Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

TVN24 Clean_20240517140825(12992)_aac
Archidiecezja Warszawska o decyzji o usuwaniu krzyży z urzędów
Źródło: TVN24
"Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek" - czytamy w oświadczeniu Archidiecezji Warszawskiej. To stanowisko do zarządzenia prezydenta Warszawy o nieeksponowaniu symboli religijnych w urzędach.

"Skomplikowana sytuacja międzynarodowa oraz dramatyczne wydarzenia za granicami naszego państwa uświadamiają nam, jak bardzo potrzeba konsolidacji społeczeństwa i budowania jedności ponad podziałami, a przede wszystkim podejmowania pilnych, kluczowych dla naszego bezpieczeństwa decyzji. Tymczasem realizowany jest postulat wyborczy, który przyczynia się wyłącznie do zaostrzenia niszczącej dialog polaryzacji" - czytamy w opublikowanym w piątek oświadczeniu Archidiecezji Warszawskiej, pod którym podpisał się ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego i Archidiecezji Warszawskiej.

"Neutralność religijna nie może prowadzić do dyskryminacji osób wierzących, których prawa gwarantuje Konstytucja RP. Symbol krzyża nie oznacza, że urzędnik państwowy jako osoba wierząca kieruje się w pracy nakazami religijnymi; przeciwnie – obliguje on go do jak najrzetelniejszego wypełniania swoich obowiązków oraz sprawiedliwego i równego traktowania wszystkich współobywateli" - dodał.

Trzaskowski: nikt nie będzie walczył z tradycją

Oświadczenie zostało opublikowane po tym, jak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie dotyczące standardów równego traktowania w stołecznym ratuszu. To wewnętrzny dokument, dotyczy osób pracujących w urzędzie miasta. Mowa w nim między innymi o nieeksponowaniu symboli religijnych na biurkach czy ścianach.

- Od zawsze mówiłem o tym, że urząd musi być miejscem absolutnie świeckim. Natomiast nikt nie będzie walczył z tradycją i wielokrotnie zorganizowaliśmy również tego typu obchody, w których jest msza święta. Dlatego że chociażby taka tradycja jest podczas (obchodów rocznicy - red.) Powstania Warszawskiego. Ale czym innym jest sam urząd - tłumaczył w piątek prezydent Warszawy.

Czytaj także: