Rekordowe głosowanie w budżecie obywatelskim. Są wyniki

Autor:
katke/ran
Źródło:
PAP
Maksymilian Chołuj Leśny plac zabaw na Pradze-Południe wybrany w poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego

Pobiliśmy zeszłoroczny wynik - napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W siódmej edycji budżetu obywatelskiego zagłosowało łącznie 109 tysięcy warszawiaków. Właśnie poznaliśmy wyniki głosowania.

Głosowanie na projekty trwało do 15 września. Spośród blisko półtora tysiąca zgłoszonych pomysłów każdy z głosujących mógł wybrać maksymalnie 15 na poziomie dzielnicowym oraz 10 na poziomie ogólnomiejskim. Wyniki zostały ogłoszone w środę. Kwota budżetu na 2021 rok to ponad 83 miliony złotych.

"Jest sukces! Pobiliśmy zeszłoroczny wynik oddanych głosów w #BudżetObywatelski i to o 4 tys.! To oznacza, że łącznie zagłosowało ponad 109 tys. warszawiaków. Bardzo dziękuję za Wasze mocne zaangażowanie i kreatywność :) Dokładnie tak, wspólnie zmieniamy i rozwijamy @warszawa" - napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zasadzanie drzew, rowery i pomoc zwierzętom z Palucha

Na poziomie ogólnomiejskim zrealizowanych zostanie 18 projektów. Wiele z nich dotyczy zasadzenia nowych drzew, a także poprawy infrastruktury rowerowej. Inne zwycięskie pomysły zakładają stworzenie sali rehabilitacyjnej dla zwierząt w Schronisku "Na Paluchu", oznakowanie miejsc użyteczności publicznej tabliczkami z napisami w języku Braille'a czy montaż budek lęgowych dla jerzyków na budynkach placówek oświatowych.

Wygrał również pomysł zrealizowania wycieczki rowerowej szlakiem poległych projektów budżetu partycypacyjnego. - Do tej pory wybrano do realizacji 3895 projektów (stan na 21 stycznia 2020 r.). Jednak części z nich nie można wykonać. W systemie jest 14 projektów, które mają status "odstąpiono od realizacji". Projekt ma na celu wspólny przejazd rowerowy mieszkańców i urzędników, podczas którego zostaną opowiedziane historie tych projektów i wyjaśnione przyczyny odstąpienia do ich wykonania - wskazano w jego opisie.

Defibrylatory, kina plenerowe i... hotele dla owadów

W niemal wszystkich dzielnicach spore poparcie uzyskały inicjatywy związane z dbaniem o środowisko i zielenią miejską. Inne popularne pomysły to organizacja kin plenerowych, dodatkowe zbiory dla bibliotek, doświetlenie ulic czy remonty chodników.

Na Żoliborzu wśród zwycięskich pomysłów znalazł się projekt zakładający zakup czterech defibrylatorów i umieszczenie ich w punktach ogólnodostępnych. W wybranych parkach i na wybranych skwerach powstaną również "hotele dla owadów". Na Ursynowie zainstalowanych zostanie pięć dodatkowych butelkomatów, powstaną zadaszone stojaki na rowery przy metrze, a modernizację przejdzie Jurajski Plac Zabaw przy Parku im. Romana Kozłowskiego.

W Śródmieściu z budżetu sfinansowane zostaną między innymi posiłki dla osób potrzebujących. Na Pradze Północ pieniądze zostaną przeznaczone na remont ostatniego pozostałego w tej dzielnicy poniemieckiego bunkra znajdującego się na rogu ulic Jasińskiego i Panieńskiej, z kolei na Białołęce - w Białołęckim Ośrodku Kultury - powstanie dzięki nim sala kinowa.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o muralu na Ursynowie, który powstał dzięki budżetowi obywatelskiemu:

Nowy mural na stacji metra Ursynów
Nowy mural na stacji metra UrsynówMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:katke/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maksymilian Chołuj

Pozostałe wiadomości