"Ukraina uświadamia nam, czym są wartości europejskie"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzaskowski: wszyscy na Ukrainie wiedzą o oznakach solidarności, a one są ważne
Trzaskowski: wszyscy na Ukrainie wiedzą o oznakach solidarności, a one są ważneTVN24
wideo 2/5
Trzaskowski: wszyscy na Ukrainie wiedzą o oznakach solidarności, a one są ważneTVN24

Wiec solidarności z Ukrainą odbył się w niedzielę w południe na placu Defilad. Przed Pałacem Kultury i Nauki zebrały się osoby trzymające ukraińskie flagi. Wznosili transparenty z hasłami: "Wolna Ukraina", "Chwała bohaterom", "Tak dla Ukrainy w Unii Europejskiej" i "Powstrzymać Putina. Powstrzymać wojnę". Rozbrzmiały też ukraińskie pieśni.

- Warszawa jest gościnna, jest szczodra, dzieli się dobrem każdego dnia. Warszawiacy pomagają naszym przyjaciołom z Ukrainy. Goszczą i przeprowadzają zbiórki - powiedzieli na początku organizatorzy. - Chcieliśmy pokazać walczącej Ukrainie naszą solidarność. Warszawskie serce zawsze bije z ukraińskim - dodali.

Trzaskowski: wszyscy w Ukrainie wiedzą o solidarności

Na wiecu był prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Olbrzymie podziękowania dla warszawianek i warszawiaków i całej Polski. Za serce i solidarność. To dzięki wam dzisiaj Polska pomaga i Polska jest gotowa pomagać jeszcze przez długie tygodnie, miesiące, a kiedy będzie trzeba - przez długie lata. Przez cały czas jestem w kontakcie z władzami Kijowa, z władzami Ukrainy, z władzami również Lwowa. Niestety, kontakt z Charkowem nam się urwał w ostatnich dniach - mówił prezydent. Podkreślił, że wszyscy w Ukrainie wiedzą o tych oznakach solidarności. - One są ważne, bo dają nadzieję, one dają siłę - ocenił.

Sześć tysięcy wolontariuszy zgłosiło się do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Potrzebni psychologowie i tłumacze.

W opinii Trzaskowskiego "Putin tego nie docenił". - Ta olbrzymia presja na rządy, na korporacje, żeby pomagały, żeby wycofywały się z Rosji. To wszystko również jest nasz wkład i wasz wkład w tę walkę, która jest walką nie tylko za niepodległość Ukrainy, ale za nasze bezpieczeństwo - dodał. - Putin chciał podzielić Zachód, chciał doprowadzić do podziału społeczeństwa ukraińskiego, chciał opóźnić perspektywę europejską Ukrainy i to wszystko się nie udało! Społeczeństwo ukraińskie jest razem, zjednoczone w walce! Wspólnota międzynarodowa jest razem i mamy nadzieję, że stanowisko wobec Rosji będzie coraz bardziej twarde - podsumował.

Głos zabrała także Anna Przedpełska-Trzeciakowska, uczestniczka Powstania Warszawskiego. - W jakiś sposób reprezentuję tych, którzy tu w Warszawie czekali na pomoc sojuszników. Od początku obiecywali pomoc. To było w słowach – oceniła. I dodała: Ja w 44. roku, we wrześniu, tu bardzo niedaleko - na placu Napoleona - czekałam z kolegami na zrzut. Bo myśmy tylko potrzebowali broni i amunicji. I czekaliśmy na ten warkot samolotu, który miał się zbliżać. Ale zrzutu nie było.

- Pamięć, że się zrobiło świństwo, zostaje bardzo długo. I tego sobie nie życzmy. Bądźmy lojalni, bądźmy solidarni i niech żyje Ukraina – zaapelowała.

W Warszawie są 22 punkty pobytowe dla uchodźców.

