Na jakim etapie jest budowa parku nad tunelem POW? "Decyzja kierunkowa o uszczegółowieniu porozumienia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tak ma wyglądać park (fragment filmu dzielnicy)
Tak ma wyglądać park (fragment filmu dzielnicy)
urząd dzielnicy
Tak ma wyglądać park (fragment filmu dzielnicy)urząd dzielnicy

Przy okazji sporu o tranzyt przez Ursynów powrócił też temat parku linearnego nad tunelem POW. Wciąż nie wiadomo, jak ma on wyglądać, a ratusz i GDDKiA przerzucają się odpowiedzialnością za to, że projekt stoi w miejscu.

O tym, że nad tunelem powinien powstać park, mieszkańcy Ursynowa wypowiedzieli się ponad 4 lata temu. Dzielnica zorganizowała wtedy konsultacje, podczas których mieli okazję wyrazić swoje oczekiwania co do przyszłości terenu, który właśnie zaczynał być placem budowy. Zdecydowali, że chcą miejsca do rekreacji – z ławkami, zielenią, placami zabaw, skateparkiem i pawilonami. Dzielnica pochwaliła się nawet wizualizacją przyszłego parku, a o to, by stała się ona rzeczywistością, miał zadbać miejski Zarząd Zieleni.

W 2015 roku udało się w tej sprawie zawrzeć wstępne porozumienie, ale od kilku lat w sprawie parku nic nie ruszyło się do przodu. W ubiegłym roku informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, że miasto nie zdołało się porozumieć z drogowcami budującymi tunel. Wtedy okazało się również, że na budowę parku po prostu brakuje pieniędzy.

Temat wypłynął ponownie przy okazji sporu o pomysł na otwarcie dwóch ursynowskich węzłów drogowych, zanim gotowy będzie tunel pod dzielnicą. Jego objazd miałby przebiegać przez ulice Indiry Gandhi i Jana Rosoła, czemu stanowczo sprzeciwili się radni Ursynowa podczas zwołanej w poniedziałek nadzwyczajnej sesji. W stanowisku, które jednogłośnie poparli, pojawiła się również wzmianka na temat parku: "Rada Dzielnicy Ursynów z niedowierzaniem i niepokojem przyjmuje informacje, które pojawiły się w doniesieniach medialnych, jakoby brak akceptacji ze strony m.st. Warszawy propozycji GDDKiA [dotyczącej objazdu tunelu - red.], oznaczał brak zgody na przekazanie terenu nad tunelem POW pod budowę tzw. parku linearnego. Rada Dzielnicy Ursynów domaga się od GDDKiA zaprzeczenia, iż takowe stwierdzenia miały miejsce. Taki sposób prowadzenia rozmów przez instytucje publiczne byłby niedopuszczalny i stanowiłby naruszenie powszechnie obowiązujących standardów. Budowa parku nad tunelem POW jest dla mieszkańców dzielnicy Ursynów i m.st. Warszawy priorytetowa, a jego realizacja nie będzie możliwa bez przejęcia przez m.st. Warszawa terenu nad tunelem" - czytamy w stanowisku.

"Miasto nie przekazało jednoznacznego stanowiska"

Obecny na posiedzeniu rady Jarosław Wąsowski z GDDKiA stanowczo temu zaprzeczył. - W żaden sposób nie uzależniamy przekazania tego, co jest nad tunelem, od rozmów, które są prowadzone w zakresie organizacji ruchu - powiedział przedstawiciel drogowców. Zaznaczył przy tym, że miastu brakuje precyzji w kwestii tego, jak ma wyglądać teren nad tunelem POW. - Wielokrotnie prosiliśmy o jednoznaczne stanowisko zarówno władz miasta, jak i dzielnicy. Nie wiem dlaczego, ale go nie otrzymaliśmy - zaznaczył Wąsowski. I stwierdził, że GDDKiA prosiła o informacje dotyczące między innymi rozwiązań technicznych. - To ma bezpośrednie przełożenie na rozwiązania w tunelu, chociażby konstrukcyjne – podkreślił.

Z kolei Robert Kempa zwrócił uwagę, że Zarząd Zieleni podjął z drogowcami próbę dialogu w sprawie parku. - Zarząd Zieleni występował do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Astaldi (wykonawca tunelu - red.) z pytaniem, jakie warunki należałoby spełnić - powiedział w trakcie dyskusji burmistrz Ursynowa. - Jesteśmy gotowi na przygotowanie porozumienia, które uściślałoby to z grudnia 2015, bo chcielibyśmy jeszcze w tym roku określić zasady współpracy. To Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad doskonale wie, co możemy zrobić na tym terenie, a czego nie - stwierdził.

