Skręcony obelisk wśród fontann. Tak będzie wyglądał pomnik Bitwy Warszawskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ogłoszenie wyników konkursu
Ogłoszenie wyników konkursuTVN24
wideo 2/5
Wyniki konkursu na projekt pomniku Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Są wyniki konkursu architektonicznego na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. na placu na Rozdrożu. Wysoki, skręcony niezgodnie z kierunkiem ruchu zegara obelisk stanie wśród fontann, które do pary z projektorem umożliwią pokazy historycznych filmów. Całość otoczona będzie ścianą, która wyróżni tę przestrzeń w mieście.

Wyniki konkursu ogłosiła w czwartek wiceprezydent Renata Kaznowska. - Autor Mirosław Nizio wraz ze zespołem: Agnieszka Czmut, Mikołaj Cielniak, Łukasz Boniewski, Kamil Rekosz, Damian Jakubowski oraz Maciej Piotrowski. Dziękuję i gratuluję - przekazała i zaznaczyła, że autorzy zwycięskiej pracy pochodzą z Warszawy.

Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, architekt miasta, a zarazem przewodnicząca jury konkursowego Marlena Happach podkreśliła, że projekt wygrał "zdecydowaną większością głosów". - Wygrała praca, której przyznano pierwsze miejsce oraz nagrodę w kwocie 50 tysięcy złotych brutto, a przede wszystkim zaproszenie na negocjacje w trybie zamówienia z wolnej ręki na uszczegółowienie pracy konkursowej - wymieniała.

Happach zaznaczyła też, że akurat ta praca została uznana za najlepszą ze względu na "wartości artystyczne oraz czytelność ideową symbolicznego przekazu". - Forma ta umiejętnie podkreśla cywilizacyjną, a nie tylko militarną rolę Bitwy Warszawskiej. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce w panoramie miasta - mówiła.

Gnomon i fontanny

Jak opisywała Happach, najważniejszym elementem projektu jest gnomon. - To rodzaj obelisku, który ma charakterystyczną formę - prostą, ale skręconą niezgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, aby pokazać pewnego rodzaju niemożliwość działania militarnego Bitwy Warszawskiej - mówiła.

Wskazała, że bardzo ważnym elementem jest również "okrągły, gwiaździsty element wodny". - Może on funkcjonować w różny sposób. Może być suchą płaszczyzną dla umożliwienia organizacji uroczystości państwowych. Całe założenie otaczają półkoliste rodzaje muru, ściany, które nie odgradzają z przestrzeni miasta, ale pozwalają wyróżnić w przestrzeni całe to założenie i wprowadzić elementy narracji i edukacji - mówiła Happach.

Kaznowska doprecyzowała, że wspomniany "element wodny" to rozwiązanie znane z Multimedialnego Parku Fontann. - To jest ekran wodny z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dysza wodna tworzy ekran wodny i projektor daje możliwość wyświetlania filmów. Mówimy o pomniku, więc filmy będą miały konkretne, historyczne przesłanie - zaznaczyła.

Jury konkursowe ma jednak pewne zastrzeżenia do zwycięskiej pracy. - Dotyczą one przede wszystkim edukacyjnej części założenia. Powiększenia tej przestrzeni, gdzie edukacyjne elementy mogłyby się znaleźć, przemyślenia zastosowanych elementów wodnych i multimedialnych oraz pogłębienia analizy dotyczącej wkomponowania w kontekst - wskazała Happach.

Rząd dołoży się do pomnika

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział współfinansowanie inwestycji przez rząd. - Pewnie podpiszemy porozumienie między ministerstwem a ratuszem co do realizacji. Nie chcemy, żeby jakieś formalno-finansowe problemy w czymkolwiek przeszkadzały - zaznaczył.

Przyznał też, że z wyniku konkursu jest zadowolony i najbardziej podobały mu się dwie prace: zwycięska i ta, które zdobyła drugie miejsce. Zaznaczył jednak, że w tym drugim przypadku zabrakło wyraźnego elementu wiktorii. - A wszystkie strony przyznają pewnie, że jednak Bitwa Warszawska była bitwą zwycięską, dość istotną dla historii i polskiej wspólnoty politycznej - mówił.

Na setną rocznicę?

Wcześniej przedstawiciele rządu i miasta podkreślali, że chcą, aby pomnik został odsłonięty 15 sierpnia w setną rocznicę bitwy. Do możliwości dochowania tego terminu odniósł się stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

- My do tej daty podchodzimy dość elastycznie, co nie znaczy, że nie zrobimy wszystkiego, by zmieścić się może nie przed sierpniem, ale w roku obchodów rocznicy. Po rozstrzygnięciu sądów siadamy z autorem pracy do rozmów, weryfikujemy harmonogram, zastanawiamy się nad kosztorysem i analizujemy to z punktu widzenia realizacji, mając na względzie bliskie terminy. Wolimy je przedłużyć, niż z góry założyć, że nie zmieścimy się w ramach tego roku - wyjaśnił.

Krasucki zwrócił też uwagę, że rozstrzygnięcie konkursu zweryfikowało czas powstania pomnika. - Bo w sytuacji, gdy byłyby to bardzo skromne obiekty, to jest to realne (dochowanie terminu - red.), a gdy są bardziej rozbudowane i zawierają elementy technologiczne, to może to przedłużyć ten proces - zaznaczył.

58 propozycji pomnika

Rada Warszawy 4 lipca 2019 roku podjęła uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. w rejonie placu Na Rozdrożu. Inwestorem pomnika będzie Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Konkurs polegał na wykonaniu koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej pomnika, upamiętniającego Bitwę Warszawską, wraz z zagospodarowaniem terenu, na którym ma zostać posadowiony. W Wieloletniej Prognozie Finansowej miasto zaplanowało na wykonanie prac, realizowanych na podstawie pracy konkursowej, kwotę trzech milionów złotych.

Do konkursu dopuszczono 85 pracowni, które spełniły wymagania organizatorów. Do 17 lutego grupy te musiały złożyć prace konkursowe w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków. Ostatecznie wpłynęło 58 propozycji.

20-osobowe jury tworzyli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ratusza, Rady Warszawy oraz eksperci.

Autorka/Autor:mp/pm/kwoj

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl