Neon "Siatkarka" z 1961 roku umieszczony na fasadzie budynku przy Placu Konstytucji 5 w Warszawie został wpisany do rejestru zabytków - poinformowało biuro mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Neon wpisuje się w powojenną historię tzw. neonizacji Warszawy, realizowanej w latach 50. - 80. XX w. Był to zamysł urbanistyczny związany z instalacją neonów wzdłuż głównych ulic oraz na obszarze ścisłego centrum miasta.
Głównym wykonawcą warszawskich neonów było powstałe w 1956 r. Przedsiębiorstwo Usług Reklamowych "Reklama", w 1972 r. przemianowane na Stołeczne Przedsiębiorstwo Instalacji Reklam Świetlnych. Zrealizowało ono także neon "Siatkarka".
ZOBACZ: Ze stacji kolejowej została tylko kasa biletowa.
"Świadectwo odgórnego, planowego procesu neonizacji"
"Wartość historyczną obiektu stanowi fakt, iż jest on materialnym świadectwem odgórnego, planowego procesu neonizacji przeprowadzonego w czasach PRL w polskich miastach, między innymi w Warszawie" - zaznaczyło biuro mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Neon „Siatkarka” z 1961 r. umieszczony na fasadzie budynku przy Placu Konstytucji 5 w Warszawie został wpisany do...
Posted by Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków on Friday, March 28, 2025
Dodało, że zachowany neon stanowi relikt struktury urbanistycznej pl. Konstytucji, który był elementem założenia osiedla MDM oraz reprezentacyjnym obszarem miasta.
"Wartości artystyczne przedmiotowej instalacji wynikają z wyważonej kompozycji, syntetycznie ujętej formy, efektu lekkości kompozycji, pomimo jej monumentalnego charakteru (dzięki konturowemu potraktowaniu poszczególnych elementów oraz nadaniu całości wrażenia ruchu, uzyskanego poprzez diagonalne i ekspresyjne upozowanie postaci, a także zastosowanie animacji świetlnej)" - podkreśliło biuro.
Projekt Jana Mucharskiego
Neon "Siatkarka" został zaprojektowany przez grafika i architekta Jana Mucharskiego (1900-1981). "Częściowo animowana kompozycja stanowiła pierwotny element kompleksowej reklamy świetlnej sklepu z artykułami sportowymi, który mieścił się w przyziemiu budynku" - przekazało biuro konserwatora.
Neon wraz z niezachowanymi do czasów współczesnych napisami "MHD" i "SPORT", zamontowanymi pomiędzy filarami w podcieniach oraz poziomą linią świecącą na zielono, ciągnącą się wzdłuż fasady i elewacji wschodniej budynku, stanowił spójną kompozycję artystyczną.
PRZECZYTAJ: Tor kolarski "Orzeł" będzie zabytkiem.
Autorka/Autor: pop
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków