Mniej wypadków, więcej zabitych. 44 osoby nie żyją, ponad 730 zostało rannych na drogach w 2020 roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rzecznik policji o wypadkach na stołecznych ulicach (czerwiec 2020)
Rzecznik policji o wypadkach na stołecznych ulicach (czerwiec 2020)TVN24
wideo 2/10
Wypadki i kolizje na drogach garnizonu stołecznego w 2020 roku

Do ponad 260 wypadków mniej niż rok wcześniej doszło w Warszawie w 2020. Za tymi spadkami nie idzie jednak mniejsza liczba osób zabitych na drogach – tych było 44, czyli o dziewięć więcej niż w 2019.

Już na początku października Zarząd Dróg Miejskich alarmował, że w tym roku w wypadkach na terenie stolicy zginęło już 38 osób, czyli o trzy więcej więcej niż przez cały 2019. Od tego czasu ta liczba osób jeszcze wzrosła. Tym samym skończyła się tendencja spadającej od sześciu lat liczby ofiar wypadków na warszawskich drogach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Dane dotyczące kolizji, wypadków, rannych i zabitych na terenie stolicy i garnizonu warszawskiego w okresie od stycznia do listopada można znaleźć na stronie wydziału ruchu drogowego. Policja nie opublikowała jeszcze szczegółowego raportu podsumowującego cały rok 2020, jednak przekazała nam brakujące dane z grudnia. Wynika z nich, że w ubiegłym roku na terenie Warszawy doszło łącznie do 664 wypadków, w których zginęły 44 osoby, a 732 zostały ranne.

Liczba zabitych na stołecznych drogach w 2020 roku jest podobna do tej sprzed dwóch lat – w 2018 roku zginęły 43 osoby.

Dziewięć ofiar więcej

Policja zastrzegła jednak, że powyższe liczby mogą się nieznacznie różnić względem końcowego raportu podsumowującego ubiegły rok. Do KSP wciąż napływają dane za grudzień z komend powiatowych na terenie miasta, więc ostatecznie mogą pojawić się różnice w liczbie osób rannych czy wypadków. Inna jest bowiem kwalifikacja zdarzenia, jeśli poszkodowana w zdarzeniu drogowym osoba przebywa w szpitalu ponad siedem dni, a inna, jeśli wyjdzie po upływie kilku dni.

W 2019 roku na terenie Warszawy doszło łącznie do 929 wypadków. Zginęło w nich 35 osób, a 1067 rannych zostało rannych. W 2020 roku było 265 wypadków i 335 rannych mniej, ale o dziewięć ofiar śmiertelnych więcej.

Wypadki drogowe w Warszawie w 2018, 2019 i 2020 rokuTVN24, KSP

Mniej kolizji

Ponadto w Warszawie w ubiegłym roku doszło do ponad 23 600 kolizji drogowych. Nie znamy szczegółowych danych dotyczących kolizji na terenie miasta w 2019 roku (brakuje informacji o ich liczbie z grudnia 2019 roku), ale pewne jest to, że do listopada było ich niemal 24 tysiące. Oznacza to, że również pod tym względem 2019 był gorszy od 2020.

Warto zwrócić uwagę, że w 2019 roku każdego miesiąca (z wyjątkiem lipca i sierpnia) liczba kolizji w mieście była wyższa niż dwa tysiące. Z kolei w 2020 roku do więcej niż dwóch tysięcy kolizji doszło tylko w ciągu czterech miesięcy: przed pandemią w styczniu i lutym oraz we wrześniu i październiku. Rekordowo niskie pod tym względem były z kolei: marzec (1600 kolizji), kwiecień (1095) i maj (1550), zaś rekordowo wysokie – wrzesień (2202) i styczeń (2161).

Najwięcej wypadków w wakacje

Najczęściej do wypadków w 2020 roku dochodziło we wrześniu (83) i w okresie wakacyjnym – w czerwcu było ich 79, w lipcu 73 i w sierpniu 71. Duży spadek wypadków policja odnotowała w trakcie trwania największych restrykcji związanych z pandemią w marcu i w kwietniu oraz w listopadzie. Doszło wtedy kolejno do 40, 28 i 35 wypadków (w 2019 było to 64, 73 i 55).

Mniejsza liczba wypadków w tych miesiącach przełożyła się również na zmniejszenie liczby ofiar – w marcu na stołecznych drogach zginęła jedna osoba, w kwietniu i listopadzie po dwie. Po sześć osób zginęło w styczniu i czerwcu, natomiast po pięć w lutym, lipcu, wrześniu i październiku. Najmniej (po jednej) – w marcu i grudniu.

Wypadek autobusu na trasie S8Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Mniej wypadków na terenie garnizonu

Według danych KSP w 2020 roku na terenie całego garnizonu stołecznego, czyli Warszawy i ościennych powiatów, doszło do 1375 wypadków. To prawie 200 mniej niż rok temu, kiedy było ich 1563.

Spadki w liczbie wypadków widać było niemal przez cały ubiegły rok – więcej względem roku 2019 odnotowano ich tylko w lutym (20 wypadków więcej) i przez okres wakacji od czerwca do sierpnia (łącznie przez te trzy miesiące doszło do 36 wypadków więcej niż w poprzednim roku). Duży spadek wypadków na terenie garnizonu stołecznego widać również w marcu, kwietniu i maju. Rekordowy pod tym względem był kwiecień, kiedy wypadków było aż o 65 mniej. W marcu i maju ta liczba była mniejsza kolejno o 22 i 21.

Do mniejszej liczby wypadków dochodziło również jesienią, gdy w Polsce uderzyła druga fala pandemii – w październiku 2020 było ich o 27 mniej niż w październiku 2019, zaś w listopadzie i w grudniu mniej o 27 i 38.

Spadki również w liczbie ofiar na terenie garnizonu

Tendencja spadkowa utrzymała się również w liczbie zabitych na drogach garnizonu stołecznego – w 2020 roku zginęło w ten sposób 127 osób. To oznacza o ponad 30 ofiar mniej w porównaniu do roku 2019, kiedy w wypadkach drogowych śmierć poniosło 159 osób.

Najwięcej, bo aż 20 osób, zginęło w październiku. Był to jednocześnie wzrost o pięć względem poprzedniego roku.

Dużo mniej ofiar wypadków odnotowano z kolei w kwietniu, kiedy na drogach garnizonu zginęły w sumie cztery osoby – to o 13 mniej niż rok wcześniej. W lutym ofiar wypadków było siedem (mniej o dziewięć względem 2019), a w marcu pięć (mniej o siedem).

W październiku jedna osoba zginęła w zderzeniu auta i karetki "covidowej" w BroniszachMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Najczęstsza przyczyna wypadków

Policja nie opublikowała jeszcze raportu podsumowującego ubiegły rok, więc na razie dysponujemy tylko danymi do listopada. Wynika z nich, że do największej liczby wypadków na terenie samej stolicy dochodziło w środy (112), piątki (107) i czwartki (106). Najtragiczniejsze w skutkach były te piątkowe, w których zginęło 12 osób.

Najwyższa liczba wypadków w okresie od stycznia do listopada miała miejsce w popołudniowych godzinach szczytu między 14 a 18. Te wypadki również najczęściej kończyły się śmiercią (13), podobnie jak te w godzinach wieczornych między 18 a 22 (12 śmiertelnych wypadków).

Między styczniem a listopadem 2020 roku najwięcej wypadków spowodowanych było przez kierujących pojazdami - 93,6 procent wszystkich, a wśród nich przodowali kierowcy w wieku 25-39 lat (170 wypadków) oraz 40-59 (164).

Z danych policji wynika również, że najczęstszą przyczyną śmiertelnych wypadków w Warszawie było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (z tego powodu do listopada zginęło 10 osób), później nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (8) i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (6). Do śmiertelnych wypadków dochodziło również w powodu nieprawidłowej zmiany pasa ruchu (3) i nieprawidłowego cofania (2).

Jeśli chodzi o śmiertelne wypadki z winy pieszego, to najczęściej dochodziło do nich z powodu przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym.

Do wypadku z udziałem tramwaju i pieszego , który przebiegał w niedozwolonym miejscu, doszło w lipcu na ProstejTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:Marcela Pęciak

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Wojewoda mazowiecki podpisał w piątek rozporządzenie "zakazujące noszenia, przemieszczania i używania wyrobów pirotechnicznych na terenie Warszawy w dniu 11 listopada". Jak czytamy, zakaz ma związek z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom obchodów Święta Niepodległości, któremu będzie towarzyszyć wiele wydarzeń sportowych, kulturalnych oraz państwowych,

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa bada sprawę narkotyków znalezionych między cukierkami dzieci, które zbierały słodycze podczas Halloween. Narkotest potwierdził wstępne obawy rodzica, który zgłosił zdarzenie funkcjonariuszom.

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Bielan szukają 46-letniego Mariana Baryły, który ukrywa się przed organami ścigania. Mężczyzna poszukiwany jest listem gończym wydanym przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli. Oskarżony jest o wprowadzanie do obrotu środków odurzających w znacznej ilości.

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu 9-10 listopada pociągi WKD będą jeździć po obu torach na odcinku Warszawa Reduta Ordona - Warszawa Śródmieście. Na razie nie zmieni się jednak rozkład jazdy.

W weekendy przywrócą ruch pociągów WKD po obu torach

W weekendy przywrócą ruch pociągów WKD po obu torach

Źródło:
PAP

Masowe zwolnienia lekarskie w Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku. Jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń, w wielu wydziałach służbę pełnią tylko naczelnicy oraz pojedynczy funkcjonariusze. Absencja policjantów ma związek z protestem, w którym domagają się wzrostu wynagrodzenia.

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, poinformował o powrocie 60-metrowego Masztu Wolności na rondo "Radosława". Jego powierzchnia to 100 metrów kwadratowych. Flaga została zdjęta z powodu remontu.

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali 30-latka poszukiwanego na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Chodziło o kradzież 250 tysięcy euro. Teraz mężczyzna najbliższe cztery lata spędzi w więzienia.

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich chwali się "rozpłytowaniami" miasta. Prace prowadzone są na ulicach Filtrowej i Świętojerskiej oraz na placu Wilsona. Zamiast betonu pojawią się tam rośliny.

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskich szkołach i przedszkolach brakuje 3024 nauczycieli i nauczycielek. To prawie 10,5 procenta ogółu stanowisk w publicznej edukacji. W szkołach podstawowych największym problemem jest brak osób, które prowadziłyby zajęcia wyrównawcze z języka polskiego dla dzieci, które przyjechały z innych krajów. W szkołach średnich nie ma kto uczyć etyki.

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego z Legionowa usłyszał zarzut korupcyjny i został zawieszony w obowiązkach. W tym samym śledztwie prokurator przedstawił zarzut także drugiej osobie.

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły komercjalizację powierzchni handlowo-usługowej na stacji Warszawa Zachodnia. Kolejarze piszą wręcz o "galerii handlowej", która powstanie na dworcu i ogłaszają przetarg na 26 lokali.

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

48-latek siedzący za kierownicą skody był tak pijany, że wjechał na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu, następnie uderzył w stojące w korku bmw. "Jakby tego było mało pojazd, którym się poruszał, kilkadziesiąt minut wcześniej ukradł" - informuje policja z Wyszkowa.

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl