Firma, które przebudowuje plac Pięciu Rogów, natknęła się na fragmenty dawnej brukowanej drogi. Jak przekazali stołeczni drogowcy, w związku z tym w okolicy ulicy Szpitalnej będą pracować archeolodzy. Niewykluczone, że takich znalezisk pojawi się więcej.
"Po sfrezowaniu asfaltu wykonawca przebudowy placu Pięciu Rogów odkrył fragmenty dawnej brukowanej drogi. Standardową procedurą jest w takiej sytuacji niezwłoczne powiadomienie konserwatora zabytków" - przekazał Zarząd Dróg Miejskich w poniedziałek na Facebooku.
Jak zaznaczyli urzędnicy, na razie bruk został odkryty w dwóch skupiskach. "Jest go stosunkowo niewiele, zajmuje powierzchnię kilkudziesięciu metrów kwadratowych. W tamtym momencie roboty na większości placu budowy zostały od razu wstrzymane do czasu podjęcia dalszych decyzji. Jesteśmy już jednak po rozmowach ze służbami konserwatora" - dodali drogowcy.
Przekazali, za specjalistami, że konieczne jest wykonanie dalszych badań na ulicy Szpitalnej. "Można się spodziewać dalszych znalezisk. Na miejscu pracować będą archeolodzy, a drogowcy ponownie wejdą na ten teren po jego przebadaniu" - zapewnił ZDM. Zaznaczył, że na południe od linii ulicy Chmielnej budowa może toczyć się bez przeszkód.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Plac przyjazny pieszym, elegancki z zielenią
Na początku marca drogowcy rozpoczęli zapowiadaną od lat przebudowę placu Pięciu Rogów u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgody i Szpitalnej. W ciągu Kruczej i Szpitalnej przejazd zachowany zostanie tylko dla autobusów i rowerów.
"Ulica Zgoda zostanie wyłączona z ruchu, poza dojazdem do posesji i Chmielnej, a sam plac i prowadzące do niego dojazdy oznakowane zostaną jako 'strefa zamieszkania', co daje pierwszeństwo pieszym" - wyjaśniał wtedy dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski.
U zbiegu Kruczej i Widok wytyczone zostaną dodatkowe przejścia dla pieszych. Przejścia u zbiegu Złotej, Jasnej i Zgody mają stać się bezpieczniejsze dzięki ograniczeniu ruchu i przebudowie ulicy.
Powstanie jednolita nawierzchnia bez wydzielonych chodników i jezdni. Priorytet zyskają piesi. Posadzka placu wykonana zostanie z dużych płyt z betonu, które wzmocnione i wykończone zostaną kruszywem. Pojawią się fontanna, liczne siedziska, nowe latarnie i zieleń, w tym 22 klony polne o wysokości ośmiu-dziewięciu metrów (po zachodniej części placu, w pobliżu starego i nowego Domu Braci Jabłkowskich).
Dodatkowo przebudowana zostanie też ulica Szpitalna (do ulicy Górskiego) i Krucza (do Alej Jerozolimskich). Tu również powstaną nowe nawierzchnie i szersze chodniki. W północno-zachodniej części skrzyżowania ulicy Kruczej z ulicą Widok zamiast dotychczasowego parkingu posadzone zostaną drzewa i staną ławki.
Projekt wypracowała pracownia WXCA Sp. z o.o. (architekt Michał Kempiński), a prace wykona firma Strabag. Koszt przebudowy to 14,5 mln zł.
Autorka/Autor: mp/b
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZDM