Miało być osiem, będą tylko dwie windy na Moście Poniatowskiego

Most Poniatowskiego
Most Poniatowskiego
Źródło: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
Urzędnicy unieważnili dwie z trzech części przetargu na budowę wind przy wiadukcie mostu Poniatowskiego. W budżecie zmieściła się tylko jedna oferta. Za windę przy PKP Solec miasto zapłaci blisko 4,8 miliona złotych.

O planowanej budowie wind przy jednym z najmniej przyjaznych pieszym mostów pisaliśmy na tvnwarszawa.pl nieraz. To ważna inwestycja, bo obecnie na całej długości mostu Poniatowskiego nie ma ani jednej windy czy pochylni, które ułatwiłyby wjazd osobom poruszającym się na wózkach albo z wózkami dziecięcymi. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych zaplanował, że przy moście powstanie osiem wind. Dwie przy wieżycach na Solcu, dwie przy stacji PKP Warszawa Powiśle i kolejne cztery przy Wisłostradzie: po jednej na przystankach tramwajowych i chodnikach po obu stronach jezdni. Wszystkie miały łączyć się na poziomie przejścia dla pieszych pod jezdnią i pozwolić dostać się na przystanki z obydwu stron ulicy.

Niezbędne decyzje i pozwolenia zostały wydane wcześniej, pozostała tylko kwestia wyłonienia wykonawcy i samych prac. W lutym został ogłoszony przetarg.

Za drogo

W marcu urzędnicy otworzyli koperty i okazało się, że większość ofert jest za wysoka. Pieniędzy starczyło tylko na windy przy PKP Solec. Wybuduje je Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe MOSTY za blisko 4,8 miliona złotych.

Jak czytamy w uzasadnieniu unieważnienia pozostałych przetargów, na budowę wind przy PKP Warszawa Powiśle ZMID planował przeznaczyć ponad 1,6 miliona złotych. Tymczasem najniższa oferta na te zamówienia opiewała na ponad 6,1 miliona. Podobnie w przypadku czterech wind w pobliżu Wybrzeża Kościuszkowskiego, gdzie najtańsza oferta wynosiła ponad 5,4 miliona złotych.

Wyłoniony w przetargu wykonawca na montaż wind ma 10 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Windy przy moście Poniatowskiego
Windy przy moście Poniatowskiego
Źródło: Google Maps

Trudności w uzyskaniu zgody konserwatora zabytków

Pieniądze na budowę wind były zarezerwowane w budżecie miasta już w 2017 roku, montaż urządzeń planowano na rok 2018. W lutym pytaliśmy ZMID, skąd wynika to opóźnienie. - Proces projektowania bywa często nieprzewidywalny. Akurat w przypadku wind przy moście Poniatowskiego największą trudnością było uzyskanie zgody konserwatora zabytków – mówiła Małgorzata Gajewska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Urzędnicy ze stołecznego ratusza zaznaczali też, że usuwanie barier architektonicznych trwa przez cały rok. Jak wyliczyli, każdego roku z ulic znika kilkadziesiąt barier. "W 2019 roku pracownicy Zarządu Dróg Miejskich działali w 130 lokalizacjach i przeznaczyli na ten cel 1,8 milionów złotych. W tym roku budżet na ten cel jest podobny" – czytamy w komunikacie.

W ramach tych działań wchodzi obniżanie krawężników, montaż płyt ostrzegawczych czy pasów prowadzących.

Jako jeden z ostatnich przykładów wskazywali ogłoszenie przetargu na przebudowę ronda Czterdziestolatka. Prace w tym miejscu ruszyły w poniedziałek:

Zwężenie al. Jana Pawła II łapie opóźnienie

Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Al. Jana Pawła II miała być zwężona
Al. Jana Pawła II miała być zwężona
Teraz oglądasz
Ścieżka wzdłuż al. Jana Pawła II
Ścieżka wzdłuż al. Jana Pawła II
Teraz oglądasz
Wyremontują tory na Jana Pawła
Wyremontują tory na Jana Pawła
Teraz oglądasz
Sytuacja w al. Jana Pawła II
Sytuacja w al. Jana Pawła II
Teraz oglądasz
Czytaj także: