Piesza Masa Krytyczna próbowała iść Puławską. Miejsca nie było wiele

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Piesza Masa Krytyczna w Warszawie
Piesza Masa Krytyczna w Warszawie Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Piesza Masa Krytyczna w Warszawie Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Domagają się nowych przejść i szerokich, równych chodników oraz zwiększenia wydatków na ułatwienia dla pieszych. W sobotę przez Warszawę przeszła Piesza Masa Krytyczna. Uczestnicy mierzyli odległości pomiędzy zaparkowanymi autami a budynkami.

"Chodźcie z nami chodnikami!" - zachęcali organizatorzy do wzięcia udziału w piątej już Pieszej Masie Krytycznej. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 12 na rogu Puławskiej i Dworkowej. Przemarszowi towarzyszył reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Jak wskazał, pojawiło się około 100 osób.

- Zgodnie z planem wyruszyli ze skrzyżowania Puławskiej i Dworkowej i w asyście policji szli w kierunku ulicy Goworka. Piesi szli chodnikiem, a obok prawym pasem jechali rowerzyści. Uczestnicy mierzyli odległość od zaparkowanych aut do kamienic przy Puławskiej. Wyliczyli, że piesi mają średnio do dyspozycji 160 cm. W miejscu, gdzie są skrzynki gazowe jeszcze mniej - 120 cm. W proteście brali udział także rodzice z dziećmi w wózkach - opisał Węgrzynowicz.

Protestujący mieli ze sobą transparenty: "Nie chcemy opieszałych urzędników", "Chodnik do chodzenia", "Wszyscy się zmieścimy", czy "Chodzi tylko o normalny chodnik".

Łączą siły z rowerzystami

"Zaproście dzieci, rodziców, teściów, dziadków. Chodźmy razem walczyć o Warszawę przyjazną pieszym. Znów wracamy na ul. Puławską, ale nie sami! Połączymy siły z dyskryminowanymi na tym odcinku rowerzystami. Będzie to więc Piesza Masa Krytyczna wzmocniona o Rowerową Puławską" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia na Facebooku.

Dlaczego znów Puławska? "Mimo zapowiedzi, nie wdrożono w życie zapowiadanych zmian na odcinku od ul. Dolnej do ul. Rakowieckiej. Obecnie chodniki przy ul. Puławskiej mają zaledwie 1,5 m szerokości - w niektórych miejscach nawet mniej, kiedy samochody parkujące zajmują 2 m, co jest niezgodne z przepisami w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Przepisy nakazują, aby tam, gdzie jest dozwolone parkowanie na chodniku, zachowanie 2 m dla chodnika, a 2,5 m na miejsce postojowe. Obecnie samochody na ul. Puławskiej zajmują ok. 90% szerokości ulicy natomiast piesi, najmniej chronieni uczestnicy ruchu – tylko 10%. DOSYĆ TEGO. CHCEMY PRZEJŚĆ!" - apelują organizatorzy.

I tłumaczą, że chcą normalnego przejścia z tramwaju do autobusu i swobodnego przemieszczania po mieście z małymi dziećmi. "Chcemy być mobilni, nawet jeśli poruszamy się na wózku inwalidzkim lub o kulach. Wszystkie nasze postulaty pozostają aktualne - zawierają one zresztą wskazówki na lata - jak remontować i budować miejskie ulice, kształtować przestrzeń i zarządzać ruchem" - podsumowują.

Zakończenie przemarszu zaplanowano na wysokości Rakowieckiej, po godzinie 13. Jak zaznaczono, współorganizatorami są Zielone Mazowsze, Wiosna w Warszawie i Miasto Jest Nasze.

Aktywiści chcą zmian na Puławskiej

O tym, że aktywiści domagają się zmian na Puławskiej informowaliśmy wcześniej na tvnwarszawa.pl. Na początku ubiegłego roku droga rowerowa wzdłuż tej ulicy została oddana do użytku. Miała być połączeniem ze Śródmieściem dla rowerzystów z Piaseczna, Ursynowa i Mokotowa. Jednak, by mogła w pełni im służyć, brakuje półtorakilometrowego odcinka od ulicy Dolnej do Goworka, która w pełni połączyłaby "rowerową autostradę" z śródmiejskimi ścieżkami.

Drogowcy informowali jednak, że nie wytyczą drogi rowerowej w tym miejscu. zapowiedzieli jedynie poszerzenie chodnika, dzięki przeniesieniu parkowania z chodnika na prawy pas jezdni. Aktywiści ocenili, że takie rozwiązanie nie będzie sprzyjać rowerzystom. Ich zdaniem uniemożliwi bezpieczne poruszanie się rowerem na tej trasie.

Zielone Mazowsze zaproponowało alternatywne rozwiązanie polegające na wydłużeniu ścieżki przez Puławską od Dolnej do Parku Morskie Oko, kosztem zaledwie 30 miejsc postojowych. Droga dla rowerów miałaby swoją kontynuację na parkowych alejkach i dalej poprzez spokojniejsze, osiedlowe ulice takie jak Chocimska i Skolimowska zostałaby włączona do sieci śródmiejskich ścieżek. Rzecznik ZDM Jakub Dybalski pytany o takie rozwiązanie, odpowiadał wówczas, że kwestia połączeń rowerowych zostanie rozwiązana kompleksowo w "Programie rozwoju komunikacji rowerowej dla Starego Mokotowa", a w tym także problem wąskich ulic i zabytkowych przestrzeni. Plany ogłoszenia przetargu pokrzyżowała jednak w ubiegłym roku pandemia.

Autorka/Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Pożar w Grodzisku Mazowieckim. Dziewięć zastępów strażackich zadysponowano do gaszenia ognia, który pojawił się w budynku przy ulicy Jana Kilińskiego. Słup ciemnego dymu był widoczny z daleka.

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomnik Syreny w Warszawie został wstępnie wyczyszczony po marcowej dewastacji przez aktywistki klimatyczne. Prace objęły rzeźbę oraz część piaskowca. Ratusz ujawnił, ile kosztowały prace. Ale ostateczna kwota będzie znana dopiero po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich.

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano aktywiści z Ostatniego Pokolenia po raz kolejny blokowali jedną z głównych ulic w Warszawie. Tym razem usiedli na Czerniakowskiej. Zostali zaatakowani przez agresywnych kierowców oczekujących w korku. Na miejscu interweniowała policja, która zapowiedziała wieczorem, że "z odpowiedzialnością karną muszą się liczyć także osoby, które zaatakowały aktywistów".

Aktywiści blokowali ulicę. W reakcji obelgi, plucie, odpalona gaśnica. Komentarz policji

Aktywiści blokowali ulicę. W reakcji obelgi, plucie, odpalona gaśnica. Komentarz policji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Sochaczewa zlikwidowali nielegalnie działający salon gier. Mundurowi przejęli pięć automatów i pieniądze, które prawdopodobnie pochodziły z przestępczego procederu. Jedna osoba usłyszała zarzut.

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do interweniujących strażników miejskich podszedł mężczyzna i zaczął demonstracyjnie pić piwo. Pewnie skończyłoby się tylko mandatem, gdyby nie zaczął uciekać, a z kieszeni nie wypadłyby mu narkotyki.

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minął już tydzień, odkąd w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ile upomnień wystawiono dotąd kierowcom, którzy wjechali do niej nieuprawionym autem.

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Źródło:
PAP

Zatrzymany do kontroli w Warszawie kierowca auta dostawczego twierdził, że wiezie światłowody. Okazało się, że na pace miał ponad 750 litrów nielegalnego alkoholu.

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali do kontroli sternika, który pływał po Narwi. Okazało się, że był pijany. Przekazali, że wydmuchał 1,5 promila.

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Saperzy zabezpieczyli granat moździerzowy, który został znaleziony w weekend nad Bugiem w powiecie łosickim. Zobaczył go wypoczywający nad rzeką mężczyzna, który podpłynął pontonem do brzegu.

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kierowca, który potrącił dwóch 12-latków w Borzęcinie Dużym na pierwszy rzut oka nie wyglądał na pijanego. Rozmawiał ze świadkami wypadku, alkohol wyczuli od niego dopiero z bliska. - To znaczy, że on już musiał pić kilka dni - twierdzą mieszkańcy Borzęcina. Miał trzy promile, a samochód, którym potrącił chłopców, nie należał do niego. Jeden z 12-latków zginął na miejscu.

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

W związku z wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie występowały utrudnienia w ruchu oraz zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W poniedziałek Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem i prezydentem Polski.

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Wojciech Brzozowski poprosił szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i komendanta stołecznego policji o wyjaśnienia, czy nie doszło do niewłaściwego traktowania księdza Michała O. podczas jego zatrzymania. O. ma zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Źródło:
PAP

W Ostrołęce kierująca bmw zjechała na chodnik, uderzyła w ogrodzenie i potrąciła nastolatkę. Jak podała policja, kobieta była pijana. Podróżowała z dwójką małych dzieci.

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2 samochód osobowy przewrócił się na bok. Kierujący nie odniósł obrażeń. Były utrudnienia w ruchu.

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę późnym popołudniem 14-letni chłopiec przechodząc przez ogrodzenie "nadział się" na nie dłonią - poinformowało stołeczne pogotowie. Nastolatek został zabrany do szpitala.

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował, że w zasobie komunalnym pozostało do wymiany 157 pieców niespełniających norm. Z kolei w prywatnych domach jest 2437 kopciuchów.

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Źródło:
tvnwarszawa.pl