Z pociągu prosto na widownię. Na stacji metra powstaje teatr

Na stacji metra Bródno powstaje scena teatralna

Na stacji metra Bródno powstaje scena teatralna
Otwarcie nowego odcinka drugiej linii metra na Bródnie
Źródło: TVN24

Na końcowej stacji linii M2 Bródno powstaje teatr. Scena Metro zostanie otwarta za nieco ponad miesiąc.

To najprawdopodobniej pierwsza tego typu inicjatywa na świecie. Scena teatralna w przestrzeni stacji metra Bródno jest prywatną inicjatywą Fundacji Nieco Kultury, zajmującej się m.in. produkcją przedstawień teatralnych.

Scena, widownia i foyer

- Szukaliśmy miejsca na próby dla aktorów, z którymi regularnie współpracujemy oraz nieformalnych grup teatralnych. Wynajem sali czy sceny w teatrze to dla nich duży koszt. Dlatego chcemy stworzyć przestrzeń, gdzie te próby mogą być realizowane, a ich finalnym efektem będzie wystawienie spektaklu - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Kamil Obara, prezes Fundacji Nieco Kultury.

W przestrzeni o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych pojawi się scena, widownia na 70 miejsc, zaplecze techniczne, a nawet niewielkie foyer ze stolikami kawowymi. Co będzie w repertuarze Sceny Metro?

- Nie nastawiamy się na konkretny gatunek teatru. Chcemy wystawiać spektakle dla dzieci i młodzieży, ale też dla osób dorosłych. Organizować wydarzenia dla seniorów, nie tylko przedstawienia, ale również małe recitale, koncerty czy wieczory z poezją - wylicza Obara. - Idea jest taka, aby to miejsce tętniło życiem od rana do późnego wieczora przez siedem dni w tygodniu - dodaje.

Wydarzenia biletowane i bezpłatne

Prezes fundacji zapewnia, że w lokalu wynajętym pod teatr nie słychać przejeżdżających pociągów. - Pociągi jeżdżą niżej, a pomieszczenia nad samą stacją są dobrze wyciszone - zaznacza Obara.

Scena Metro zostanie otwarta 27 marca w Międzynarodowy Dzień Teatru. W tej chwili w teatrze trwają intensywne prace wykończeniowe. Bilety na przedstawienia organizowane w Scenie Metro będą kosztować około 50-70 złotych. Ale, jak podkreśla Kamil Obara, w repertuarze znajdą się również wydarzenia z tańszymi biletami, a także całkowicie bezpłatne. Te w szczególności będą skierowane do seniorów.

Biblioteka mocno opóźniona

Na znajdującej się po sąsiedzku stacji drugiej linii metra M2, czyli Kondratowicza, w jednym z lokali władze dzielnicy Targówek zaplanowały filię biblioteki publicznej. W sierpniu 2023 roku urzędnicy przekazali, że do biblioteki w metrze zostanie przeniesiony księgozbiór z dotychczasowej placówki zlokalizowanej przy ulicy Kondratowicza 23. Otwarcie planowano na pierwszy kwartał 2024 roku.

Terminu nie udało się dotrzymać, ponieważ pojawiły się problemy z wykonawcą prac. Kiedy biblioteka była już prawie gotowa, umowa z wykonawcą została zerwana. "Decyzja ta wynika z poważnych nieprawidłowości w realizacji prac, w tym niezastosowania materiałów zgodnych z wymogami bezpieczeństwa pożarowego" - argumentował w październiku ubiegłego roku Tomasz Kowalski dyrektor Biblioteki Publicznej  w Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy.

Konieczne było znalezienie nowego wykonawcy. Aktualnie procedura jest w toku. - Postępowanie związane z wyborem nowego wykonawcy zostało już ogłoszone. Czekamy na rozstrzygnięcie. Liczymy, że uda się go wyłonić do końca pierwszego kwartału tego roku - przekazała Paulina Borzecka, rzeczniczka prasowa Urzędu Dzielnicy Targówek.

Czytaj także: