Od prawie dwóch lat kamienica nieopodal ronda de Gaulle'a jest pusta i niszczeje. Do 2022 roku na wszystkich kondygnacjach znajdował się salon Empiku. Firma zajmowała tę kamienicę od momentu jej odbudowy w 1951 roku (wówczas jeszcze jako Klub Międzynarodowej Prasy i Książki). Przez siedem dekad w socrealistycznym gmachu sprzedawano prasę, książki i muzykę oraz organizowano spotkania z ludźmi kultury. Empik wyniósł się po zapowiedzi dwukrotnej podwyżki czynszu (płacił wówczas ponad 120 tysięcy złotych miesięcznie). Strony nie mogły dogadać się także w sprawie remontu, którego wymagał budynek.
Obiekt przejął wojewoda mazowiecki, którym wówczas był Tobiasz Bocheński (PiS). Chciał wyremontować kamienicę. "Po przeprowadzonym remoncie budynku planowane jest otwarcie nowoczesnego Centrum obsługi klienta MUW, w tym cudzoziemca" - informował nas wówczas zespół prasowy wojewody. Nie udał się jednak przetarg na wykonawcę prac, a potem w kraju zmieniła się władza. Nowym wojewodą został Mariusz Frankowski (PO). Zapytaliśmy, czy plany wobec nieruchomości pod adresem Nowy Świat 15/17 są aktualne.
Wojewoda rezygnuje, Empik nie wraca
"Uprzejmie informujemy, że Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie nie planuje w tym miejscu świadczenia usług publicznych. Obecnie nieruchomość pozostaje w Zarządzie Mienia Skarbu Państwa" - informuje zespół prasowy wojewody. Co dalej z budynkiem? "O dalszych krokach w sprawie ww. nieruchomości zdecyduje Prezydent m.st. Warszawy. Nastąpi to w porozumieniu z Wojewodą Mazowieckim. Rozmowy na ten temat są planowane w najbliższym czasie" - zapowiadają podwładni Mariusz Frankowskiego.
Nie ma szans, że wróci tam Empik. - Wspomniana lokalizacja to już zamknięty rozdział - nie pozostawia złudzeń Anna Gut-Mostowy, rzeczniczka Empiku. - Stale rozwijamy jednak naszą sieć salonów, również w Warszawie, i będziemy na bieżąco informować o kolejnych otwarciach - dodaje.
Autorka/Autor: Piotr Bakalarski
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl