Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kino Luna zamknięte
Kino Luna zamknięte
tvnwarszawa.pl
Kino Luna zamkniętetvnwarszawa.pl

Mazowiecki Instytut Kultury zapewnia, że nie ma mowy o likwidacji kina Luna i urządzeniu w lokalu supermarketu. - Nigdy nie było takich planów - przekonuje MIK. Tłumaczy też zapisy umowy, które okazały się nierealistyczne dla dotychczasowego operatora kina i doprowadziły do jego wyprowadzki.

Luna to jedno z ostatnich niesieciowych kin w Warszawie. Od czerwca pozostaje dosłownie zabite dechami (a żeby być precyzyjnym: płytami pilśniowymi). Grafiki przy wejściu głoszą: "Kino nieczynne. Remont. Wracamy po wakacjach". Wakacje minęły, ale firma Kino Projekt, która prowadziła Lunę przez ostatnie 10 lat, nie wróciła.

Dotychczasowy operator kina: umowa była niekorzystna dla najemcy

Jak poinformowała w oświadczeniu, chciała skorzystać z opcji przedłużenia umowy, złożyła ofertę, ale właściciel obiektu – Mazowiecki Instytut Kultury – ją odrzucił. I w kwietniu tego roku ogłosił konkurs na operatora. Kino Projekt w nim wystartował i wygrał (innych ofert nie było). Ale do podpisania umowy nie doszło. Dlaczego?

"Niestety, nowa umowa znacznie różniła się od poprzedniej i była niekorzystna dla najemcy, m.in. została całkowicie wykluczona działalność inna niż kinowa, w tym np. organizacja przedstawień teatralnych i konferencji, pojawił się szereg kar umownych i możliwość zakończenia umowy bez wypowiedzenia i bez odszkodowania z powodów, na które najemca nie miał wpływu" - wyjaśnił Kino Projekt. Drugim punktem spornym był remont, którego przy skromnej skali biznesu, firma nie byłaby w stanie udźwignąć.

Drugi konkurs zorganizowany przez MIK zdawał się potwierdzać wszystkie wątpliwości dotychczasowego operatora. Warunków nie zmieniono, chętnych do prowadzenia kina nie było. "W trybie zadawania pytań konkursowych ponownie zaproponowaliśmy zmiany w umowie, które zostały odrzucone przez organizatora. Konkurs się zakończył i pojawiła się informacja, że nie przystąpił do niego żaden oferent" - przekazał Kino Projekt.

Kino Luna zamkniętetvnwarszawa.pl

Właściciel chce w Lunie kina, a nie "centrum kultury i wszystkiego"

Zapytaliśmy MIK, dlaczego wykazuje się takim brakiem elastyczności wobec partnera. Czemu organizacja eventów, targów mody vintage czy standupu jest postrzegana jako przeszkoda w funkcjonowaniu kina? Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz, kierowniczka Działu Marketingu i Promocji Mazowieckiego Instytutu Kultury, przypomniała, że zaproponowana umowa dopuszczała działalność kinową traktowaną bardzo szeroko. Obejmowała projekcje filmów, organizację festiwali i premier, ale także: wykłady o historii kina, spotkania z twórcami, wystawy plakatów filmowych czy koncerty muzyki filmowej.

- Wykluczyliśmy natomiast prowadzenie w obiekcie działalności niezwiązanej z szeroko rozumianą kulturą filmową, a także komercyjny podnajem obiektu na rzecz innych podmiotów. Oczekiwaliśmy na oferty pochodzące od podmiotów działających w branży filmowej właśnie po to, by zagwarantować dalsze funkcjonowanie kina studyjnego z 60-letnią tradycją i nie dopuścić do zmiany przeznaczenia tego miejsca (np. na działalność handlową czy prowadzenie dyskotek), co obecnie niesprawiedliwe nam się zarzuca. Nie chcemy, aby kino Luna było "centrum kultury i wszystkiego", a jedyny możliwy kierunek dla tego kultowego kina to bycie centrum kultury filmowej. Taka działalność tam również z naszej perspektywy najbardziej bezpieczna, a bezpieczeństwo uczestników wydarzeń w Lunie, jest dla nas najwyższym priorytetem - odpowiada Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz. I dodaje, że MIK był skłonny zgodzić się na stawkę 10 tysięcy miesięcznie - niedużą, biorąc pod uwag wielkość lokalu, byle tylko kino pozostało kinem.

60 lat bez generalnego remontu, a standardy się zmieniły

Kierowniczka polemizuje z tezą o przerzucaniu kosztów remontu na najemcę. - Zgodnie z warunkami konkursu od najemcy kina wymagaliśmy tylko poprawienia estetyki i funkcjonalności kina bez konieczności inwestowania w substancję budynku. Zakres oczekiwanych od najemcy prac obejmował jedynie: odświeżenie sal kinowych poprzez malowanie; odświeżenie foyer oraz holu poprzez malowanie i uzupełnienie ubytków w podłodze; odświeżenie i doposażenie toalet oraz doposażenie foyer oraz holu. Wykonywanie innych prac w obiekcie pozostawione zostało do uznania najemcy – wyjaśnia.

Jednocześnie przyznaje, że budynek jest mocno wyeksploatowany, ponieważ funkcjonuje bez generalnego remontu od ponad 60 lat. W MIK-u mają świadomość, że obiekt należałoby dostosować do współczesnych standardów, wymienić wszystkie instalacje i wyposażenie sal kinowych, ale wymagałoby to zamknięcia kina.

- Taki remont był dotychczas niemożliwy, ponieważ budynek kina był wynajęty dotychczasowemu operatorowi przez okres 10 lat. Z tego względu objęta konkursem nowa umowa najmu miała mieć charakter przejściowy - do czasu opracowania dokumentacji budowlanej, uzyskania zezwoleń i rozpoczęcia generalnego remontu kina - precyzuje Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz.

Rozmowy o przyszłości kina. Na stole kilka rozwiązań

Co dalej z Luną? Trwają rozmowy w przyszłości kina, w które mają być zaangażowani przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, stołecznego ratusza i Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Na pytanie, czy planowany jest trzeci konkurs na najemcę Przeździecka-Kujałowicz odpowiada krótko i niejednoznacznie: - O sposobie wyłonienia nowego operatora wkrótce poinformujemy.

Jak słyszymy nieoficjalnie w ratuszu, na stole jest kilka rozwiązań, które są obecnie weryfikowane.

Pierwszy seans w kinie Luna wyświetlono 22 lipca 1962 roku. Data była nieprzypadkowa, tego dnia w PRL-u hucznie obchodzone było Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Fecie często towarzyszyły otwarcia inwestycji, z których komunistyczne władze były szczególnie dumne. Nazwa też nie była wolna od ideologii. Inspiracją był radziecki program kosmiczny "Łuna", w ramach którego wysyłano bezzałogowe sondy do badań Księżyca.

Luna posiada dwie sale na 266 i 329 miejsc.

Kino Luna zamkniętetvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Ostrołęce skazał 42-letniego Andriego I. na 25 lat więzienia. Jak wynika z ustaleń prokuratury, zadał 30 ciosów ostrym narzędziem 56-letniemu rodakowi. Poszkodowany zmarł na skutek odniesionych obrażeń. Wyrok nie jest prawomocny.

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od ubiegłego tygodnia warszawiacy mogą rezerwować wizyty w urzędzie za pomocą aplikacji Warszawa 19115. To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie w Polsce.

Podpowie, jak duża jest kolejka, gdzie sprawę załatwimy szybciej. Nowy system rezerwacji w urzędzie już działa

Podpowie, jak duża jest kolejka, gdzie sprawę załatwimy szybciej. Nowy system rezerwacji w urzędzie już działa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia w Puchałach pod Pruszkowem. Nie żyje dwuletnie dziecko, które zostało porażone prądem - przekazała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie.

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zapowiedziała apelację od wyroku dla księdza, który spowodował wypadek i uciekł, nie udzielając pomocy rannej 16-latce. Zdaniem śledczych kara orzeczona przez sąd jest zbyt niska.

Potrącił nastolatkę i odjechał. Sąd skazał księdza, prokuratura zapowiada apelację

Potrącił nastolatkę i odjechał. Sąd skazał księdza, prokuratura zapowiada apelację

Źródło:
PAP

Ruch na drodze krajowej numer 50 jest zablokowany po zderzeniu dwóch samochodów. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Czołowe zderzenie, droga krajowa zablokowana po wypadku

Czołowe zderzenie, droga krajowa zablokowana po wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Antoni Macierewicz, polityk Prawa i Sprawiedliwości w lakonicznych słowach odniósł się do swojego "rajdu" autem po stolicy. Stwierdził, że dziennikarze kłamią, a on nie rozmawiał podczas jazdy przez telefon. Powiedział też, że nie wyprzedzał na pasach.

Macierewicz o swoim rajdzie po Warszawie: nie wyprzedzam na żadnych pasach

Macierewicz o swoim rajdzie po Warszawie: nie wyprzedzam na żadnych pasach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na wyprawę rowerową drogą ekspresową wybrał się 42-latek. Jak informuje policja, zakończyła się ona mandatem karnym i reprymendą ze strony stróżów prawa, że takie zachowanie na drodze to igranie ze śmiercią.

Jechał rowerem drogą ekspresową. "W swoim zachowaniu nie widział niczego nagannego"

Jechał rowerem drogą ekspresową. "W swoim zachowaniu nie widział niczego nagannego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział w środę współpracę z władzami stolicy przy renowacji i budowie osiedla domów studenckich na warszawskich Jelonkach. Jak stwierdził, koszt inwestycji wyniesie około 200-300 milionów złotych.

Ministerstwo nauki wspólnie z Warszawą chce wyremontować Osiedle Przyjaźń. "To kultowe miejsce"

Ministerstwo nauki wspólnie z Warszawą chce wyremontować Osiedle Przyjaźń. "To kultowe miejsce"

Źródło:
PAP

W kawiarni na serwetkach, w pracowni na kalce, w domu na kartce wyrwanej z zeszytu. Ołówkiem, długopisem i flamastrem. Kazimierz Maciej Piechotka rysował dla przyjemności i zebrania myśli. Rysunki architekta latami leżały w szufladzie, teraz 200 z nich można obejrzeć na wystawie na Bielanach.

Zapomniane rysunki z szuflady znanego architekta

Zapomniane rysunki z szuflady znanego architekta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śródmiejscy policjanci zatrzymali 24-latka podejrzanego o rozbój. W rozmowie z policjantami tłumaczył, że pokłócił się z dziewczyną, po czym zaatakował przypadkowego mężczyznę, próbując ukraść mu słuchawki.

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć pasażerowie, którzy chcieli skorzystać w środę rano z metra. Na jednej ze stacji doszło do awarii urządzeń sterowania ruchem.

Awaria urządzeń sterowania ruchem w metrze

Awaria urządzeń sterowania ruchem w metrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie chciała jej część radnych, sprzeciwiał się też wojewoda. Strefa płatnego parkowania na Saskiej Kępie i Kamionku działa i przynosi pierwsze efekty. Samochodów jest mniej, a pustych miejsc do parkowania więcej. Na Kontakt 24 dostajemy sygnały, że część kierowców parkuje auta przy ulicach sąsiadujących z nową, płatną strefą.

Wolne miejsca parkingowe na Francuskiej, Zwycięzców, Saskiej. Co się stało z samochodami?

Wolne miejsca parkingowe na Francuskiej, Zwycięzców, Saskiej. Co się stało z samochodami?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z siedleckiej drogówki zauważyli mężczyznę, który szedł boso wzdłuż drogi krajowej numer dwa. 46-latek był skrajnie wychłodzony. Temperatura jego ciała spadła do 28 stopni Celsjusza, co zagrażało jego zdrowiu.

Szedł boso wzdłuż drogi, był zdezorientowany i wychłodzony

Szedł boso wzdłuż drogi, był zdezorientowany i wychłodzony

Źródło:
PAP

Kamienica przy ulicy Łuckiej 8 została wykreślona z rejestru zabytków. By ją ratować, władze dzielnicy i stołeczny konserwator zabytków złożyli wniosek o ponowne wciągnięcie murów historycznego budynku na listę. Grozi mu wyburzenie.

Najstarsza czynszówka na Woli wykreślona z rejestru zabytków. Deweloper dąży do rozbiórki

Najstarsza czynszówka na Woli wykreślona z rejestru zabytków. Deweloper dąży do rozbiórki

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Do dramatycznego wypadku doszło na ulicy Grochowskiej. Kierowca wjechał w kobietę na przejściu dla pieszych. Chwilę później leżała 10 metrów od miejsca, w którym doszło do uderzenia. Pierwszej pomocy udzielili jej strażnicy miejscy.

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia, z którego wynika, że 11 listopada w Warszawie miałby obowiązywać zakaz noszenia broni. Tego dnia w stolicy zaplanowane są uroczystości z okazji obchodów Święta Niepodległości.

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Źródło:
PAP

Pod Makowem Mazowieckim działała narkotykowa linia produkcyjna. W ręce policjantów trafiła blisko tona klofedronu, mefedronu i marihuany. Czarnorynkową wartość wszystkich substancji oszacowano na ponad 43 miliony złotych. Trzy osoby zostały zatrzymane.

Linia produkcyjna zlikwidowana. Policjanci znaleźli prawie tonę narkotyków

Linia produkcyjna zlikwidowana. Policjanci znaleźli prawie tonę narkotyków

Źródło:
PAP

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o okradanie ciężarówek na parkingu przy autostradzie. 40-latkowi i 42-latkowi przedstawiono zarzuty dokonania czterech przestępstw.

Aresztowani za okradanie ciężarówek przy autostradzie

Aresztowani za okradanie ciężarówek przy autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stolica ma nową mieszkankę. Przyszła na świat w nietypowych okolicznościach - urodziła się w taksówce. Na miejscu pojawił się zespół ratownictwa medycznego, który zajął się dziewczynką i jej mamą. Obie trafiły do szpitala.

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ma ponad 90 kilometrów - jest zatłoczona, odkąd powstała. Chodzi o autostradę A2 między Łodzią a Warszawą. Dla stojących w korkach kierowców nadchodzi wreszcie ratunek - droga zostanie poszerzona. Zyska po jednym pasie w każdą ze stron. Kiedy? Formalności już ruszyły. Drogowcy koniec prac przewidują na 2029 rok. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

Źródło:
TVN24