Kamienica przy Hożej została zabytkiem

Kamienica przy ul. Hożej 61 i 61A w Warszawie jest wrejestrze zabytków
Kamienica przy ul. Hożej 61 i 61A jest w rejestrze zabytków
Źródło: WUOZ w Warszawie
Kamienica przy ulicy Hożej 61 i 61A w Warszawie została wpisana, wraz z terenem posesji, do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.

"Projekt kamienicy powstał w 1887 r. i zakładał wzniesienie narożnego, czteropiętrowego budynku murowanego, podpiwniczonego z oficyną, utrzymanego w stylistyce neoklasycystycznej o ograniczonym detalu architektonicznym. Budowę pod nadzorem architekta dzielnicowego Aleksandra Woyde rozpoczęto w tym samym roku. W trakcie realizacji doszło do modyfikacji projektu – narożne balkony zostały przesunięte na elewację frontową, zrezygnowano z boniowanych pilastrów flankujących główne wejście" – opisuje mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

ZOBACZ: Apel stołecznego konserwatora zabytków, chodzi o archiwalne zdjęcia znanego miejsca.

Przechodziła z rąk do rąk

W 1889 r. nieruchomość została zakupiona przez Aleksandra Markowa, a następnie 1907 r. przeszła na własność Kazimiery i Leonarda Rettingerów. Rodzina Rettingerów była zaangażowana w działalność patriotyczną. Leonard Rettinger uczestniczył w rewolucji 1905 r. Jego syn Wacław Graba-Łęcki (do 1922 r. Rettinger) należał do I Kompanii Kadrowej Legionów. Brat Wacława – Edward Rettinger działał przed wojną jako adwokat w Lublinie, a w okresie powojennym m.in. jako obrońca w procesach politycznych byłych żołnierzy Armii Krajowej, w tym Witolda Pileckiego.

Kamienica przy ul. Hożej 61 i 61A w Warszawie jest wrejestrze zabytków
Kamienica przy ul. Hożej 61 i 61A w Warszawie jest wrejestrze zabytków
Źródło: WUOZ w Warszawie

W latach 1939-1944 kamienica przy ul. Hożej 61 uległa nieznacznym uszkodzeniom, jako jedna z nielicznych nie została wypalona. Nieruchomość została znacjonalizowana i odebrana Edwardowi Rettingerowi w 1951 r. Obecnie stanowi ona własność prywatną.

Czytaj także: