Puławska po remoncie rozczarowała. "To smutny widok"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dyrektor ZDM o zmianach na Puławskiej
Dyrektor ZDM o zmianach na Puławskiej TVN24
wideo 2/2
Dyrektor ZDM o zmianach na Puławskiej TVN24

Po trwających rok pracach na Puławskiej sytuacja pieszych i rowerzystów nie poprawiła się. Krytycy takiej formy remontu zarzucają drogowcom zignorowanie postulatów mieszkańców. Urzędnicy odpowiadają, że brakowało pieniędzy na szerszy zakres prac.

Jak informowaliśmy już na tvnwarszawa.pl, w poniedziałek tramwaje wróciły na Puławską. Po 12 miesiącach z obu jezdni mogą korzystać także kierowcy. Przebudowa torowiska między placem Unii Lubelskiej a Racławicką miała związek z budową linii do Wilanowa, która będzie tutaj wpinać się w istniejącą sieć. Tramwajarze skorzystali też z okazji i wyremontowali dalszy odcinek do Madalińskiego. Nowe tory i posadzony między nimi rozchodnik nie poprawiły jednak sytuacji pieszych, którzy mają do dyspozycji wąski chodnik, a tym bardziej rowerzystów, którym pozostaje wyłącznie jezdnia.

CZYTAJ TAKŻE: Puławska pozostanie koszmarem pieszych i rowerzystów.

"Kompletnie zignorowano przygotowanych od kilku lat proj. z konsultacji społ., analiz i postulatów mieszkańców, aby ul. Puławska stała się przyjazną, zrównoważoną dla wszystkich uczestników ruchu – za to piesi, rowerzyści i zbiorkom zredukowano do minimum na rzecz samochodów" - napisała na platformie X (dawany Twitter) mokotowska radna Melania Łuczak (niezrzeszona).

"Otwarta dzisiaj Puławska to smutny widok. Po roku prac mieszkańcy mają tyle samo miejsca do przechodzenia co przed remontem. Wszystko po to żeby wtłaczać więcej aut do miasta" - ocenił Jacek Grzeszak, współzałożyciel Miasto Jest Nasze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Piesza Masa Krytyczna próbowała iść Puławską. Miejsca nie było wiele

Ścieżka rowerowa na Puławskiej? "Kubeł z farbą i chęci" to za mało

O zmiany na Puławskiej dziennikarze pytali na środowej konferencji poświęconej podsumowaniu inwestycji drogowych w Warszawie. Pytali, dlaczego nie wprowadzono udogodnień dla pieszych i rowerzystów.

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski przyznał, że remont Puławskiej zakładał remont torowiska tramwajowego. - Natomiast pozostały układ drogowy nie był modernizowany. Tak się dzieje w wielu przypadkach - stwierdził. I podał przykład Marszałkowskiej, gdzie drogowcy dla odmiany nie wymieniają torowiska, ale budują nowy chodnik i ścieżkę. Dowodził, że zakres prac "jest uzależniony przede wszystkim od finansów".

Przekonywał, że droga dla rowerów na Puławskiej, o którą upominali się mieszkańcy, nie może się zmaterializować "poprzez kubeł z farbą i wyłącznie chęci". - My szacujemy, że przebudowa tego zakresu to jest około 20 milionów złotych, których na ten moment nie było - oświadczył Puchalski. Zaznaczył, że drogowcy musieliby poświęcić inne inwestycje, by zbudować ścieżkę wzdłuż Puławskiej.

Jak wyliczył, w ostatnich latach drogowcy wydali nawet 40 milionów złotych na budowę dróg rowerowych. - W tej chwili budujemy w innych miejscach. Natomiast poza jakąkolwiek dyskusją jest to, że ta droga rowerowa kiedyś w tym miejscu musi powstać. Ale to nie był ten moment - wyjaśnił Puchalski.

Argumenty prezydenta. Kompleksowy remont byłby droższy i trwał dłużej

Do zarzutów odniósł się także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Stwierdził, że chodzi o kwestię "finansów, ale także uciążliwości prac".

- Gdyby nam nie zabrano dziewięciu miliardów złotych, to każdy z tych remontów mógłby być remontem całościowym - powiedział. - Musimy decydować, czy przeprowadzamy remont jezdni i tak, jak tutaj (na rondzie Radosława - red.) robimy jeszcze krawężniki i na nowo również drogi rowerowe, czy nas na to po prostu nie stać - dodał. Potem szacował, że kompleksowe zmiany na Puławskiej pochłonęłyby kolejne miliony, "o ile nie dziesiątki milionów".

Użył też argument terminów. - Gdybyśmy chcieli zaprzeczyć starym planom i przebudować to na nowo, zaplanować na nowo zieleń, to by znaczyło przedłużenie tych prac o kolejne miesiące - zauważył. Przekonywał, że miasto stara się postępować "w sposób jak najbardziej racjonalny". - Gdyby sytuacja budżetowa miasta była inna, to decyzje byłyby inne - podsumował.

Autorka/Autor:katke/gp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zalew Zegrzyński leży niecałe 30 kilometrów na północ od centrum Warszawy. Rowery wodne, strzeżona plaża, miejsca do grillowania - to wszystko zachęca okolicznych mieszkańców, ale też warszawiaków, by chłodzić się tu w upalne dni. Do Zegrza dojeżdża pociąg, ale droga ze stacji na plażę to koszmar. Piesi muszą przejść prawie trzy kilometry, większość poboczem przy ruchliwej trasie. 

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Źródło:
tvnwarszawa.pl

50-letni kierowca zginął w porannym wypadku w powiecie ciechanowskim. - To już trzecia ofiara wypadków, do których doszło na mazowieckich drogach od początku weekendu – poinformowała w niedzielę rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Źródło:
PAP

62-letnia Polka była poszukiwana czerwoną notą Interpolu, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz listem gończym. Została zatrzymana przez strażników granicznych na lotnisku Warszawa-Modlin.

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są zamknięte z uwagi na konieczność kontroli i usunięcia skutków nocnej bardzo intensywnej nawałnicy - przekazała w sobotę Anita Kacprzyk, przedstawicielka muzeum. Ogród zamknięty będzie również w niedzielę, odwołano zaplanowane w nim imprezy.

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie przedszkola osy zbudowały gniazda w plenerowych zabawkach w ogrodzie. Zauważyli je pracownicy, którzy poprosili o pomoc strażników miejskich, a ci strażaków.

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało, najprawdopodobniej kobiety, zostało w sobotę wyłowione z Wisły w Warszawie. - Jest w znacznym stanie rozkładu, praktycznie uniemożliwiającym identyfikację. Zostaną pobrane próbki DNA - poinformowała policja.

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja na płockim lotnisku. Podczas lądowania jedna z maszyn wywróciła się, na jej pokładzie były dwie osoby.

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Neolityczna siekierka znaleziona przypadkowo podczas prac ogrodowych w Józefowie trafiła do Muzeum Historycznego w Legionowie. Będzie można ją zobaczyć na wystawie od września.

Siekierka sprzed ponad czterech tysięcy lat trafiła do muzeum 

Siekierka sprzed ponad czterech tysięcy lat trafiła do muzeum 

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali 29-latka podejrzanego o posiadanie i wytwarzanie znacznych ilości środków odurzających oraz substancji psychotropowych. W mieszkaniu mężczyzny kryminalni znaleźli różnego rodzaju narkotyki, w tym: grzyby halucynogenne, 4,3 kg marihuany, kokainę, tabletki MDMA, LSD oraz buteleczki z żywicą konopi.

Grzybnie na półkach w salonie, lodówka wypełniona marihuaną

Grzybnie na półkach w salonie, lodówka wypełniona marihuaną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedna osoba zginęła w wyniku tragicznego wypadku pod Płockiem. Kierowca auta osobowego stracił tam panowanie nad autem, zjechał z jezdni i uderzył w drzewo.

Zjechał z jezdni i uderzył w drzewo. Jedna osoba zginęła

Zjechał z jezdni i uderzył w drzewo. Jedna osoba zginęła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło w Kozienicach. Kierujący audi 18-latek nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, wskutek czego, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w ogrodzenie parku w Kozienicach - ustalili policjanci. 17-letnia pasażerka trafiła do szpitala.

Prawo jazdy miał od 10 dni, 17-letnia pasażerka w szpitalu

Prawo jazdy miał od 10 dni, 17-letnia pasażerka w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Strażacy wydostali cztery osoby z auta, na które podczas burzy przewróciło się drzewo. Nagranie z interwencji zamieścili w sieci.

Na jadący samochód spadło drzewo. W środku cztery osoby

Na jadący samochód spadło drzewo. W środku cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku odkopano fragmenty kolumn i szczątki murów. Widać na nich resztki malowań w pstrokatych kolorach. Znalezione elementy pochodzą z synagogi Goldbergów. Świątynia mieściła 650 wiernych. Przed wojną odbywały się w niej różne uroczystości, nie tylko religijne. W 1940 roku została zburzona.

Kolumny i szczątki murów synagogi odkopano w Otwocku

Kolumny i szczątki murów synagogi odkopano w Otwocku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Blacha już zdemontowana, ostały się jeszcze metalowy stelaż i solidna podłoga. Ale dni pawilonu z placu Defilad, który przed laty pełnił funkcję punktu informacyjnego rozbudowy metra, są policzone. - Nie znaleźliśmy instytucji, która mogłaby go wykorzystać do realizacji swoich działań - przyznaje ostatni gospodarz obiektu.

Rozbiórka w centrum Warszawy. Nie znaleźli pomysłu na pawilon

Rozbiórka w centrum Warszawy. Nie znaleźli pomysłu na pawilon

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tylko jednej doby karetki stołecznego pogotowia wyjeżdżały 685 razy, a co siódme zgłoszenie dotyczyło skutków wysokich temperatur. Aż 52 wyjazdy dotyczyły omdleń - podała w mediach społecznościowych Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie.

Omdlenia, duszności i złe samopoczucie. Co siódmy wyjazd pogotowia związany z upałami

Omdlenia, duszności i złe samopoczucie. Co siódmy wyjazd pogotowia związany z upałami

Źródło:
PAP

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek odniósł się w piątek do blokad ulic organizowanych w ostatnim czasie w Warszawie przez aktywistki i aktywistów z Ostatniego Pokolenia. - Nie ma tutaj przestrzeni dla wymierzania we własnym zakresie sprawiedliwości - skomentował próby usuwania protestujących przez kierowców na własną rękę.

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Źródło:
PAP

Pilnej naprawy wymaga przejazd przez tory kolejowe na ulicy Marsa w Rembertowie. Na czas weekendowych prac zostanie zamknięty. Kierowcy pojadą objazdem, autobusy linii 115 zmienią trasę.

Tory wymagają pilnej naprawy, utrudnienia na Marsa

Tory wymagają pilnej naprawy, utrudnienia na Marsa

Źródło:
PAP

Ratusz ogłosił, że prace przedprojektowe dla IV linii warszawskiego metra wykona firma Metroprojekt. Zwycięzca przetargu przygotuje koncepcję przebiegu linii M4 i dokumentację niezbędną do realizacji kolejnych etapów planowanej inwestycji. Wyniki tych prac będą znane w... 2027 roku.

Wybrali firmę do prac przedprojektowych dla czwartej linii metra. Ich wyniki poznamy za trzy lata

Wybrali firmę do prac przedprojektowych dla czwartej linii metra. Ich wyniki poznamy za trzy lata

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Rozpoczyna się budowa wiaduktu na ulicy Chełmżyńskiej. Prace przy konstrukcji wymagają wprowadzenia zmian w organizacji ruchu na ulicach. Będą utrudnienia na Chełmżyńskiej, Strażackiej i Chłopickiego.

Rozpoczyna się budowa wyczekiwanego wiaduktu. Będą zwężenia

Rozpoczyna się budowa wyczekiwanego wiaduktu. Będą zwężenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl