Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.
Do zdarzenia doszło we wtorek, 30 kwietnia, o godz. 21:20 w Popowie Borowym na terenie gminy Nasielsk. Oficer dyżurny odebrał zgłoszenie o potrąconej klępie. Po zderzeniu z lexusem ranna samica nieopodal miejsca zdarzenia urodziła dwa żywe i zdrowe cielęta.
- Funkcjonariusze nowodworskiego ruchu drogowego, którzy obsługiwali to zdarzenie, nie pozostali obojętni na ich los. Zaopiekowali się łoszakami oraz podjęli działania, mające na celu zapewnienie im schronienia - przekazuje w komunikacie podkom. Joanna Wielocha z nowodworskiej policji.
Są już pod opieką
Dwie młode samiczki wkrótce znalazły bezpieczny dom i troskliwą opiekę. Na miejsce dojechali pracownicy Fundacji Wzajemnie Pomocni z Błędowa w gminie Pomiechówek. Policjanci przekazali im dwa odratowane zwierzęta. Zostały zabrane do ośrodka, gdzie udzielono im fachowej pomocy.
Policja nie informuje czy klępie udało się przeżyć wypadek.
Warto zdjąć nogę z gazu i w czasie jazdy obserwować pobocze
Wiosna to czas wzmożonej aktywności zwierząt. Na drogach Mazowsza częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem leśnej zwierzyny. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu lasów, łąk i pól uprawnych.
Policja apeluje do kierowców, by przejeżdżając w godzinach wieczornych i o świcie w okolicach lasów, łąk, czy pól uprawnych, gdzie mogą pojawić się dzikie zwierzęta, zachowali szczególną ostrożność. Widząc znak drogowy A-18b "uwaga na dzikie zwierzęta" warto zdjąć nogę z gazu i w czasie jazdy obserwować pobocze.
Jadący z nadmierną prędkością kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i wykonać manewr ominięcia zwierzęcia, które nagle pojawi się na drodze.
- Jeśli zobaczymy przebiegające przez drogę zwierzę należy zachować czujność i zwolnić. Sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne. Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie służb leśnych w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi. Nie powinniśmy zostawiać rannego czy martwego zwierzęcia na jezdni. Pozostawione może ono stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego - przypomina kom. Kinga Drężek-Zmysłowska z płońskiej policji.
Źródło zdjęcia głównego: policja Nowy Dwór Mazowiecki