Czarna seria na warszawskich drogach. Po latach poprawy liczba śmiertelnych ofiar wypadków znów rośnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wypadek w alei Jana Pawła II
Wypadek w alei Jana Pawła IILech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Wypadek w alei Jana Pawła IILech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

W wypadkach w stolicy zginęło w tym roku już 38 osób. To więcej niż przez cały 2019. Tym samym skończyła się tendencja spadającej od sześciu lat liczby ofiar wypadków na warszawskich drogach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W ciągu czterech dni informowaliśmy o trzech śmiertelnych wypadkach. Śródmieście, skrzyżowanie alei Jana Pawła II i ulicy Stawki. W nocy trzeciego października tył volkswagena zmiażdżyło audi. Policja podała, że kierująca tym autem była pijana. Jedna z osób podróżujących volkswagenem zmarła w szpitalu, druga została ranna. Dzień później kolejna ofiara. Tym razem na Targówku. Na Borzymowskiego motocyklista potrącił pieszego przechodzącego przez ulicę. Szóstego października policja dostaje zgłoszenie z Bielan. Na ulicy Estrady samochód śmiertelnie potrącił rowerzystę. Kierowca uciekł.

"Po serii wypadków z udziałem pijanych kierowców i tych, w których kierowcy uciekli z miejsca zdarzenia, kończy się niestety inna seria - spadającej od sześciu lat liczby ofiar wypadków na warszawskich drogach" - oznajmił Zarząd Dróg Miejskich w dniu trzeciego wypadku.

Wypadków było mniej, ale ofiar przybyło

- Po tej serii zapytałem policję o liczbę wypadków i ofiar śmiertelnych w 2020 roku, podejrzewając, że może ich być już więcej niż w całym 2019. Na ten moment jest już 38 ofiar śmiertelnych i 569 wypadków - mówi Jakub Dybalski, rzecznik ZDM. Jak dodaje, w ubiegłym roku na stołecznych ulicach zginęło 35 osób.

W analogicznym okresie ubiegłego roku samych wypadków było więcej - 696. Zginęło w nich 31 osób. - Po sześciu latach, kiedy liczba ofiar śmiertelnych systematycznie się zmniejszała, w tym roku nie będziemy mieli kontynuacji tej tendencji - przyznaje Dybalski.

Dotychczasowe dane nie są jeszcze ostateczne. Statystykę prowadzi policja, a pod uwagę brane są także osoby, które na skutek obrażeń umrą w szpitalu w ciągu 30 dni po wypadku. Dodatkowo może także zdarzyć się, że biegli uznają, że zgon osoby uznanej za ofiarę śmiertelną wypadku nastąpił z innych przyczyn. Wtedy zostanie ona usunięta z listy.

Zmiana liczby wypadków śmiertelnych w WarszawieZarząd Dróg Miejskich

"Mamy wrażenie, że dochodzimy do ściany"

- Analizowaniem przyczyn wypadków zajmuje się przede wszystkim policja. To jest dość złożona sprawa. W ostatnich dniach mieliśmy jednak serię, w której albo uczestniczył ktoś pijany, albo kierowca zbiegał z miejsca wypadku. Mamy wrażenie, że dochodzimy do ściany. Jako Zarząd Dróg Miejskich mamy wyłącznie wpływ na pewien wycinek walki o bezpieczeństwo w ruchu drogowym i na tym polu cały czas staramy się działać - zaznacza rzecznik.

Jak wylicza, chodzi między innymi o audyt przejść dla pieszych i ich doświetlanie, przebudowywanie ulic tak, by były bezpieczniejsze. - Całe rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego także miało poprawić bezpieczeństwo. Chodziło o to, by uniemożliwić kierowcom nielegalne parkowanie tuż przy przejściach dla pieszych i zasłanianie widoczności - dodaje.

Zdaniem rzecznika ZDM jednym z najpoważniejszych problemów są obecnie przepisy, niepozwalające na skuteczną walkę z nadmierną prędkością. Kary są za niskie i nie zawsze udaje się je wyegzekwować. - Ile czasu zajmuje nam postawienie fotoradarów na moście Poniatowskiego? W dodatku miasto i tak nie będzie mogło samo z nich korzystać, tylko musi przekazać je do rządowego systemu inspekcji drogowej. Nie jesteśmy już w stanie tym, co robimy, corocznie zmniejszać liczby ofiar śmiertelnych - ocenia Dybalski.

Nie wyklucza też, że na zachowanie uczestników ruchu może mieć wpływ pandemia. Wiosną przez pewien czas mieliśmy do czynienia ze spadkiem natężenia ruchu, więc dla części kierowców puste drogi mogły wydawać się zaproszeniem do zwiększenia prędkości i łamania przepisów.

Jak wyglądał rok 2019?

Stołeczna drogówka na początku stycznia opublikowała raport podsumowujący rok 2019. Liczba wypadków spadła poniżej tysiąca - było ich 929. Było też mniej ofiar śmiertelnych niż w poprzednich latach - 35. Rannych zostało 1067 osób. Niepokojące były jednak dane dotyczące pieszych. Stanowili oni aż 60 procent liczby osób zabitych na warszawskich drogach.

W 2019 roku zginęło o osiem osób mniej niż rok wcześniej. Mniej było też wypadków (o 173) i osób poszkodowanych (o 187).

Najbardziej niebezpieczne ulice w Warszawie w 2019KSP / Google Maps

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP