

Pomoc dla poszkodowanych w wypadkach

Kolejne poradnie znajdą się już na pierwszym piętrze: okulistyczna, kardiologiczna, neurologiczna, laryngologiczna i alergologiczna. Powstają tu także oddział neurologiczny i okulistyczny, pracownie angiografii i endoskopii, sale rehabilitacji i szkoła rodzenia.

Na drugim piętrze ulokowane zostaną oddziały: ginekologii i położnictwa, laryngologiczny, internistyczny, a także blok operacyjny z czterema salami. - Oddział internistyczny na Solcu ma historycznie zabarwienie kardiologiczne, co będziemy też rozwijać tutaj - zaznaczyła Więckowska.

Czwarty piętro to oddziały chirurgii i ortopedii, a także OIOM z trzynastoma stanowiskami. - Chcemy otworzyć specjalną ścieżkę dla pacjentów w trybie ratunkowym, bo jednak szpital będzie zlokalizowany przy Południowej Obwodnicy Warszawy i ta lokalizacja dla bezpieczeństwa i dla różnego rodzaju wypadków jest kluczowa - wyjaśniała Ewa Więckowska.

"Musi być fenomenalny, musi być zrobiony na tip-top"

- Chce, żeby to był szpital nie tylko dla mieszkańców Warszawy i okolic, ale też dla mieszkańców całej Polski, żeby przyciągnąć wszyskich. Warszawę stać na to, żeby te usługi są na najwyższym możliwym poziomie - mówił wiceprezydent Paweł Rabiej. - To będzie placówka używana w ratownictwie kryzysowym. Mamy zapaść w Warszawie, trudno związać koniec z końcem i nie chcemy, żeby szpital dołował. Chcemy, żeby ten szpital konkurował z prywatnymi placówkami. Musi być fenomenalny, musi być zrobiony na tip-top - podkreślił.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:Marcela Pęciak

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl