TVN Warszawa | Ursynów

Karwowski i Maliniak wyłaniają się ze stacji metra

TVN Warszawa | Ursynów

Autor:
katke/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nowy mural na stacji metra Ursynów
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plNowy mural na stacji metra Ursynów

Na ursynowskiej stacji metra można już zobaczyć mural z wizerunkami inżyniera Karwowskiego i technika Maliniaka, bohaterami serialu "Czterdziestolatek". Grafika powstaje w ramach budżetu obywatelskiego.

Jak informował Zarząd Transportu Miejskiego, mural miał być gotowy do sierpnia 2020 roku. Wykonawca został wybrany w przetargu. Grafikę już można zobaczyć na stacji Ursynów. Widnieje na szybie windy przy wejściu na stację.

- Widać, że prace jeszcze się nie zakończyły. Nie ma jednak problemu z rozpoznaniem namalowanych postaci. To inżynier Karwowski i Maliniak z serialu "Czterdziestolatek" - opisuje reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter, który pojechał zobaczyć powstający mural.

Najsłynniejsi serialowi budowniczowie w PRL

Grafika prezentuje bohaterów serialu w reżyserii Jerzego Gruzy. To fikcyjni sztandarowi budowniczowie największych inwestycji z lat 70.: Dworca Centralnego, Trasy Łazienkowskiej i osiedla Ursynów.

W rolę Karwowskiego wcielał się Andrzej Kopiczyński, a Romana Maliniaka – Roman Kłosowski.

Jak zapowiadał ZTM, aktorów i granych przez nich bohaterów oraz reżysera serialu przypomni także inskrypcja: Roman Maliniak (Roman Kłosowski, 1929-2018) i inż. Stefan Karwowski (Andrzej Kopiczyński, 1934-2016) budowniczowie Warszawy z serialu "40-latek" w reż. Jerzego Gruzy (1932-2020).

Będzie zabezpieczony przed graffiti

Jak wskazuje nasz reporter, całość nie jest jeszcze gotowa. - Dół muralu nie jest jeszcze dokończony. Inskrypcja prawdopodobnie dopiero się tam pojawi - tłumaczy Szmelter.

Mural znajduje się w alei Komisji Edukacji Narodowej, na szybie windy, przy południowo-wschodnim wejściu. Ściana przeznaczona pod grafikę ma wymiary 286 na 926 cm. Jak zapewniał ZTM, mural zostanie zabezpieczony powłoką antygraffiti.

Autorem projektu jest Paweł Lenarczyk, a współautorem oraz twórcą grafik jest Bartek Podlewski.

Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości