Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Wizualizacja Empiku w budynku Cepelii
Rozbiórka elewacji budynku Cepelii (zdjęcia z lutego 2024 roku)
Źródło: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

"W odrestaurowanej Cepelii powstanie trzypiętrowy Empik, który harmonijnie łączy innowacje z 75-letnią tradycją" - zapowiedziała w poniedziałek firma. I pokazała nowe wizualizacje.

W budynku dawnej Cepelii powstanie Empik
W budynku dawnej Cepelii powstanie Empik
Źródło: Empik, biuro prasowe

Wrócą szklane ściany, rośliny i gabloty

Empik zapewniał, że z zachowaniem charakterystycznych elementów elewacji i wnętrza. Budynek ma być zgodny z pierwowzorem.

"Realizacja przywróci modernistyczną lekkość budynku - powrócą szklane ściany, roślinność oraz charakterystyczne wolnostojące gabloty ekspozycyjne. Renowację przejdzie konstrukcja budynku i ukształtowanie dachu. Odwzorowane zostaną także historyczne oświetlenie, okładziny elewacyjne i charakterystyczne okna lamelowe oraz elementy dekoracyjne – w tym niepowtarzalna, błękitna okładzina ceramiczna autorstwa Stanisława Kucharskiego, złożona z ręcznie wypalanych płytek" - podano w komunikacie.

- Warszawa ma szczególne miejsce w naszej ponad 75-letniej historii - to tu stawialiśmy pierwsze kroki, a dziś jesteśmy obecni aż w kilkudziesięciu różnorodnych lokalizacjach. Ten salon będzie jednak wyjątkowy - najnowocześniejszy, flagowy Empik w historycznym budynku Cepelii stanie się wizytówką naszej marki - powiedziała cytowana w komunikacie Ewa Szmidt, prezeska Grupy Empik.

- Na przełomie roku oddamy w ręce klientów aż trzy piętra do kulturalnych poszukiwań, codziennych zakupowych inspiracji, ale także wyjątkowe miejsce do spotkań z twórcami. To wszystko w designerskim, przyjaznym wnętrzu z widokiem na centrum miasta - dodała Szmidt.

Wizualizacja Empiku w budynku Cepelii
Wizualizacja Empiku w budynku Cepelii
Źródło: Empik, materiały prasowe

Przestrzeń handlowa, czytelnia i scena

Pawilon projektu Zygmunta Stępińskiego powstał w 1966 roku w ramach inicjatywy "Ściany Wschodniej". Konstrukcja wyróżniała się lekkim stalowym szkieletem i niemal w całości przeszklonymi elewacjami, dzięki którym piętro sprawiało wrażenie, jakby unosiło się w powietrzu. Cały projekt opierał się na koncepcji lokalu handlowo-usługowego przenikającego się z ulicą.

W budynku mieścił się sklep oferujący rękodzieło polskich artystów ludowych. Empik będzie handlował książkami, płytami, filmami, produktami papierniczymi, ale przewidziano także miejsce na czytelnię i scenę na spotkania autorskie.

"Głównym inwestorem i wykonawcą w zakresie renowacji budynku, infrastruktury i otoczenia jest spółka Sienna 111. Prace są prowadzone w ścisłej współpracy i pod nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Za projekt rewitalizacji pawilonu Cepelii odpowiada pracownia Bernatek Architekci. Otwarcie salonu Empik pod adresem Marszałkowska 99/101 przewidywane jest na przełomie 2024 i 2025 roku" - podsumowano w komunikacie.

Flagowy salon Empiku w Śródmieście przez kilkadziesiąt lat mieścił się przy Nowym Świecie. Firma wyniosła się stamtąd w 2022 roku, ponieważ nie nie zgadzała się na znaczącą podwyżkę czynszu. Od tego czasu kamienica jest opustoszała.

Wizualizacja Empiku w budynku Cepelii
Wizualizacja Empiku w budynku Cepelii
Źródło: Empik, materiały prasowe

Funkcja "zbliżona do pierwotnej"

Prace w Cepelii rozpoczęły się w lutym tego roku, o czym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. Co tam powstanie, do tej pory było owianie tajemnicą. Pod koniec kwietnia pytaliśmy inwestora o plany wobec budynku. Usłyszeliśmy wówczas, że na razie nic nie zdradzi, "dopóki najemca nie wyrazi na to zgody".

Z kolei pytany o renowację Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Marcin Dawidowicz, przekazał: "Prowadzone prace zmierzają do przywrócenia budynkowi jego pierwotnej formy architektonicznej w oparciu o zachowane relikty oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych oraz wykończeniowych. W zamierzeniu inwestora pawilon będzie pełnił funkcję zbliżoną do pierwotnej czyli obiektu handlowo-usługowego".

Prace w budynku Cepelii
Prace w budynku Cepelii
Źródło: tvnwarszawa.pl
Czytaj także: