Święto Niepodległości w Warszawie. Ulicami przejdzie marsz narodowców. Legalny, mimo sprzeciwu ratusza i decyzji sądów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Rzecznik KSP o przygotowaniach na kilka godzin przed marszem
Rzecznik KSP o przygotowaniach na kilka godzin przed marszemTVN24
wideo 2/8
Rzecznik KSP o przygotowaniach na kilka godzin przed marszemTVN24

11 listopada w Warszawie odbędą się obchody Święta Niepodległości. W różnych częściach miasta odbędzie się kilkadziesiąt zgromadzeń i przemarszów, jednak największe utrudnienia będzie powodował marsz narodowców, który przejdzie z ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Na kierowców i pasażerów komunikacji czekają utrudnienia w centrum miasta.

Prezydent Andrzej Duda po godzinie 8 złożył wieńce przed pomnikami "ojców niepodległości": Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. Po 10 para prezydencka weźmie udział w mszy w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

O godzinie 12 na placu Piłsudskiego odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wezmą w niej udział zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Mateusz Morawieckie, a także parlamentarzyści.

Marsz narodowców na tradycyjnej trasie. Początek na rondzie Dmowskiego

Najwięcej uczestników zgromadzi prawdopodobnie, jak co roku, organizowany przez narodowców Marsz Niepodległości. Zgodnie z harmonogramem ruszy o godzinie 13 z ronda Dmowskiego. Przejdzie "tradycyjną trasą", czyli Alejami Jerozolimskimi do ronda de Gaulle'a i dalej przez most Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Następnie uczestnicy złożą kwiaty przed popiersiem Ignacego Jana Paderewskiego przed wejściem do Parku Skaryszewskiego. Bezpieczeństwo mają zapewniać policja i Żandarmeria Wojskowa.

Jak podał stołeczny ratusz, 11 listopada planowanych jest w sumie niemal 30 zgromadzeń publicznych na terenie stolicy. W związku z tym od rana działa miejski sztab, który będzie koordynował pracę wszystkich warszawskich jednostek i służb istotnych z punktu widzenia funkcjonowania miasta. "Będą one w pełnej gotowości mimo utrudnień, z którymi należy się liczyć w sytuacji, gdy tak wiele osób będzie się gromadzić w różnych lokalizacjach. Do udziału w sztabie zostali zaproszeni przedstawiciele Policji i Służby Ochrony Państwa, aby wzmocnić sprawny przepływ informacji i koordynację działań są w tym dniu" - zapewnił ratusz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Policja: najważniejszy cel to zapewnienie bezpieczeństwa

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak mówił w czwartek rano o ostatnich przygotowaniach do marszu. - Uwzględniamy, że na trasie marszu i w czasie wszystkich uroczystości mogą pojawić się nieprzewidziane okoliczności - przyznał. - Musimy uwzględniać to, że mogą się pojawić utrudnienia i nie każda osoba, która weźmie udział w Marszu Niepodległości czy w innym wydarzeniu, będzie nastawiona na działania polegające na wyłącznie świętowaniu. Mogą być osoby, które będą naruszać normy prawne i nasze działania uzależnione są od tego, w jaki sposób te osoby będą się zachowywać - dodał.

Przekazał, że ustawione zostały zapory antyterrorystyczne, "by uniemożliwić ewentualny wjazd pojazdów". - Trwają również działania pirotechniczne polegające na tym, żeby dokonać sprawdzenia praktycznie całej trasy pod kątem bezpieczeństwa - wskazał Marczak.

Zaapelował, by przypadki, kiedy "zauważymy jakieś niepokojące sygnały, kierować je bezpośrednio do policjantów". Podkreślił, że każda informacja będzie istotna. - Zwracamy uwagę na osoby, które zachowują się irracjonalnie, które są zdenerwowane, rozglądają się, osoby, które pozostawiają jakieś przedmioty - opisywał potencjalne zagrożenia.

Wzmożone siły policji w drodze do Warszawy
Wzmożone siły policji w drodze do WarszawyNickodem / Kontakt24

Podkreślił też, że w czwartek na ulicach Warszawy pracuje ogromna liczba policjantów. Radził, by nie poruszać się dziś po centrum samochodem, bo może to utrudniać im pracę. Prosił, aby nie dyskutować z policjantami kierującymi ruchem. - Wykonujmy polecenia policjantów. Wszystko po to, żeby ten ruch był upłynniony - w miarę możliwości, na ile na to pozwalają względy bezpieczeństwa - apelował.

- Przed nami jest jeden najważniejszy cel: zapewnienie bezpieczeństwa - podkreślił jeszcze w środę wieczorem Sylwester Marczak. Jak dodał standardowo "jednym z wariantów, które uwzględniamy, jest zagrożenie o charakterze terrorystycznym". - Dlatego tutaj apel do wszystkich osób, które będą brały udział w rożnego rodzaju wydarzeniach w Warszawie, że jeżeli zauważymy jakieś niepokojące sytuację prosimy o bezpośredni sygnał do nas, nie ma błahych informacji, które nas by nie interesowały - tłumaczył.

Marsz narodowców w 2020 rokuTVN24

Zmiany w organizacji ruchu - od rana autobusy i tramwaje na objazdach

W Święto Niepodległości spodziewane są także duże zmiany tras autobusów i tramwajów. W miarę zamykania przez policję dla ruchu kolejnych ulic, pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego będą kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnym, ich trasy mogą być także skracane.

Ruch kołowy od rana wyłączony jest na: ul. Marszałkowskiej na odcinku od pl. Konstytucji do ul. Świętokrzyskiej, Alejach Jerozolimskich na odcinku od ronda Czterdziestolatka do al. Poniatowskiego (wraz z mostem), Nowym Świecie na odcinku od ul. Książęcej do ul. Świętokrzyskiej wraz z rondem de Gaulle'a, a także na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich z ulicą Kruczą.

Objazdami jeżdżą linie tramwajowe: 4, 7, 9, 15, 18, 22, 24, 35. Tramwaje jadące mostem Poniatowskiego w kierunku centrum przy rondzie Waszyngtona skręcają w aleję Zieleniecką i jadą w kierunku przystanku Ratuszowa-ZOO. Utrudnienia dotyczą licznych linii autobusowych: 107, 109, 111, 116, 117, 127, 128, 131, 158, 171, 175, 180, 222, 503, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 522 oraz 525. Objazdy wytyczone są m.in. wciąż przejezdnym mostem Świętokrzyskim.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH W KOMUNIKACJI>>>

Miasto zachęca do korzystania z metra. choć jednocześnie przypomina, że od godziny 21.00 na pierwszej linii rozpoczną się planowane prace modernizacyjne. Utrudnień nie będzie jednak w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Przez całą dobę 11 listopada będzie obowiązywało wzajemne honorowanie biletów ZTM i KM w I i II strefie biletowej. "Pasażerowie z biletami 'kartonikowymi' ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, korzystając z pociągów Kolei Mazowieckich, muszą trwale napisać na ich odwrocie daty i godziny w formacie 24-godzinnym, czyli np. 11.11.2021 godz. 08:55, a posiadacze biletów zakodowanych na WKM muszą je uprzednio aktywować, na przykład u kierownika pociągu" - informuje ratusz.

Dodaje, że przez cały dzień pasażerom Warszawskiego Transportu Publicznego będzie pomagało ponad 20 informatorów, którzy w kluczowych miejscach pokierują pasażerów do najlepszego dostępnego środka transportu. Będzie też rozstawionych 60 posterunków nadzoru ruchu.

W obawie o bezpieczeństwo wojewoda Konstanty Radziwiłł polecił prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu usunięcie z ronda Dmowskiego, gdzie trwa remont, materiałów budowlanych. Drogowcy wyliczyli, że usunęli około 400 ton kostki brukowej, chodników i krawężników, które będzie trzeba przywieźć tam z powrotem. Wojewoda zażądał też, aby z Alej Jerozolimskich zniknęły ławki, kosze czy stacje rowerów miejskich Veturilo. Przezornie drogowcy "opakowali" też fotoradary na moście Poniatowskiego czarną folią.

Mimo decyzji ratusza i sądów, marsz narodowców tak przejdzie

Kilka tygodni trwało zamieszanie z rejestracją marszu narodowców jako zgromadzenia cyklicznego. Zgodnie z obowiązującym rozstrzygnięciem sądu apelacyjnego marsz ten nie został zarejestrowany jako takie zgromadzenie. Warszawski sąd apelacyjny 29 października utrzymał w mocy uchylenie decyzji wojewody mazowieckiego o rejestracji marszu. Dwa dni wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji tego cyklicznego wydarzenia. Tym samym SO uwzględnił odwołanie warszawskiego ratusza w tej sprawie.

W sprawie tej interweniował też prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który złożył do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Domagał się w niej uchylenia decyzji zakazującej rejestracji marszu jako zgromadzenia cyklicznego. Prokurator generalny zawnioskował przy tym do sądu apelacyjnego o wstrzymanie tej decyzji. W poniedziałek poinformowano, że Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji sądu. Jeszcze tego samego dnia wieczorem Sąd Najwyższy poinformował, że skarga nadzwyczajna została z powodów formalnych zwrócona do sądu apelacyjnego.

Mimo negatywnej decyzji władz stolicy oraz sądów organizatorzy zapowiedzieli, że to wydarzenie się odbędzie. - Wciąż szukamy legalnych rozwiązań, a jednym z nich może być zmiana trasy - mówił w niedzielę prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

Ostatecznie, decyzją Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, marsz będzie miał charakter państwowy. Decyzję tę ogłosiła we wtorek w Sejmie Anita Czerwińska, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości. Zaapelowała też o "godne przejście marszu, który nie traci swojego społecznego charakteru".

Autorka/Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali. Są utrudnienia.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Pracował w firmie, dowożącej dzieci do szkoły, wiózł ośmioro uczniów. Miał dwa promile

Pracował w firmie, dowożącej dzieci do szkoły, wiózł ośmioro uczniów. Miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na chodniku, na zakazie, tuż przy skrzyżowaniu, na trawniku, miejscu dla osób z niepełnosprawnościami, drodze pożarowej, w bramie czy na przejściu dla pieszych - niektórzy kierowcy wciąż uważają, że przy parkowaniu obowiązuje brak zasad.

Dla tych kierowców przy parkowaniu nie ma zasad

Dla tych kierowców przy parkowaniu nie ma zasad

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy oraz tramwaj zderzyły się na nowej trasie do Wilanowa. Uszkodzony został sygnalizator świetlny. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie na nowej trasie tramwajowej

Zderzenie na nowej trasie tramwajowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem zderzyły się trzy samochody. Dwa z nich są mocno rozbite. Jak wynika z ustaleń policji, do zdarzenia doszło, kiedy jeden z kierowców skręcał w lewo. Jedna osoba trafiła do szpitala. Okazało się, że jednym z aut kierował 17-latek, który nie miał prawa jazdy.

Dwa samochody mocno rozbite. Jeden z kierowców nie miał prawa jazdy

Dwa samochody mocno rozbite. Jeden z kierowców nie miał prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w domku letniskowym pod Wyszkowem. Strażacy ewakuowali dwie osoby. Niestety, ich życia nie udało się uratować. Jedna osoba trafiła do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tragedia pod Wyszkowem, dwie osoby zginęły w pożarze

Tragedia pod Wyszkowem, dwie osoby zginęły w pożarze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

28-latek ugodził nożem kobietę podczas domowej imprezy i uciekł, a 23-latka groziła znajomym poszkodowanej. Ranna kobieta trafiła do szpitala. Podejrzani usłyszeli zarzuty, mężczyzna trzy miesiące spędzi w areszcie.

Ciosy nożem na imprezie, ranna kobieta w szpitalu

Ciosy nożem na imprezie, ranna kobieta w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl