Masa Powstańcza uczci rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Masa Powstańcza przejedzie ulicami WarszawyLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Ulicami Śródmieścia przejedzie w sobotę 12. Masa Powstańcza. W tym roku wydarzenie poświęcono Kazimierzowi Leskiemu "Bradlowi", Batalionom "Miłosz" i "Ruczaj". Rowerzyści wraz z przewodnikiem poznają miejsca związane z ich powstańczą historią.

Zbiórka planowana jest o godzinie 16 na parkingu przy Muzeum Powstania Warszawskiego, skąd rowerzyści wystartują o godzinie 17.

W związku z wydarzeniem, już od godziny 7 w sobotę obowiązuje zakaz zatrzymywania się po obu stronach Przyokopowej (z wyjątkiem autobusów oraz samochodów z tabliczką "organizator"). Natomiast w godzinach 14.30 - 20.30 Przyokopowa będzie zamknięta dla samochodów (z wyjątkiem samochodów z tabliczką "organizator").

Trasa przejazdu będzie prowadziła ulicami: Przyokopową - Grzybowską - Towarową - przez rondo Daszyńskiego - Towarową - przez plac Zawiszy - Alejami Jerozolimskimi - przez rondo de Gaulle'a - Nowym Światem - przez plac Trzech Krzyży - Alejami Ujazdowskimi - Chopina - Mokotowską - Kruczą - Piękną - przez plac Konstytucji - Waryńskiego - Puławską - Rakowiecką - aleją Niepodległości - Koszykową - Raszyńską - przez plac Zawiszy - Towarową - przez rondo Daszyńskiego - Prostą - Przyokopową.

Mapa przejazdu rowerzystówGoogle Maps / Masa Powstańcza

Śladami bohaterów

- W tym roku będziemy jechać szlakiem Kazimierza Leskiego "Bradla" oraz Batalionów "Miłosz" i "Ruczaj". Leski był słynnym asem wywiadu, który jeszcze przed Powstaniem wsławił się tym, że przedzierał się przez okupowaną Europę ze sfałszowanymi dokumentami niemieckiego generała. Podczas stołecznego zrywu walczył jako dowódca kompanii "Bradl" Batalionu "Miłosz". Oczywiście będziemy także upamiętniać sam batalion oraz Batalion "Ruczaj", ponieważ obie te formacje walczyły w Śródmieściu Południowym - opowiadał kierownik Działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego Jarosław Maliniak.

Dlatego trasa będzie przebiegała obok miejsc związanych z tegorocznymi bohaterami wydarzenia. - Obejmuje między innymi plac Trzech Krzyży z zachowanym kompleksem dawnego Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych oraz nieistniejącym budynkiem X Gimnazjum i Liceum imienia Królowej Jadwigi, gdzie podczas okupacji znajdował się tak zwany Dom Żołnierza Niemieckiego, zdobyty 3 sierpnia 1944 roku - relacjonował Maliniak.

Rowerzyści przejadą też obok Domu "Pod Gigantami" w Alejach Ujazdowskich. - Była to siedziba Ruestungskommando, czyli Wydziału Uzbrojenia, pod którego szyldem funkcjonowała Abwehrstelle. Jedna z ważniejszych w Warszawie placówek niemieckiego wywiadu wojskowego. Ten obiekt został już zdobyty 1 sierpnia i do końca Powstania był siedzibą dowódcy Podobwodu Śródmieście Południe podpułkownika Jana Szczurka-Cergowskiego "Sławbora" - mówił kierownik Działu Archiwum.

Trasa krótsza niż rok temu

Kolejnym obiektem, który miną uczestnicy przejazdu jest tzw. Mała Pasta, która znajdowała się pod obecnym adresem Piękna 19. - Obiekt został zdobyty 23 sierpnia głównie przez Batalion „Ruczaj”, który dokonał tam wtedy szturmu wspierany innymi oddziałami. Takim ostatnim dość ważnym obiektem na naszej trasie jest dawny Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów przy Rakowieckiej, gdzie Kazimierz Leski i inni żołnierze AK byli więzieni przez władzę ludową - powiedział Maliniak.

- Zdecydowaliśmy się na takich bohaterów przejazdu, bo "Bradl" jest bohaterem komiksów, które wydaje Muzeum Powstania Warszawskiego. We wrześniu ma się ukazać już trzeci tom serii. Stąd też pomysł, by także w taki sposób przybliżać tę nietuzinkową postać, a przy okazji też opowiedzieć troszkę o nieco mniej znanych oddziałach, które brały udział w Powstaniu. Co roku staramy się przybliżać inny fragment powstańczej historii - podkreślił kierownik Działu Archiwum.

Trasa przejazdu będzie w tym roku liczyła ponad 12 kilometrów. - Jest nieco krótsza niż w zeszłym roku, ale dzięki temu mogą w niej wziąć udział nawet małe dzieci czy osoby starsze. Jak zawsze przejazd będzie otwierał przewodnik, który opowie o powstańczych losach bohaterów i mijanych miejsc. Przejazdowi będzie towarzyszyła muzyka powstańcza. Dodatkowa atrakcja to zabytkowy pojazd, na którym pojedzie przewodnik - zaznaczył Maliniak.

Dwa tysiące rowerzystów

- Do udziału można się było zgłosić poprzez zarejestrowanie na stronie internetowej Muzeum. Można jednak także przyjść w dniu imprezy o 14.30 i zarejestrować się jeszcze na miejscu. Każdy uczestnik otrzymuje pakiet startowy, którego głównym elementem jest okolicznościowa koszulka. Później zbieramy się przed siedzibą Muzeum i o 17 ruszamy. Ze względów bezpieczeństwa w Masie weźmie udział dwa tysiące osób - zapowiada kierownik Działu Archiwum.

Masa Powstańcza jest elementem obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy około 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

ZOBACZ RELACJĘ Z OBCHODÓW ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA

[object Object]
Uroczystości na Cmentarzu Powstańców WarszawyTVN24
wideo 2/18

PAP/kw/pm

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP