Minął termin na wymianę, ale kilka tysięcy kopciuchów wciąż dymi w Warszawie. Mimo grożących mandatów

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
Polski Alarm Smogowy o strefie czystego transportu w stolicy
Polski Alarm Smogowy o strefie czystego transportu w stolicyTVN24
wideo 2/4
TVN24Polski Alarm Smogowy o strefie czystego transportu w stolicy

W 2017 roku w Warszawie było aż 15 tysięcy pozaklasowych pieców na węgiel lub drewno, potocznie zwanych kopciuchami. Dzięki ich sukcesywnej likwidacji w lokalach komunalnych i miejskim dotacjom dla mieszkańców, ta liczba zmalała do 4,4 tysiąca. Urzędnicy przypominają: od 1 stycznia za palenie w kopciuchach grożą wysoki mandat i grzywna.

Zgodnie z mazowiecką uchwałą antysmogową od tego roku zakazane jest używanie przestarzałych pieców, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5. Mimo to, jak wynika z wyliczeń urzędników, w Warszawie jest wciąż 4 449 bezklasowych pieców, z czego 4123 w prywatnych lokalach.

W listopadzie 2022 roku w Warszawie było jeszcze 5 852 kopciuchów, z czego 5 479 z nich, to urządzenia znajdujące się w lokalach prywatnych. Do końca stycznia z zasobów miejskich ubyło 47 starych pieców. Całkowita liczba zlikwidowanych kopciuchów w stolicy od listopada to 1403 sztuki.

Wciąż można otrzymać dotację na wymianę pieca

Miasto od kilku lat udziela mieszkańcom dotacji na wymianę kopciucha na bardziej ekologiczne źródło ciepła.

- W ubiegłym roku na wymianę kopciucha przyznaliśmy niemal 900 dotacji na łączną kwotę ponad 25,5 miliona złotych. Dzięki miejskiemu wsparciu od początku stycznia do końca grudnia 2022 roku udało się zlikwidować ponad tysiąc takich pieców w lokalach prywatnych - powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy Magdalena Młochowska. - Ubiegły rok miał być ostatnim, w którym mieszkańcy mogli ubiegać się o dotacje. Zdecydowaliśmy się jednak pomóc tym, którzy - ze względów formalnych lub z przyczyn technicznych - nie mogli skorzystać z dofinansowania. Dlatego o dotację można ubiegać się także w tym roku i kolejnych latach - dodała.

Wydłużenie terminu to jedna ze zmian w uchwale dotacyjnej Rady Warszawy na inwestycje ekologiczne. Wysokość dofinansowania dla osób, które będą ubiegać się o wsparcie w wymianie kopciucha, pozostanie na dotychczasowym poziomie - będzie wynosić do 70 procent. Taka sama pozostaje również ścieżka składania wniosków - dokumenty w wersji papierowej można zostawić w dowolnym urzędzie dzielnicy lub wysłać pocztą.

Nowa uchwała nie tylko wydłużyła termin przyznawania dotacji na wymianę kopciucha. Jej zapisy ułatwiają także realizację takiej inwestycji osobom, które nie mają prawa do dysponowania nieruchomością. Ten wymóg został zniesiony, dlatego o finansowe wsparcie miasta mogą teraz ubiegać się również mieszkańcy nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Zmiana ta dotyczy nie tylko dotacji na wymianę kopciucha, ale także na pozbycie się azbestu.

Kolejną korzystną dla mieszkańców modyfikacją w uchwale jest zwiększenie dotacji z 4 do 6 tysięcy złotych na likwidację szamba w związku z podłączaniem budynków do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

Za palenie w kopciuchu można dostać wysoką grzywnę

Uchwała antysmogowa zobowiązuje mieszkańców Mazowsza do wymiany tzw. kotłów bezklasowych (kocioł poniżej klasy 3 lub bez tabliczki znamionowej, ani informacji w dokumentacji kotła) do końca 2022 roku. Natomiast kotły 3 i 4 klasy muszą być wymienione do końca 2027 roku.

Za używanie kopciuchów po upływie tych terminów grozi mandat 500 złotych lub grzywna do 5000 złotych.

Liczba kopciuchów w Warszawie spadła od 2017 roku o 70 procentUM Warszawa

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości