Najnowsze

Mazowsze planuje zmiany w uchwale antysmogowej. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi

Najnowsze

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Proponowane zmiany w uchwale antysmogowejTVN24
wideo 2/4
TVN24Proponowane zmiany w uchwale antysmogowej

Od 1 lipca 2024 roku w stolicy nie będzie można palić w piecu węglem kamiennym - to jedno z założeń nowelizacji mazowieckiej uchwały antysmogowej. Do połowy sierpnia trwają konsultacje społeczne nowych zasad. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi na trzy sposoby. Pod koniec lipca w planach jest również spotkanie otwarte, na którym zaprezentowany zostanie projekt zmian.

Od wejścia w życie mazowieckiej uchwały antysmogowej minęły już cztery lata. W obecnej treści obowiązuje ona od 11 listopada 2017 roku. Jej zapisy mają na celu ograniczanie negatywnego wpływu instalacji grzewczych na zdrowie mieszkańców Mazowsza oraz środowisko. Regulacje dotyczą wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych. Chodzi szczególnie o piece, kominki i kotły.

Samorząd Mazowsza uznaje, że zapisy uchwały są mało efektywne, bo poprawa jakości powietrza następuje za wolno. Stąd decyzja o przygotowaniu projektu nowelizacji. Uwzględniono w nim dodatkowe zakazy.

Po pierwsze od 1 lipca 2024 roku nie będzie wolno stosować węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla na obszarze Warszawy. Po drugie od 1 lipca 2030 roku wprowadzony zostanie zakaz stosowania wszelkich paliw stałych na obszarze terenie powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego, wołomińskiego oraz Warszawy.

Projekt zakłada także wydłużenie terminów wymiany urządzeń grzewczych, które nie spełniają wymogów obowiązującej uchwały antysmogowej. Chodzi o to, by uniknąć prowadzenia wymian w czasie sezonu grzewczego. Całość dokumentu dostępna jest na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Od początku lipca trwają konsultacje w sprawie zmiany zapisów uchwały. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi do jej treści do 16 sierpnia 2021 roku. Można to zrobić na trzy sposoby: - za pomocą formularza elektronicznego; - pisemnie, wysyłając formularz pobrany ze strony SWM na adres: Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych, ul. ks. I. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa; - ustnie - zgłaszając uwagi do protokołu podczas wizyty w siedzibie Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, (III piętro, pokój 308,310 i 311 i 314, na wizytę należy umówić się z wyprzedzeniem).

W planach jest również spotkanie otwarte, podczas którego omówiony zostanie projekt zmian. Każdy z uczestników będzie miał możliwość zabrania głosu, a uwagi mają być traktowane jako uwagi wniesione do protokołu konsultacji społecznych. Spotkanie odbędzie się 20 lipca o godzinie 9 za pośrednictwem aplikacji MS Teams. Aby wziąć udział, należy wypełnić formularz rejestracyjny i przesłać go do 25 lipca 2021 roku.

Zarząd województwa rozpatrzy wszystkie opinie, uwagi i wnioski wniesione w terminie. Wszelkie pytania i wątpliwości należy zgłaszać do Wydziału Emisji i Ochrony Powietrza na adres: powietrze@mazovia.pl.

Smog w WarszawieTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Chcą rezygnacji z węgla kamiennego

"Projektowana zmiana jest zgodna z treścią deklaracji z dnia 26 lutego 2020 r., która została zawarta podczas III Kongresu Czystego Powietrza pomiędzy Samorządem Województwa Mazowieckiego i Miastem Stołecznym Warszawa. Miasto Stołeczne Warszawa zadeklarowało wówczas gotowość wprowadzenia zakazu spalania węgla" - informuje stołeczny ratusz.

Urzędnicy przekonują, że podobne uchwały, wprowadzone w innych polskich miastach, miały "kolosalny wpływ na poprawę jakości powietrza". Jako przykład podają Kraków, w którym od września 2019 roku obowiązuje zakaz ogrzewania lokali paliwami stałymi. "W rezultacie działań miasta średnie stężenie pyłów zawieszonych w sezonie grzewczym spadło o ponad 40 procent w latach 2012-2020. Z kolei średnie stężenie benzopirenu spadło o 42,82 procent w latach 2014-2020" - podano.

Ratusz przypomina też, że jeszcze tylko do końca roku można ubiegać się o 90-procentowe dofinansowanie do wymiany "kopciuchów". W przyszłym roku wysokość dofinansowania wyniesie 70 procent, a od roku 2023 mieszkańcy będą musieli w całości samodzielnie pokrywać koszty wymiany źródła ogrzewania.

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl