Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Na szczęście w tym przypadku, skończyło się tylko na niegroźnych potłuczeniach.
10-latek na hulajnodze elektrycznej wjechał przed auto
Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie
10-latek na hulajnodze elektrycznej zlekceważył czerwone światło i wjechał wprost pod nadjeżdżające auto. Na szczęście w tym przypadku skończyło się na niegroźnych potłuczeniach. Policja, ku przestrodze, pokazała nagranie z tego zdarzenia. Do wypadków z udziałem dzieci na hulajnogach doszło też w ostatnich dniach między innymi w Płońsku, Jedlance i Białobrzegach. Ucierpiały w nich cztery osoby.

Do zdarzenia doszło 17 maja na ulicy Głównej w Piasecznie. - Uczniowie szkoły podstawowej po lekcjach wracali do domu. Jeden na rowerze, drugi na hulajnodze elektrycznej. Pochłonięci rozmową zlekceważyli czerwone światło i 10-latek nagle wyjechał na drogę wprost pod koła prawidłowo jadącej hondy - informuje w komunikacie st. asp. Magdalena Gąsowska, oficer prasowy policji w Piasecznie.

Chłopiec jechał w kasku

Na szczęście chłopiec miał na głowie kask, a prędkość, z jaką poruszał się pojazd, nie była zbyt duża. - Skończyło się na potłuczeniach i chwilach grozy, które przeżył nie tylko kierująca hondą, ale również chłopiec biorący udział w tym zdarzeniu - dodaje st. asp. Magdalena Gąsowska.

W trakcie rozmowy z policjantami 10-latek stwierdził, że widział czerwone światło. Okazało się też, że nie posiada karty rowerowej, a więc dokumentu uprawniającego go do poruszania się po drodze na hulajnodze elektrycznej.

Sprawa będzie miała swój finał w sądzie rodzinnym.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Hulajnogą po drodze ekspresowej. "Pokierowała go nawigacja".

Skończyło się tylko na niegroźnych potłuczeniach
Skończyło się tylko na niegroźnych potłuczeniach
Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

W innych wypadkach ucierpiało czworo dzieci

W środę, 22 maja po godz. 16, dyżurny płońskiej komendy otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu z udziałem 11-latka, do którego doszło w Płońsku na ul. Grunwaldzkiej. Skierowani na miejsce funkcjonariusze ustalili, że chłopiec kierując hulajnogą elektryczną poruszał się po chodniku. W pewnym momencie stracił panowanie nad hulajnogą i przewrócił się, uderzając głową o chodnik. Z obrażeniami został przewieziony karetką pogotowia do szpitala.

Również w środę oficer dyżurny radomskiej policji otrzymał informacje o wypadku w miejscowości Jedlanka. Jak ustalili pracujący na miejscu policjanci, 10-latek kierując hulajnogą elektryczną i poruszając się niewłaściwą stroną jezdni doprowadził do zderzenia z pojazdem marki Audi, którym kierowała 33-latka. Chłopiec został przewieziony do szpitala.  

We wtorek, 21 maja po godz. 16, doszło z kolei do potrącenia dwójki dzieci jadących elektryczną hulajnogą na ścieżce rowerowej przy ul. Rzemieślniczej w Białobrzegach. Jak ustalili policjanci, kierujący cuprą 45-latek, wyjeżdżając z posesji, na ścieżce rowerowej nie zauważył jadącej hulajnogi, w wyniku czego uderzył w poruszających się na niej chłopców w wieku 11 i 14 lat. Podczas tego zdarzenia 14-letni chłopiec, podróżujący jako pasażer, doznał obrażeń nogi, został on przewieziony do szpitala w Radomiu. Kierujący pojazdem był trzeźwy. Okoliczności i przebieg tego zdarzenia zbadają białobrzescy dochodzeniowcy.

Zasady bezpiecznej jazdy na hulajnodze

"Przypomnijmy swoim pociechom zasady poruszania się po drodze. Zadbajmy również o to, by dzieci, które skończyły 10. rok życia posiadały kartę rowerową, czyli dokument uprawniający je do kierowania rowerem czy też hulajnogą elektryczną" - apelują policjanci.

· Dopuszczalna prędkość, z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej to 20 km/h. Pamiętajmy jednak, że prędkość, z jaką się poruszamy, zawsze należy dostosować do warunków panujących na drodze. · Warto również wiedzieć, że osoby pomiędzy 10. a 18. rokiem życia muszą posiadać uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną - kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T. · Zakaz korzystania z hulajnogi elektrycznej po drodze dotyczy dzieci do 10. roku życia, wyjątek występuje w strefie zamieszkania, gdy dziecko znajduje się pod opieką osoby dorosłej. · Jadąc hulajnogą elektryczną, należy korzystać z drogi dla rowerów bądź pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku korzystamy z jezdni - TYLKO gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h. · Gdy dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h, brakuje drogi dla rowerów bądź pasa ruchu dla rowerów - jeździmy po chodniku lub drodze dla pieszych. Oczywiście musimy pamiętać o tym, by ustąpić pierwszeństwa pieszym, a także dostosować swoją prędkość do ich prędkości.
Policja przypomina o zasadach
Czytaj także: