Zgromadzenia publiczne i przemarsz. W czwartek będą utrudnienia w stolicy

Na czwartek w Warszawie zgłoszone zostały zgromadzenia publiczne i przemarsz (zdjęcie ilustracyjne)
Barierki wróciły przed Sejm
Źródło: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
W czwartek, 11 stycznia, poruszanie się po stolicy może być utrudnione. Przed Sejmem RP oraz na placu Powstańców Warszawy zgłoszone zostały zgromadzenia publiczne i przemarsz. Policja może zdecydować o zamknięciu niektórych ulic, a komunikacja miejska zostać skierowana na objazdy.

Przy skrzyżowaniu ulic Wiejskiej i Matejki zapowiedziane zostało niemal całodniowe zgromadzenie. Rozpocznie się o godzinie 6, a zakończenie planowane jest na 22.

W godzinach 8-22 odbędzie się zgromadzenie na ulicach Wiejskiej, Górnośląskiej (do wysokości budynku Sejmu RP) oraz Pięknej (do Alej Ujazdowskich). Jeśli policja zdecyduje o wyłączeniu tych ulic z ruchu, na objazdy zostaną skierowane autobusy linii 107 i 159.

Od godziny 15 do 22 zaplanowane zostało zgromadzenie na ulicy Matejki. Kolejne wydarzenie w tej okolicy zostało zgłoszone u zbiegu ulic Matejki i Wiejskiej, na placu przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Zgromadzenie to odbędzie się w godzinach 15.30-17.00.

Marsz 11 stycznia - trasa

O 16 przed Sejmem rozpocznie się manifestacja "Protest Wolnych Polaków" z udziałem liderów Prawa i Sprawiedliwości w obronie skazanych prawomocnie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz przeciwko zmianom w TVP.

O godzinie 17 zbiorą się też uczestnicy "Marszu Wolnych Polaków", organizowanego przez PiS. którzy następnie, od 18, przejdą trasą: Wiejska, plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, Świętokrzyska – przed siedzibę Telewizyjnej Agencji Informacyjnej na placu Powstańców Warszawy.

PRZECZYTAJ: Kulisy zatrzymania Kamińskiego i Wąsika w Pałacu Prezydenckim.

W czasie wydarzenia mogą wystąpić znaczne utrudnienia w ruchu. "Z uwagi na zapowiadaną liczbę uczestników policja może zdecydować o zamknięciu ulic na trasie przemarszu" - poinformował ratusz. Wówczas na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii: 106, 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 158, 159, 166, 171, 175, 178, 180, 222, 503, 507, 517, 518, 521 i E-2.

W sytuacji gdy rondo de Gaulle’a będzie nieprzejezdne, tramwaje linii: 7, 9, 22, 24 i 25 po stronie Ochoty dojadą tylko do placu Starynkiewicza. Z kolei na Pradze 7, 22 i 25 będą kursowały do Wiatracznej, a 9 i 24 do pętli aleja Zieleniecka.

Pół godziny później, to jest o godzinie 17.30, rozpocznie się zgromadzenie na Krakowskim Przedmieściu. Jego uczestnicy będą obecni na odcinku od Nowego Światu do placu Zamkowego do godziny 22.

ZOBACZ: Barierki wróciły przed Sejm. "Po proteście zostaną zdemontowane".

Kolejne zgromadzenie, przed budynkiem TVP na placu Powstańców Warszawy, odbędzie się w godzinach 18-22.

Ostatnie tego dnia zgromadzenie zostało zaplanowane w godzinach 19.15-21.59. Na ulicach Moniuszki, Jasnej i Świętokrzyskiej. Dodatkowo – naprzeciwko pomnika Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego – odbywa się stałe zgromadzenie.

Policja i informatorzy komunikacji miejskiej

Ratusz zaznaczył, że nad bezpieczeństwem uczestników oraz niezakłóconym przebiegiem wydarzeń będzie czuwała policja. Funkcjonariusze będą także na bieżąco decydowali o zamknięciu poszczególnych ulic.

Pasażerom komunikacji miejskiej będą pomagali informatorzy. W kluczowych miejscach pokierują do najlepszego dostępnego środka transportu. Na warszawskich ulicach będą pracowali także instruktorzy nadzoru ruchu.

Aktualne informacje dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej będzie można sprawdzić na stronie internetowej WTP i w mediach społecznościowych w godzinach 14-20 w relacji na żywo.

"W czwartek 11 stycznia warto korzystać przede wszystkim z metra oraz połączeń kolejowych Szybką Koleją Miejską i Kolejami Mazowieckimi (obowiązuje wzajemne honorowanie biletów wszystkich rodzajów WTP i KM na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego)" - przekazał ratusz.

Czytaj także: