Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Olszewski o inwestycjach rowerowych
Wiceprezydent Olszewski o inwestycjach rowerowych
Źródło: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Michał Olszewski odchodzi ze stanowiska wiceprezydenta Warszawy. Po 13 latach zakończył pracę w stołecznym ratuszu. Wiadomo już, kto go zastąpi. To działaczka Polski 2050.

Olszewski, odpowiedzialny w ratuszu za inwestycje, był pierwszym zastępcą prezydenta, co oznacza, że przejmował pod nieobecność Rafała Trzaskowskiego jego obowiązku. Jak informuje "Gazeta Stołeczna", pracę w ratuszu dotychczasowy wiceprezydent zakończył kilka dni temu, 26 kwietnia.

Prezydent stolicy, którego zadaniem jest powoływanie i odwoływanie swoich zastępców, na razie nie skomentował zmian, twierdząc, że ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Według "Stołecznej" Olszewskiego ma zastąpić Adriana Porowska, działaczka Polski 2050.

Olszewski dobrze ocenia lata pracy dla ratusza. Wśród sukcesów wymienił między innymi dofinansowanie ze środków unijnych na budowę drugiej linii metra. "Stołecznej" wytłumaczył też, że jest "dumny z przywrócenia warszawiakom Wisły, z bulwarów czy mostu pieszo-rowerowego". Przypomniał też, że walczył o Nowe Centrum Warszawy, a o zmiany w ścisłym centrum namawiał jeszcze Hannę Gronkiewicz-Waltz, pełniącą funkcję prezydentki Warszawy przed Rafałem Trzaskowskim. Wśród sukcesów wymienił także zmiany na Pradze: rewitalizacje ulic i wyposażenie kamienic w miejskie ogrzewania.

Adriana Porowska. Kim jest nowa wiceprezydentka Warszawy?

Kim jest Porowska, która zastąpi go na stanowisku wiceprezydenta Warszawy? "Całe życie jestem blisko ludzi i ich spraw. Stawanie w obronie praw osób potrzebujących, codzienna walka dosłownie o ich zdrowie i życie sprawiła że jestem nieustraszona. Niestety, nie wszystkie problemy da się rozwiązać oddolnie. Zaangażowałam się w działania Polski 2050 właśnie po to, aby mieć lepsze narzędzia do poprawy losu tych, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy. Koniec niedasizmu w polityce!" - przedstawia się na oficjalnej stronie Polski 2050.

Od 19 lat jest związana z organizacjami pozarządowymi. Współpracuje z samorządem i administracją rządową. To także wieloletnia przewodnicząca Komisji Dialogu Społecznego przy prezydencie m.st Warszawy oraz współprzewodnicząca komisji ekspertów przy RPO. Z zawodu i pasji - pracownik socjalny. Potrafi budować koalicję wokół tematów. Ekspertka Strategii 2050 i współautorka planów dla Polski.

Jak czytamy, jako wiceprezydentka Warszawy Porowska chce między innymi "przywrócić zaufanie samorządu i państwa do obywatela", zająć się kryzysem mieszkaniowym - opowiada się za mieszkaniami na długoterminowy bezpieczny wynajem.

"Realizacja monumentalnych inwestycji nie może być wytłumaczeniem dla braku działań poprawiających życie seniorów, osób z niepełnosprawnością, czy dzieci z pieczy zastępczej. Będę pilnować, aby miasto zapewniła należyte wsparcie wykluczonym grupom" - napisała też w swoim biogramie.

Czytaj także: