Na placu Zamkowym błyszczy już miejska choinka, kursuje świąteczny pociąg metra

Autor:
mp/gp
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Świąteczny pociąg kursuje na pierwszej i drugiej linii metra
Świąteczny pociąg kursuje na pierwszej i drugiej linii metra
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plŚwiąteczny pociąg kursuje na pierwszej i drugiej linii metra

Choinka świąteczna na placu Zamkowym już błyszczy. Ma 27-metrów wysokości, . lampki na niej zapalił w środę, 1 grudnia, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Tego samego dnia Metro Warszawskie uruchomiło też pociąg świąteczny, który kursuje naprzemiennie na obu liniach metra.

Wraz z choinką zaświeciły się też inne dekoracje na placu Zamkowym. Reszta świątecznej iluminacji zostanie włączona w weekend.

Tak jak w ubiegłym roku, miejska iluminacja upiększyła plac Zamkowy i Krakowskie Przedmieście. Na całej długości ulokowanych zostało dziewięć wolnostojących dekoracji. Główną z nich jest 27-metrowa choinka. W jej sąsiedztwie znajdują się dekoracje: "sprzedawca balonów" i "warszawska katarynka". Przy pomniku Mikołaja Kopernika znajdzie się "tramwaj konny", na skwerze ks. Jana Twardowskiego "figury szachowe" i "szachownica", a na skwerze Hoovera na przejażdżkę zapraszać będzie "obrotowa karuzela". Na tym ostatnim skwerze stanie także "altana dla zakochanych", którzy wspólnie będą mogli się fotografować w niej i przy ulokowanej w pobliżu "kartce z życzeniami". Do tego dojdzie jeszcze długi na 54 metry "tunel świetlny" przy skwerze ks. Jana Twardowskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Iluminacje Świąteczne 2021 w Warszawie- gdzie najpiększniejsze?

Jak co roku przyozdobione zostały też uliczne latarnie. Świąteczne ozdoby zawisły na 108 słupach oświetleniowych na Krakowskim Przedmieściu i 15 na Placu Zamkowym. Natomiast w energooszczędne diody eko-LED zostały przystrojone 63 drzewa.

Świąteczna iluminacja to w Warszawie już tradycja. Jak zaznacza ratusz, nie tylko dodaje miastu uroku, ale też przynosi wymierne korzyści. Stanowi dodatkowe oświetlenie w okresie, w którym ciemność panuje przez niemal 16 godzin na dobę. Pozwala tym samym rozjaśnić ulice, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa, komfortu i samopoczucia mieszkańców. Iluminacje składają się z energooszczędnych światełek eko-LED. Zużywają one 10-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. "Dzięki temu koszt zasilania dekoracji w tym roku oscylował będzie wokół 1000 zł dziennie. Wydatki na prąd dla świątecznych światełek to tylko 0,4 proc. kosztów zasilania wszystkich miejskich latarni" - podsumował ratusz.

Świąteczne metro

1 grudnia Metro Warszawskie uruchomiło też pociąg świąteczny. Jak podaje metro, w tym roku grafika łączy elementy związane z zimą i świętami z charakterystycznymi obiektami architektonicznymi Warszawy. W projekcie przeważają kolor niebieski i czerwień, wyklejone są także poręcze wewnątrz składu oraz podłoga wagonów. Na zewnątrz zamontowane zostały różnokolorowe światełka.

Pociąg świąteczny jeździ naprzemiennie na obu liniach metra zgodnie z obowiązującymi rozkładami jazdy. Będzie kursował do 6 stycznia.

Autor:mp/gp

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości