Rząd zamroził wylotówki. "To fatalna decyzja"

Te drogi złożą się na obwodnice Warszawytargeo.pl, tvn24.pl

Budowa trasy S7 zarówno po północnej jak i po południowej stronie Warszawy została odroczona. W zamian rząd zapowiedział dokończenie budowy obwodnicy Warszawy do 2019 roku. - Ciesze się, że powstanie obwodnica, ale wstrzymanie budowy wylotówek to fatalne posunięcie - ocenia Jan Jakiel z SISKOM.

- POW to najważniejsza i najpotrzebniejsza droga nie tylko w Warszawie ale i w kraju. Dlatego tak ważne jest wybudowanie wschodniego odcinka POW – mówi Jakiel ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. Swoje zdanie uzasadnia danymi. - Prognozowana ilość samochodów przejeżdżających POW na dobę wynosi 100 tys. Jest to porównywalne tylko do S8 w Warszawie (most Grota) i A4 na terenie konurbacji śląskiej – podaje.

Jakielowi nie podoba się jednak decyzja rządu o wstrzymaniu budowy S7 w Łomiankach i Jankach. Pieniądze w tych inwestycji mają pomóc w dokończeniu budowy POW.

"Zła decyzja"

- Opóźnienie budowy wylotu na Gdańsk jest złą decyzją – komentuje propozycje premiera Jakiel i podkreśla, że wyjazd właśnie po północnej stronie stolicy trzeba poprawić jak najszybciej. - W kierunku Gdańska jest praktycznie tylko jeden wyjazd - przez Łomianki. Opóźnienie tej inwestycji i preferowanie przewymiarowanej obwodnicy metropolitalnej Trójmiasta, to fatalne posunięcie – uważa.

Jakiel zdecydowanie neguje koncepcje budowy kładek na istniejącej już trasie w Łomiankach. Zgodnie z zapowiedzią rządu, inwestycja ma ruszyć na początku przyszłego roku.

- Budowa kładek nie ma sensu, ponieważ zostaną skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, więc ruch nie będzie się odbywał płynniej – zauważa.

S7 szkodliwa dla Łomianek?

Innego zdania jest za to Wojciech Berger, radny Łomianek, który budowę kładek ocenia pozytywnie. Nie ukrywa też, że od dawna jest przeciwnikiem budowy nowej trasy S7. – Jest ona szkodliwa dla Łomianek. Należałoby wyprowadzić ruch jak najdalej z miasta i wybudować obwodnicę nadwiślańską – mówi Berger.

W podobnym tonie wypowiada się Maciej Krogulec z Bielańskiej Inicjatywy Urbanistycznej. - Spodziewałem się takiej decyzji. Jest to decyzja racjonalna – ocenia.

Według niego, nie ma możliwości, żeby w obecnych warunkach prawnych i ekologicznych uzyskać decyzję środowiskową dla trasy S7. Jak podkreśla, kluczowy jest tu postęp technologiczny, tak w budowie dróg, jak i w motoryzacji. - Trasa pod puszczą nie powstanie nawet przez najbliższe dwadzieścia lat – ocenia.

Minister Sławomir Nowak o budowie obwodnicy Warszawy:

Mówi minister Sławomir Nowak
Mówi minister Sławomir NowakTVN24

Kiedy powstanie S7?

Jakiel przypomina także o kłopotach z przygotowaniami do rozpoczęcia budowy wylotówek. Przypomina, że dokumentacja północnego odcinka (w stronę Gdańska) jest przygotowana po raz trzeci, po tym jak w 2011 roku unieważniono decyzję środowiskową.

– Nowa, po prawdopodobnych odwołaniach, mogłaby uprawomocnić się dopiero w 2016 roku – szacuje Jakiel. - Jeżeli długo będą trwały odwołania od decyzji środowiskowej, to inwestycja może ciągnąć się latami. W optymistycznym wariancie budowa może ruszyć w roku 2017, w pesymistycznym, nawet w 2022 – ocenia.

Jak tłumaczy, decyzja środowiskowa wydawana jest na 4 lata, z możliwością przedłużenia o 2 kolejne w przypadku podziału na etapy.

Południe bez decyzji

Jeszcze gorzej sprawa ma się po południowej stronie Warszawy, choć tu, jak ocenia Jakiel, problem rozwiąże trasa Salomea – Wolica.

Decyzja środowiskowa dla S7 wydana została w 2011 roku, więc najpóźniej w 2017 roku przestanie obowiązywać. - Po tym czasie cała dokumentacja trafia do kosza i wszystkie postępowania zaczynają się od nowa, a sporządzenie dokumentacji środowiskowej to koszt nawet kilku milionów złotych – wyjaśnia. W jego ocenie oznacza to, że realizacja południowej części S7 przesuwa się poza rok 2020.

GDDKiA nie wie

O nowe terminy budowy trasy S7 po południowej i północnej stronie stolicy zapytaliśmy Małgorzatę Tarnowską z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - GDDKiA zajmuje się przygotowaniem dokumentacji i budową. Terminy przygotowuje ministerstwo – powiedziała nam Małgorzata Tarnowska, rzecznik GDDKiA.

Pytanie skierowaliśmy do ministerstwa transportu. Czekamy na odpowiedzi.

Premier Donald Tusk zapowiedział budowę obwodnicy:

Donald Tusk zapowiada dokończenie budowy POW
Donald Tusk zapowiada dokończenie budowy POW | tvn24

W czwartek premier Donald Tusk zapowiedział, że Południowa Obwodnica Warszawy zostanie dokończona kosztem odsunięcia w czasie budowy dwóch fragmentów trasy S7. W grudniu mają zostać ogłoszone przetargi na budowę tunelu pod Ursynowem i nowego mostu. Według Tuska budowa całej obwodnicy Warszawy ma się zakończyć w 2019 roku.

Obwodnica Warszawy

Na obwodnicę Warszawy złoży się kilka dróg ekspresowych. Na południu będzie to S2, czyli POW. Przejezdny jest odcinek Konotopa do węzła Puławska. Docelowo trasa ma przejść tunelem pod Ursynowem, mostem nad Wisłą i połączyć się z trasami S17- Wschodnią Obwodnicą Warszawy. S17 doprowadzi kierowców do S8, a tą ponownie dojechać można do węzła Konotopa.

wp//par

Źródło zdjęcia głównego: targeo.pl, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl