Operator kina Luna pożegnał się z widzami

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kino Luna w Warszawie (zdjęcie z 2021 roku)Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Projekt Kino, czyli dotychczasowy operator znanego i lubianego wśród warszawiaków kina Luna oficjalnie zakończył działalność. Jego przedstawiciele przyznali, że nie podpisali nowej umowy na prowadzenie kina ze względu na zawarte w niej restrykcyjne zapisy. - Organizator konkursu odrzucił możliwość negocjacji - poinformowali w oświadczeniu.

W sobotę na stronie Kina Luna w mediach społecznościowych pojawił się pożegnalny wpis. Dotychczasowy operator Projekt Kino oficjalnie poinformował o zakończeniu działalności.

"W chwili obecnej kino zostało oddane właścicielowi, Mazowieckiemu Instytutowi Kultury, instytucji kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego i to w jego rękach są dalsze losy Luny" - czytamy we wpisie.

Przedstawiciele Projekt Kino zaznaczyli, że obecnie prowadzenie kina jest ogromnym wyzwaniem. "Utrzymanie przestrzeni, która jednocześnie pełni rolę kulturalnego centrum i mierzy się z realiami ekonomicznymi, było trudnym, ale pełnym satysfakcji zadaniem. Wierzyliśmy, że Luna to coś więcej niż tylko ekran i fotele. To miejsce, w którym każdy seans miał swoją magię, a każde spotkanie z Wami było dla nas źródłem inspiracji. To Wasze wsparcie, pasja i miłość do kina nadawały Lunie duszę – bez Was ten klimat by nie istniał" - napisano w oświadczeniu.

Operator podziękował widzom oraz pracownikom za wspólne 10 lat.

"Organizator konkursu odrzucił możliwość negocjacji"

W oświadczeniu operator wyjaśnił też, dlaczego nie będzie kontynuować działalności w Kinie Luna.

"Zgodnie z obowiązującą umową mieliśmy możliwość jej przedłużenia na kolejne 5 lat na tych samych warunkach. Skorzystaliśmy z tego zapisu i w grudniu 2023 złożyliśmy ofertę, ale została odrzucona przez właściciela obiektu, Mazowiecki Instytut Kultury. W kwietniu 2024 został ogłoszony konkurs na najem obiektu Luny na kolejne 5 lat. Wystartowaliśmy w tym konkursie jako jedyny oferent i go wygraliśmy. Niestety, nowa umowa znacznie różniła się od poprzedniej i była niekorzystna dla najemcy" -czytamy.

Projekt Kino wskazał, że "została całkowicie wykluczona działalność inna niż kinowa, w tym np. organizacja przedstawień teatralnych i konferencji". Ponadto "pojawił się szereg kar umownych i możliwość zakończenia umowy bez wypowiedzenia i bez odszkodowania z powodów, na które najemca nie miał wpływu".

"Dodatkowo nowy najemca został zobligowany do przeprowadzenia kosztownego remontu. Zdawaliśmy sobie sprawę, że podpisanie takiej umowy nie pozwoli nam utrzymać obiektu, ale zakładaliśmy, że będzie można ją negocjować i usunąć lub złagodzić najbardziej krytyczne fragmenty. Niestety, organizator konkursu odrzucił możliwość negocjacji" - napisał Projekt Kino.

"Mając doświadczenie w prowadzeniu Luny, wiedząc, jakie są koszty i szacując potencjalne przychody wiedzieliśmy, że nie jest możliwe utrzymanie się tylko z wpływów z biletów i z baru" - podkreślił dotychczasowy operator kina.

Poinformował również, że w lipcu, kiedy MIK powtórzył przetarg, ale do prowadzenia kina na tych warunkach nie było chętnych "W trybie zadawania pytań konkursowych ponownie zaproponowaliśmy zmiany w umowie, które zostały odrzucone przez organizatora" - wskazali przedstawiciele operatora.

"Choć nasza współpraca z Luną dobiegła końca, wierzymy, że to nie koniec. Mamy nadzieję, że kino znów otworzy swoje sale i będzie kontynuować swoją misję" - podsumował we wpisie Projekt Kino.

Warunki konkursu

Na początku tygodnia dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury, Magdalena Ulejczyk zakomunikowała w oświadczeniu, że konkurs na operatora miał zagwarantować prowadzenie w obiekcie działalności kinowej i popularyzującej wiedzę o filmie. W jego warunkach wykluczono możliwość prowadzenia działalności komercyjnej niezwiązanej z branżą filmową

Dopuszczono natomiast "szeroko rozumianą działalność kinową, tj. działalność związaną z projekcją filmów ze szczególnym uwzględnieniem kina artystycznego, organizowaniem festiwali filmowych, premier filmowych, prowadzeniem zajęć, wykładów, warsztatów z historii filmu, promocji książek związanych z kulturą filmową, spotkań z aktorami i twórcami filmowymi, spotkań branży filmowej, organizacją wystaw i wernisaży plakatów filmowych, koncertów muzyki filmowej i innych wydarzeń związanych z upowszechnianiem kultury filmowej w różnych aspektach".

Kino Lunamateriały prasowe

Reakcja ratusza

Kino Luna został zamknięte przed wakacjami. Oficjalnym powodem miał być remont. Ulejczyk zapewniła, że w Lunie wykonano "remont wynikający z bieżących, najbardziej pilnych potrzeb". "W obiekcie przeprowadzono także konieczne prace elektryczne i sanitarne. W okresie wakacyjnym na prace remontowe w budynku kina wydatkowano ok. 170 tys. złotych" - wyjaśniła w oświadczeniu.

Magdalena Ulejczyk przyznała też, że "że mimo systematycznie prowadzonych przez Instytut remontów i napraw, kino wymaga istotnej modernizacji, co wiązałoby się z bardzo dużymi nakładami".

Na sytuację w kinie Luna zareagowała wiceprezydentka Warszawy odpowiedzialna za kulturę Aldona Machnowska-Góra. "Obecnie trwają rozmowy między Urzędem Marszałkowskim, a m.st. Warszawa dotyczące dalszego funkcjonowania kina Luna. Celem tych rozmów jest znalezienie najlepszego możliwego rozwiązania- tak by kino Luna mogło jak najdłużej i jak najlepiej służyć miłośnikom kin studyjnych i mieszkańcom" - napisała w mediach społecznościowych Machnowska-Góra. "Nie wyobrażam sobie, aby zniknęło z mapy Warszawy lub zamieniło się w sklep lub prowadziło inną niż kulturalna działalność. Będziemy informować o dalszych krokach" - podkreśliła.

Ponad 60 lat działalności

Pierwszy seans w kinie Luna wyświetlono 22 lipca 1962 roku. Inspiracją dla nazwy był radziecki program kosmiczny "Łuna", w ramach którego wysyłano bezzałogowe sondy do badań Księżyca.

Kino Luna posiada dwie sale na 266 i 329 miejsc. Jest członkiem Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Art. Cinema C.I.C.A.E. oraz sieci kin Europa Cinemas. Luna to kino studyjne, promujące niekomercyjne produkcje. Przez ponad 60 lat działalności w budynku przy Marszałkowskiej 28 zorganizowano wiele festiwali i imprez kulturalnych.

Czytaj też: W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

"W muzeum po raz pierwszy bez kasków i kamizelek"
"W muzeum po raz pierwszy bez kasków i kamizelek"TVN24

Autorka/Autor:dg /jas

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Pozostałe wiadomości

W niedzielę rano na warszawskiej Ochocie 90-letnia kobieta została zaatakowana przez 66-latka. Jak informuje policja, mężczyzna miał ją pobić i ranić ostrym narzędziem. Został zatrzymany. Seniorka trafiła do szpitala.

Seniorka zaatakowana na przystanku. Została zraniona ostrym narzędziem

Seniorka zaatakowana na przystanku. Została zraniona ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Spółka PKP S.A. wznowiła zawieszoną dekadę temu współpracę z deweloperem Ghelamco, w ramach której ma zostać przebudowany Dworzec Gdański. Oprócz nowego budynku dworca zaplanowano też cztery biurowce.

Wraca pomysł sprzed 10 lat. Będzie przebudowa Dworca Gdańskiego

Wraca pomysł sprzed 10 lat. Będzie przebudowa Dworca Gdańskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Warszawy na testy sprowadzono autobus elektryczny hiszpańskiego producenta Irizar. Czas pracy jego baterii wynosi nawet 16 godzin.

Wozi pasażerów po Krakowie. Teraz testują go w Warszawie

Wozi pasażerów po Krakowie. Teraz testują go w Warszawie

Źródło:
PAP

W niedzielę przez ulice stolicy przebiegli zawodnicy 46. Nationale Nederlanden Maratonu Warszawskiego. Pierwsi biegacze przekroczyli linię mety krótko po godzinie 11. Wśród mężczyzn na królewskim dystansie triumfował Węgier Levente Szemerei, z kolei wśród kobiet - Ukrainka Olga Niżnik.

Maraton Warszawski. "Udało się dociągnąć i wygraliśmy w drużynie"

Maraton Warszawski. "Udało się dociągnąć i wygraliśmy w drużynie"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Przystanki autobusowe w rejonie stacji kolejowej Warszawa Gocławek zostały połączone z peronem windami i schodami. Od poniedziałku, 30 września skorzystają z nich podróżni.

Winda i schody ułatwią przesiadki

Winda i schody ułatwią przesiadki

Źródło:
PAP

Policjanci z Piaseczna zatrzymali kierowcę, który jechał autem w złym stanie technicznym. Kierowcy nie przeszkadzała wybita szyba i czarny dym, który wydobywał się z pojazdu.

Jechał bez szyby, "kopciuchem". "Mandat 3100 złotych oraz osiem punktów"

Jechał bez szyby, "kopciuchem". "Mandat 3100 złotych oraz osiem punktów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie trwa świętowanie 10. urodzin. Z tej okazji przygotowano bogaty program, a w tym koncertów, autorskiego oprowadzania. Zaplanowano też noc filmową, debatę oraz warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP

W poniedziałek były komendant główny policji generał Jarosław Szymczyk zostanie przesłuchany w charakterze podejrzanego i ma usłyszeć zarzuty - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Skiba. Chodzi o wszczęte w marcu tego roku śledztwo w sprawie wybuchu granatnika w gabinecie podejrzanego.

Wybuch granatnika w komendzie. Generał Szymczyk ma usłyszeć zarzuty

Wybuch granatnika w komendzie. Generał Szymczyk ma usłyszeć zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 28 września, na Stadionie Narodowym odbędzie się impreza "Roztańczony PGE Narodowy". Zarząd Transportu Miejskiego ostrzega przed utrudnieniami w ruchu na Saskiej Kępie i zachęca do korzystania z komunikacji zbiorowej.

Impreza "Roztańczony Narodowy". Będą utrudnienia na Saskiej Kępie

Impreza "Roztańczony Narodowy". Będą utrudnienia na Saskiej Kępie

Źródło:
PAP

W okolicy Łomianek Wisła odsłoniła historyczną łódź. Natknęła się na nią grupa rowerzystów. Drewniane części starej konstrukcji wystawały z wody. - Widać było szkielet statku i wręgi oraz kute hufnale. Na pewno jest to bardzo stara łódź - opisał Robert Wyrostkiewicz, archeolog ze stowarzyszenia Pogotowie Archeologiczne.

Szkuta, a może łyżwa? Wisła odsłoniła historyczną łódź

Szkuta, a może łyżwa? Wisła odsłoniła historyczną łódź

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali mężczyznę, który ponad dwukrotnie przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. Został ukarany wysokim mandatem, stracił też prawo jazdy.

Minął policyjny radiowóz, zaczął się rozpędzać. Do domu wrócił bez prawa jazdy i z mandatem

Minął policyjny radiowóz, zaczął się rozpędzać. Do domu wrócił bez prawa jazdy i z mandatem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próbę porwania 11-letniego chłopca w Ciechanowie udaremnił 16-latek, który spłoszył sprawcę - przyznaje policja. Jedna z radnych miejskich wystąpiła o nagrodę dla nastolatka. Wiadomo już, że chłopiec odbierze ją z rąk prezydenta Ciechanowa w poniedziałek.

Zepchnął dziecko z roweru, próbował wciągnąć do auta. Porwaniu zapobiegł 16-latek, dostanie nagrodę

Zepchnął dziecko z roweru, próbował wciągnąć do auta. Porwaniu zapobiegł 16-latek, dostanie nagrodę

Źródło:
PAP

Chłopiec jadący rowerem został potrącony przez kierowcę w Legionowie. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie 12-letniego chłopca. Jechał rowerem

Potrącenie 12-letniego chłopca. Jechał rowerem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rozpocznie się długo wyczekiwany remont mocno zużytego torowiska w alei Waszyngtona przy ulicy Międzynarodowej. Tramwaje nie będą kursowały pomiędzy rondem Waszyngtona a rondem Wiatraczna.

Po jednym pasie w obu kierunkach w alei Waszyngtona.  Szczegóły i harmonogram remontu.

Po jednym pasie w obu kierunkach w alei Waszyngtona.  Szczegóły i harmonogram remontu.

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzył sprawę aktora Piotra Zelta, który został oskarżony o to, że zniesławił i znieważył byłą rzeczniczkę Straży Granicznej we wpisie na Facebooku. Sprawa musi wrócić do pierwszej instancji.

Zwrot w sprawie sądowej znanego aktora

Zwrot w sprawie sądowej znanego aktora

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala po wypadku pod Sochaczewem. Zderzyły się tam trzy samochody: dwa osobowe i tir.

Wypadek pod Sochaczewem. Trzy auta rozbite, ranni kierowcy

Wypadek pod Sochaczewem. Trzy auta rozbite, ranni kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok przed inauguracją najważniejszego turnieju pianistycznego na świecie będzie można kupić bilety na wszystkie przesłuchania konkursowe. Bilety, tym razem, będą dostępne nie tylko online.

Zmiana zasad sprzedaży biletów na Konkurs Chopinowski

Zmiana zasad sprzedaży biletów na Konkurs Chopinowski

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ulica Puławska w kierunku Ursynowa zyska nowy asfalt. Prace będą prowadzone w weekend. W poniedziałek ulica będzie przejezdna na całej szerokości. A już w sobotę zostanie otwarte dla kierowców skrzyżowanie Sobieskiego z Dolną.

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W piątek rano na Saskiej Kępie w odstępie 15 minut doszło do dwóch pożarów: jeden na ulicy Londyńskiej, drugi na Międzynarodowej. W ich wyniku uszkodzonych zostało łącznie pięć samochodów. Policja wyjaśnia, czy doszło do podpalania i czy stoi za nim ta sama osoba.

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W mediach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym kierowca pędzi blisko 300 kilometrów na godzinę. Na naklejce przedniej szyby da się odczytać numer rejestracyjny, a ze względu na charakterystyczną kładkę dla pieszych, można rozpoznać także miejsce szaleńczego rajdu. Nagranie analizują policjanci.

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się autobus i auto osobowe. Pierwszy z pojazdów przeciął barierki i wylądował w zaroślach. Podróżowały nim 33 osoby. Jedna trafiła do szpitala.

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Płockiem dachowało auto osobowe, jego kierowca nie przeżył wypadku. Na czas działań policji, wyjaśniającej okoliczności zdarzenia, lokalna droga jest zablokowana.

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do końca października tramwaje nie będą jeździły ulicą Jagiellońską między rondem Starzyńskiego a pętlą na Żeraniu. Powodem jest budowa dojazdu do powstającego w okolicy osiedla. Uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 29 września, odbędzie się 46. Nationale Nederlanden Maraton Warszawski. Trasa prowadzi przez siedem dzielnic. - Jest naprawdę ciekawa. To jedyna okazja, żeby obejrzeć miasto ze środka ulicy - zauważa Adam Kszczot, medalista mistrzostw świata i Europy, który jest ambasadorem imprezy.

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji"

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji"

Źródło:
PAP

Podróżujący przez Rembertów 23-latka został zatrzymany do policyjnej kontroli, ponieważ w obszarze zabudowanym jechał ponad 100 kilometrów na godzinę. W dodatku, jak podała policja, w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kontroler ruchu lotniczego wydał zgodę na zajęcie pasa i start samolotu egipskiego przewoźnika. Chwilę później zgodę cofnął, samolot jednak stanął na pasie. W tym czasie do lądowania podchodziła inna maszyna, której pilot, aby uniknąć kolizji, na wysokości zaledwie 280 metrów musiał przerwać podejście w końcowej fazie lądowania. Z powodu wyłączenia jednego z pasów na Okęciu do podobnych sytuacji w ciągu ostatnich kilku dni dochodziło kilkukrotnie.

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl