Stołeczny konserwator zabytków apeluje do wszystkich, którzy mogą mieć archiwalne zdjęcia holu głównego kina Wars. Fotografie pomogą odtworzyć dawny wygląd przy okazji planowanego remontu. "Niedługo to sławne miejsce wróci na kulturalną mapę Warszawy" - zapowiada.
Informacja pojawiła się na facebookowym profilu stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego.
"Mamy do Was prośbę. Zajrzyjcie do domowych albumów. Szukamy archiwalnych zdjęć holu głównego kina Wars przy Rynku Nowego Miasta. Niedługo to sławne miejsce wróci na kulturalną mapę Warszawy, ale w nowej roli. Zanim to się stanie jego wnętrza zostaną wyremontowane. Zdjęcia pomogą przywrócić dawną estetykę tej reprezentacyjnej przestrzeni" - zwrócił się do warszawianek i warszawiaków.
Zmiany zatarły pierwotny wygląd
Zdaniem konserwatora przez lata wnętrza kina podlegały różnym zmianom, które zatarły ich pierwotny wygląd. "W dużej części zachował się oryginalny wystrój: ślusarka, posadzka z lastriko w kolorze szarym z motywem czarnych wąskich ramek, okienko kasowe, balustrada schodów wiodących do kondygnacji pod holem-foyer, boazeria i stolarka drzwiowa" - wymienił.
Kino Wars wybudowano w 1956 roku według projektu architektów Włodzimierza Wapińskiego i Jerzego Gajewskiego przy współpracy architekta Jana Boberskiego. Funkcjonowało do 2004 roku, kiedy zmieniło funkcję na teatr. Od dłuższego czasu obiekt jest nieużytkowany.
Metamorfoza kina Wars
"M.st. Warszawa planuje utworzyć w dawnym kinie Wars wielofunkcyjną przestrzeń do integracji mieszkańców i środowisk twórczych, w którym będzie miejsce na kino, salę koncertową, salę konferencyjną i przestrzeń wystawową" - zapowiedział Krasucki.
Przy ulicy Rynek Nowego Miasta 7 znajduje się hol główny, sala ze sceną i dwupoziomową widownią, kabina projekcyjna, a także dodatkowe sale i pomieszczenia techniczne. Jak zapowiadało wcześniej miasto, po adaptacji powstanie wielofunkcyjne miejsce, umożliwiające zarówno wyświetlanie filmów, jak również realizację przedstawień teatralnych. Sposób zaprojektowania widowni ma umożliwiać czasowy demontaż siedzeń i wykorzystywanie sali na potrzeby ekspozycyjno-wystawiennicze.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Stołeczny Konserwator Zabytków