"Wiele prawd zostało dzisiaj podważonych"

Jakub Kocjan z Akcji Demokracji przekazał w czasie manifestacji wyrazy wsparcia i solidarności od Wandy Traczyk-Stawskiej i Mariana Turskiego. – Wiele prawd zostało dzisiaj podważonych - pacyfiści zbierają pieniądze na broń i kamizelki… Cała Warszawa pomaga. Tym bardziej chcemy dziś zaapelować - obecność w UE nie powinna być okupiona krwią, ale jeśli tak - to żaden inny naród nie zasłużył na nią tak bardzo jak Ukraina, która już na Majdanie opowiedziała się za demokracją i od dawna walczy o nią na wojnie z Rosją – mówił Jakub Kocjan.

Agnieszka Holland podczas wiecu stwierdziła m.in., że "Ukraina uświadamia nam czym są wartości europejskie, Ukraina zasługuje, by stać się pełnym członkiem wspólnoty europejskiej". Przemawiali także Adam Bodnar, Adam Michnik i przedstawiciele różnych stowarzyszeń Ukraińców w Polsce. Emocjonalnie mówili o pomocy potrzebnej Ukrainie, dziękowali Polsce za ogromne, spontaniczne i nieporównywalne z innymi krajami wsparcie.

Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych.

Przyszli wyrazić wsparcie

- Chcemy wspomóc tych, którzy bronią naszego kraju. Tam zostali moi rodzice, moja siostra - opisała jedna z uczestniczek manifestacji pochodząca z Ukrainy. I dodała: - My się nie boimy, wygramy tę wojnę i odbudujemy swój kraj.

- Wspieram i przychodzę, bo jestem przeciwko wojnie. Śledzę wydarzenia na Ukrainie i bardzo mnie boli to, co się tam dzieje - powiedziała kolejna uczestniczka. - Boli mnie bezsilność - dodała.

- Jestem tutaj, bo uciekłam od wojny. Jestem po to, żeby wspierać to wszystko. Prosić o to, żeby zakryli niebo i nie umierali ludzie - powiedziała kolejna uczestniczka z Ukrainy.

MSWiA: w ciągu ostatniej doby przybyło do nas 106 tysięcy osób z Ukrainy. Warszawa głównym celem uchodźców.

"Musimy zaostrzyć sankcje wobec Rosji"

"W obliczu zbrodniczej inwazji Rosji oraz budzącej podziw heroicznej obrony Ukrainy, organizacje społeczne organizują demonstrację solidarności z ukraińskim społeczeństwem oraz poparcia dla dołączenia Ukrainy do UE" - zapowiadali wcześniej wydarzenie organizatorzy.

- My, społeczeństwa wolnej Europy i wolnego świata, zobowiązujemy naszych przywódców, by wreszcie nie patrzeć na pieniądze i na gaz, ale na ciała zamordowanych dzieci, na rakiety spadające na sierocińce i szkoły. Musimy jeszcze zaostrzyć sankcje wobec Rosji oraz jednoznacznie poprzeć jak najszybsze przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej - mówi cytowany w komunikacie zapowiadającym wydarzenie Jakub Kocjan, kampanier Akcji Demokracji, współprowadzący (wspólnie z Kingą Łozińską z Komitetu Obrony Demokracji) niedzielną demonstrację.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Warszawa solidarna z UkrainąAkcja Demokracja

"Grafiki pro bono przygotowali Mikołaj Manżett-Leszczyński oraz Robert Rosół. Akcja będzie rozszerzona na nośnikach miasta m.in. w warszawskim metrze" - podkreślili organizatorzy.

Ponad 900 tysięcy uchodźców przekroczyło polską granicę. Dane Straży Granicznej.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Nominacja arcybiskupa Adriana Galbasa to dobry, choć zaskakujący wybór dla Warszawy - ocenił publicysta Tomasz Terlikowski. Jego zdaniem arcybiskup Galbas jest bardziej otwarty na zmiany niż przeciętny polski biskup, nie boi się trudnych decyzji i "szuka nowych dróg dotarcia" do młodych ludzi, co jest istotne w "szybko postępującej laicyzacji".

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP