Przygotuj się na:

UROCZYSTOŚCI, PRZEMARSZE - ZMIANY W KOMUNIKACJI

Ze względu na planowane w piątek zgromadzenia publiczne, a także uroczystości związane z 82. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę mogą wystąpić utrudnienia w ruchu. Niektóre linie autobusowe zostaną skierowane na objazdy. Jak informuje ZTM, utrudnienia wystąpią również w niedzielę.

TVN Warszawa | Śródmieście

Strażacy na 37. piętrze wieżowca. Sprawdzali, czy nowe pompy ugaszą pożar na 140 metrach

TVN Warszawa | Śródmieście

Aktualizacja:
Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ćwiczenia strażaków na 37. piętrze wieżowcaTVN24
wideo 2/2
TVN24Ćwiczenia strażaków na 37. piętrze wieżowca

Strażacy z linią gaśniczą dotarli na 140 metr wieżowca przy Świętokrzyskiej. Ale spokojnie - to tylko ćwiczenia. Sprawdzali, czy dwie nowe pompy przeznaczone do gaszenia pożarów w najwyższych budynkach, poradzą sobie w akcji.

"Trwają ćwiczenia na 37 piętrze nowobudowanego budynku #SKYSAWA w Warszawie. Strażacy dotarli z linią gaśniczą na 140 metr wysokości podając wodę przy pomocy nowoczesnego sprzętu o parametrach roboczych ciśnienia 60 atmosfer" - zakomunikowała w niedzielę rano na Twitterze Mazowiecka Straż Pożarna.

Nowy sprzęt do gaszenia pożarów w wieżowcach

O szczegóły zapytaliśmy stołecznych strażaków. Jak przekazali po południu, ćwiczenia już się zakończyły. Rozpoczęły się o godzinie 9. - Wszystkie zastępy, siły i środki zostały sprowadzone na miejsce. W okolicy nie było utrudnień, bo to budynek, który jest jeszcze w trakcie budowy - wyjaśnił młodszy aspirant Marek Możdzonek ze stołecznej straży pożarnej.

Dodał, że do warszawskich strażaków trafił nowy sprzęt: dwie pompy o dużej wydajności. - Są przeznaczone na wysokie kondygnacje dużych budynków, które mamy teraz w centrum Warszawy i jeszcze się budują. Dwa prądy wody zostały podane po zewnętrznej części budynku na wysokość 140 metrów. Tam była taka możliwość z racji właśnie tego, że wieżowiec jest dopiero budowany. Sprawdziliśmy, czy jest skuteczny prąd, czy możemy np. w razie pożaru na takiej wysokości gasić wodą. Oczywiście cel został osiągnięty. Woda poszła na 140 metrów. Jesteśmy przygotowani do tej wysokości. Te pompy są sprowadzone, jeśli chodzi o chrzest bojowy, ale ćwiczymy, bo wcześniej takich nie mieliśmy - wyjaśnił dalej strażak.

Nawet na 300 metrów

Komendant straży pożarnej Warszawie Leszek Smuniewski podkreślił, że to cenny nabytek dla strażaków, który pozwoli szybciej dotrzeć do ognia na wysokości ponad 100 metrów. - Są dwa takie zestawy na wyposażeniu Komendy Miejskiej miasta stołecznego Warszawy i zestawy te pozwalają znacząco skrócić czas dotarcia ze skutecznym prądem wody do pożaru, który ma miejsce na wysokości 100, 200, a nawet 300 metrów. Takich budynków nie mamy jeszcze w Warszawie, ale ten zestaw na to pozwoli - ocenił.

Jak dodał, przy użyciu podstawowych technik pożarniczych dotarcie z wodą na wysokość około 150 - 200 metrów trwa kilka godzin. - Przy użyciu tego sprzętu 25 do 30 minut jesteśmy w stanie sprawić taką linę gaśniczą i tę wodę na tej wysokości - określił.

Wskazał, że budynki, które mają wysokość ponad 100 metrów, są skonstruowane tak, żeby "broniły się same". - Są wyposażone w odpowiednie systemy bezpieczeństwa. Ale największy problem jest z obiektami w trakcie budowy, ponieważ tam jeszcze te systemy nie funkcjonują - podkreślił strażak.

40 pięter

Wieżowiec Skysawa powstaje w miejscu 10-piętrowego biurowca z lat 60. przy rondzie ONZ. Mniejszy budynek A - będzie liczył od 4 do 9 kondygnacji. Jego powierzchnia będzie liczyć 11 500 metrów kwadratowych. Drugi, większy - będzie mieć 155 metrów wysokości, co da łącznie 40 pięter. Jego całkowita powierzchnia wyniesie około 28 tysięcy metrów kwadratowych.

Na tvnwarszawa.pl opisywaliśmy też ćwiczenia z udziałem policyjnego black hawka:

Policyjny helikopter ląduje na zajezdni RedutowaPawel_sowaqni3 / Kontakt 24

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mazowiecka Straż Pożarna