Pierwszy prezydent Warszawy w II Rzeczpospolitej będzie miał pomnik w parku Mirowskim

Park Mirowski
Park Mirowski
Źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

W parku Mirowskim powstanie pomnik prezydenta Warszawy z okresu dwudziestolecia międzywojennego Piotra S. Drzewieckiego. Jedną z jego zasług jest przyczynienie się do reaktywacji stołecznych uczelni wyższych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Zgodę na wzniesienie pomnika prezydenta Warszawy Piotra S. Drzewieckiego na terenie parku Mirowskiego wyraziła w czwartek Rada Warszawy. Radni zagłosowali jednomyślnie. Zarezerwowano na ten cel w budżecie inwestycyjnym Zarządu Terenów Publicznych kwotę 50 tysięcy złotych, która zostanie przeznaczona na wykonanie cokołu. Na cokole umieszczona zostanie rzeźba w formie popiersia byłego prezydenta stolicy.

Inwestorem tej części pomnika jest Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.

Piotr Drzewiecki - pierwszy prezydent Warszawy w II RP

Piotr Drzewiecki był inżynierem, przemysłowcem oraz działaczem społeczno-gospodarczym. Między innymi przewodniczył Radzie Nadzorczej Polskiego Banku Komunalnego, był prezesem Warszawskiego Stowarzyszenia Techników, pierwszym prezesem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz prezesem Zarządu Towarzystwa Kursów Naukowych.

W latach 1916-17 był burmistrzem Warszawy i członkiem Rady Miejskiej, a od 22 marca 1918 do 28 listopada 1921 prezydentem Warszawy. W 1920 roku został zastępcą prezesa Rady Obrony Stolicy.

Przyczynił się do reaktywacji po 1918 roku Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i SGGW. Był współzałożycielem klubu Rotary International. W latach 1930-1937 był przewodniczącym komisji planowania regionalnego Warszawy. Aresztowany przez Niemców w 1942 roku. Był więziony na Pawiaku. Zmarł w 1943 roku w więzieniu Moabit w Berlinie.

Piotr Drzewiecki (drugi od lewej) na trybunie honorowej podczas obchodów 15. rocznicy utworzenia Straży Obywatelskiej w Warszawie w 1935 roku
Piotr Drzewiecki (drugi od lewej) na trybunie honorowej podczas obchodów 15. rocznicy utworzenia Straży Obywatelskiej w Warszawie w 1935 roku
Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o odnalezieniu oryginalnych form gipsowych używanych w fabryce Braci Łopieńskich do wyrobu rzeźb z brązu. Wśród nich znalazła się między innymi pośmiertna maska prezydenta Gabriela Narutowicza:

krasucki1
"To niesamowite znalezisko"
Źródło: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Czytaj także: