Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na usuwanie barier architektonicznych. Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim miejsc wskazanych przez mieszkańców. - Przestrzeń miejska powinna być komfortowa i dostępna dla wszystkich - przekonują drogowcy.
"Odnowa chodników, obniżanie krawężników czy montaż płyt ostrzegawczych lub pasów prowadzących to zazwyczaj niezbyt wielkie inwestycje. Są jednak istotne zwłaszcza dla lokalnej społeczności" - podkreśla Zarząd Dróg Miejskich. I zwraca uwagę, że to właśnie te na pozór drobne elementy niwelują bariery architektoniczne i poprawiają komfort oraz bezpieczeństwo seniorów, osób z niepełnosprawnościami, rodziców z wózkami, rowerzystów oraz pieszych.
Przetarg na usuwanie barier architektonicznych
Pomóc w tym ma właśnie ogłoszony przetarg na usuwanie barier architektonicznych. Oferty można składać do 8 kwietnia. "Jeżeli uda się szybko wybrać wykonawcę, prace powinien rozpocząć jeszcze wiosną. Będą się one toczyły głównie w tych miejscach, które zostały wskazane do poprawy między innymi za pośrednictwem platformy Miejskie Centrum Kontaktu 19 115. W tym roku bowiem, podobnie jak w poprzednim, większy nacisk położymy na zgłoszenia mieszkańców" - deklarują drogowcy.
Wyjaśniają też, że bariery będą usuwane przez cały rok, w kilku dzielnicach. Niektóre zmiany mają być wprowadzone nie tylko w pojedynczych miejscach, ale także podczas kompleksowych remontów czy przebudów dróg.
Jako przykład ZDM wskazuje naziemne przejścia dla pieszych przy rondzie Dmowskiego, na które niebawem ma ogłosić przetarg. W ramach tej inwestycji zebry powstaną na wysokości ulic: Widok, Poznańskiej, Nowogrodzkiej i Parkingowej, dzięki czemu piesi nie będą już zmuszeni do używania schodów.
Miesiąc temu pisaliśmy o słupkach i koszu na śmieci ustawionych na trasie dla niewidomych na Rydygiera:
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZDM