TVN Warszawa | Ulice

Nowe przejścia i przejazd rowerowy. Prace w samym centrum zaczynają się w poniedziałek

TVN Warszawa | Ulice

Aktualizacja:
Autor:
mp/ran
Źródło:
PAP
Al. Jana Pawła II miała być zwężona
Al. Jana Pawła II miała być zwężonaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Zwężenie al. Jana Pawła II

Już w poniedziałek rozpocznie się przebudowa ronda Czterdziestolatka i zwężenie alei Jana Pawła II. Ratusz poinformował, że w pierwszym etapie prace zajmą część jezdni w kierunku Żoliborza. Trzeba się liczyć z utrudnieniami.

Ratusz podał, że drogowcy wejdą na teren budowy w poniedziałek około godziny 19. Wtedy wyłączone z ruchu mają zostać skrajne prawe pasy jezdni prowadzącej w kierunku Żoliborza na odcinku od ronda Czterdziestolatka do ronda ONZ. Kierowcy będą mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu. Złota, Sienna i Śliska stracą połączenie z aleją Jana Pawła II i będą kończyły się ślepo - na ich końcu trzeba będzie zawrócić. Dodatkowo wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się i postoju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Utrudnienia

Roboty obejmą także południowo-zachodni narożnik ronda ONZ. Na wylocie w kierunku Dworca Centralnego będą dwa pasy ruchu. Utrzymany zostanie wjazd na parking przy Dworcu Centralnym oraz na pętlę autobusową. Czynny będzie także przystanek dla autobusów linii 174 oraz nocnych N45 i N95.

Plac budowy obejmie część chodnika po wschodniej stronie alei. Wzdłuż centrum handlowego utrzymane będzie przejście dla pieszych o szerokości 2,5 metra, dalej będą oni mieli do dyspozycji szerszą przestrzeń. Czynne będą wyjścia z przejścia podziemnego pod rondem Czterdziestolatka przy Dworcu Centralnym.

Zwężone zostaną przejścia dla pieszych po południowej i wschodniej stronie ronda ONZ, nieczynne będą przejazdy rowerowe. Dodatkowo, w związku z budową wieżowca, zamknięta będzie droga dla rowerów po północnej stronie Świętokrzyskiej, pomiędzy rondem ONZ a ulicą Emilii Plater.

Ujednolicą jezdnię, zyskają piesi i rowerzyści

Cała inwestycja zakłada remont i przebudowę istniejących jezdni. "Dziś w pobliżu Dworca Centralnego jezdnia rozszerza się do pięciu pasów ruchu, podczas gdy na dalszym odcinku kierowcy mają do dyspozycji trzy pasy" - przypomniał urząd, dodając, że dzięki ujednoliceniu szerokości jezdni, po obu stronach ulicy powstaną drogi dla rowerów i szersze chodniki, zostaną wybudowane zatoki postojowe oraz posadzone szpalery drzew, krzewów, żywopłotów i bylin.

Ponadto w ramach tej inwestycji na rondzie Czterdziestolatka u zbiegu alei Jana Pawła II i Alej Jerozolimskich wyznaczone zostaną nowe naziemne przejścia dla pieszych po północnej stronie ronda (przy przystankach tramwajowych) oraz po stronie zachodniej (wraz z przejazdem rowerowym).

"Ułatwi to pieszym, w tym osobom starszym, i o ograniczonej mobilności oraz podróżnym z bagażami, wygodne przedostanie się na Dworzec Centralny i do przystanków tramwajowych. Przejście dla pieszych i przejazd rowerowy powstaną również w osi ul. Nowogrodzkiej" - zaznacza magistrat.

Autor:mp/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: urząd miasta

Pozostałe wiadomości