Ostatecznie do uchwalonego stanowiska w sprawie tymczasowej organizacji ruchu - będącego głównym punktem obrad - zgłoszono poprawkę, która została przyjęta. Wzywa ona GDDKiA do jak najszybszego zawarcia porozumienia z miastem, które umożliwi wybudowanie parku po zakończeniu budowy zgodnie z koncepcją wyłonioną w konsultacjach z mieszkańcami Ursynowa.

Park nad tunelem POWurząd dzielnicy

Autor poprawki, radny Antoni Pomianowski w jednej z facebookowych dyskusji na otwartej grupie "Obywatele Ursynowa" napisał między innymi, że to "Zarząd Zieleni m.st. Warszawy kompletnie 'położył' temat parku". - Kiedy poprosiliśmy o korespondencję dotyczącą parku, okazało się, że na wszelkie pytania generalnej dyrekcji Zarząd Zieleni odpowiadał po kilku miesiącach – stwierdził w rozmowie z tvnwarszawa.pl. Jak dodał, powołując się na treść korespondencji, w ubiegłym roku GDDKiA była gotowa na konsultacje. Ale do decyzji drogowcom potrzebna była robocza wersja projektu budowlanego. - Zarząd Zieleni odpowiedział wtedy, że może podjąć jakiekolwiek działania dopiero po zakończeniu inwestycji (budowy POW - red.) i przekazaniu terenu - mówi radny. - W tym przypadku idą po linii najmniejszego oporu. Zamiast szukać rozwiązań, które umożliwią stworzenie tego projektu, przytaczają argumenty, które są wymówką, żeby nic nie robić – ocenił Pomianowski.

Poprosiliśmy Zarząd Zieleni o ustosunkowanie się do tych zarzutów. Anna Stopińska, rzeczniczka prasowa ZZ poinformowała, że w listopadzie 2017 GDDKiA zgodziła się na pierwszy etap zagospodarowania terenu nad tunelem, który miałby polegać na rezygnacji z odtworzenia tego, co było w tym miejscu przed rozpoczęciem budowy i wykonaniu w zamian innych prac, zgodnych z opracowaną wcześniej koncepcją. Drogowcy postawili jednak warunek: miasto, na potrzeby wyceny prac dodatkowych lub zamiennych, miało przedstawić dokumentację o szczegółowości projektu budowlanego. Miała ona zawierać wszystkie elementy, które mogą w przyszłości powstać na terenie nad tunelem POW.

Takiej dokumentacji miasto wtedy nie miało i nie zamówiło. "W opinii Zarządu Zieleni m.st. Warszawy wykonywanie takiego projektu było nieuzasadnionym uszczupleniem środków przeznaczonych na realizację zadania inwestycyjnego" - przekazała Stopińska.

Jak wynika z przekazanych przez nią informacji, Zarząd Zieleni wykonał kolejny ruch w sprawie parku dopiero w 2019 roku, kiedy to wystąpił o udostępnienie kopii uzgodnionej dokumentacji budowlanej tunelu. "Wystąpienie to obejmowało również wniosek o kopię zakresu planowanego odtworzenia terenu i o udzielenie informacji, jakie obszary odtwarzanego terenu zostaną objęte gwarancją. Wnioskowaliśmy przy tym o wskazanie zakresu oraz warunków tej gwarancji. W tym samym piśmie zawarta była również prośba o wskazanie warunków technicznych pozwalających na zagospodarowanie terenu nad tunelem POW zielenią urządzoną" - czytamy w odpowiedzi ZZ.

"Decyzja kierunkowa o uszczegółowieniu porozumienia"

Jeszcze zanim otrzymaliśmy odpowiedź Zarządu Zieleni, w mediach społecznościowych miejscy urzędnicy ogłosili tymczasem, że podczas wtorkowego spotkania z przedstawicielami GDDKiA, które dotyczyło tranzytu, osiągnięto coś na kształt porozumienia w sprawie parku. "W wyniku ostatnich rozmów z GDDKiA zapadła kierunkowa decyzja o przekazaniu terenu nad budowanym tunelem POW w użytkowanie miasta. To oznacza, że jako Warszawa wreszcie będziemy mogli na dobre rozpocząć prace projektowe nad planowanym parkiem linearnym" - napisał na twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zapytaliśmy ratusz o to, co zmienia "decyzja kierunkowa". - W 2015 roku zawarto porozumienie pomiędzy GDDKiA i miastem, które było wstępne i należało je uszczegółowić. Ten dokument nie stwierdzał jednak, że ten teren na pewno zostanie miastu przekazany – wyjaśniła Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza. Tak więc "decyzja kierunkowa" to jedynie kolejna deklaracja. Do konkretnych działań w sprawie budowy parku droga ciągle daleka. - Miasto musi przejąć teren, aby móc rozpocząć projektowanie. Nie możemy prowadzić żadnych prac na nieswoim terenie, to jest niedopuszczalne. Deklaracja drogowców to dla nas sygnał, że możemy przygotować się do tych prac – podkreśliła Gałecka. Jak dodała, kolejne porozumienie też musi jeszcze zostać uszczegółowione. Ma to nastąpić "do końca roku".

W podobnym duchu wypowiada się przedstawicielka drogowców. - Spotkanie było inicjatywą do przyspieszenia rozmów zmierzających do zawarcia umowy o przekazaniu - poinformowała Ewa Jasińska z warszawskiego oddziału GDDKiA.

Ale zastrzegła, że najpierw musi... skończyć się budowa tunelu. Potrzebne jest też zatwierdzenie organizacji ruchu dla odbudowywanych nad tunelem dróg oraz związanej z nimi infrastruktury. - W tym zakresie Warszawa oczekuje licznych zmian stanu istniejącego, jak na przykład organizacji ruchu w obrębie ronda na skrzyżowaniu alei KEN i ulicy Płaskowickiej, które są często sprzeczne z rozwiązaniami zatwierdzonymi wydaną decyzją ZRID w projekcie budowlanym i stawiają GDDKiA w sytuacji, w której oddanie lub odtworzenie tych elementów staje się utrudnione - przekonuje Jasińska.

Jednocześnie przedstawicielka drogowców podkreśliła, że Warszawa i GDDKiA przystąpiły do finalizowania rozmów "ze względu na zbliżający się termin oddania tunelu", a także "mając na uwadze interes publiczny".

"Pierwsze nasadzenia w 2022 roku"

Entuzjazm po spotkaniu wyraził burmistrz Kempa. "GDDKIA pozytywnie zaskoczyła, bo widzą możliwość podpisania [porozumienia - red.] nawet w październiku" - napisał na Facebooku. Przekazał, że w przyszłym tygodniu dyrektorka - koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Justyna Glusman oraz Zarząd Zieleni spotkają się z drogowcami. Według Kempy, podpisanie porozumienia umożliwi ogłoszenie przetargu na projekt parku wiosną 2021 roku.

"Jak tylko nastąpi wydanie terenu, pierwsze nasadzenia zieleni, najważniejsze ciągi piesze i wybrane obiekty małej architektury zostaną wykonane w 2022" - przekazał burmistrz Ursynowa.

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: urząd dzielnicy

Pozostałe wiadomości

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni Lewicy Miasto Jest Nasze z Pragi Południe przeprowadzili kontrolę w urzędzie w związku z klapą funkcjonowania Centrum Lokalnego Kamionek. Z ich raportu wynika, że - wbrew temu, co komunikowała dzielnica - chętnych na wynajem pawilonów nie brakowało.

Byli chętni na wynajem pawilonów, oferty odrzucono z powodu drobiazgów

Byli chętni na wynajem pawilonów, oferty odrzucono z powodu drobiazgów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie na początku września, jak wielokrotnie deklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a dopiero dwa miesiące później pierwsze tramwaje mają dojechać do Wilanowa. W czwartek wykonawca prac oficjalnie przyznał, że inwestycja ma kolejne opóźnienie. Tłumaczył je problemem z podlewami żywicznymi, które stabilizują i wyciszają szyny. Przedstawiciel ratusza zapowiedział, że naprawa odbędzie się wyłącznie na koszt wykonawcy.

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa lata temu spakowała swoje rzeczy i uciekła z domu od przemocowego męża. Wybrała życie na ulicy, choć bała się wszystkich. Udało się do niej dotrzeć strażniczkom i strażnikom miejskim. W pełni zaufała im dopiero po kilku miesiącach. Los pani Ewy powoli się zmienia, ma już swój pokój. Gdy po wielu miesiącach zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się. Strach jej jednak nie opuszcza.

"Dostała własny pokój, a gdy zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się"

"Dostała własny pokój, a gdy zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa sąsiada. Z ich ustaleń wynika, że sprawca zadał pokrzywdzonemu dwa ciosy nożem w okolicę brzucha i klatki piersiowej.

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Ruch był wstrzymany przez około pół godziny. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl