Śródmieście

Śródmieście

Radni wbrew mieszkańcom. Poparli wieżowce w Śródmieściu

Po długiej i burzliwej debacie rada dzielnicy pozytywnie zaopiniowała projekt planu dla Śródmieścia Południowego. Dokument budzi duże kontrowersje, bo dopuszcza budowę pięciu wieżowców, w tym apartamentowca dla Archidiecezji Warszawskiej. Wszystko wbrew mieszkańcom, którzy licznie stawili się na obradach.

Bronisław Geremek będzie miał swój skwer

Śródmiejski skwer przy skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej będzie nosił imię historyka, byłego działacza opozycji antykomunistycznej, ministra spraw zagranicznych i posła Parlamentu Europejskiego Bronisława Geremka - zdecydowali w czwartek stołeczni radni.

"Mamy dość niszczenia Warszawy". Awantura o kościelny wieżowiec

Po ponad rocznej przerwie z impetem wraca spór o plan zagospodarowania dla Śródmieścia Południowego i rejonu Poznańskiej. Archidiecezja Warszawska wspólnie z deweloperem planują w tym miejscu budowę wieżowca. Społecznicy grzmią: projekt oznacza zniszczenie zabytków, wycinkę zieleni i większe korki. Inwestor zarzuca im mijanie się z prawdą. W czwartek planem zagospodarowania zajmą się radni dzielnicy.

Pomniki smoleńskie: Sasin ponagla ratusz

- Ponad trzy miesiące temu zwróciłem się do pani prezydent z wnioskiem o przygotowanie uchwał dotyczących lokalizacji pomników smoleńskich. Z przykrością stwierdzam, że mimo upływu czasu żadna nie została przedstawiona do rozpatrzenia Rady Warszawy - poinformował w środę Jacek Sasin. Poseł Prawa i Sprawiedliwości wysłał do ratusza kolejny wniosek w tej sprawie.

Miał być plac zabaw jak z bajki, jest rozgrzebany plac budowy

Do końca września miał być gotowy nowoczesny plac zabaw w Parku Ujazdowskim. Jednak wykonawcy udało się tylko postawić ogrodzenie i wykopać kilku dziur w ziemi. Miasto straciło cierpliwość i wyrzuciło firmę z placu budowy. Ale Ag-Complex przekonuje, że to on zerwał umowę, gdy wykrył błędy projektowe.

"Warszawiacy umówią się przed Rotundą"

Nowa Rotunda połączy funkcję komercyjną i publiczną. Warszawiacy będą mogli umawiać się nie tylko przed nią, ale również wewnątrz budynku. To zawsze był symbol stolicy - podkreślał wicepremier Piotr Gliński podczas poniedziałkowej uroczystości inaugurującej budowę nowej Rotundy.

Komisja uchyliła zwrot kamienicy Poznańskiej 14

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję reprywatyzacyjną w sprawie kamienicy przy Poznańskiej 14. - Była ona rażąco sprzeczna z interesem społecznym - powiedział szef komisji Patryk Jaki. Jak dodał, spółka Jowisz nie jest już właścicielem budynku, mieszkańcy mogą się czuć bezpieczni.

"17 września to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski"

- 17 września jest jedną z najtragiczniejszych dat w historii Polski, ponieważ zajęcie przez Armię Czerwoną wschodnich terenów II RP było początkiem porządku jałtańskiego w Europie - mówiła w niedzielę przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Warszawa, jako stolica Polski, już nie istnieje". 78. rocznica sowieckiej agresji

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę rano - w 78. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę - złożył kwiaty przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie na Skwerze Matki Sybiraczki w Warszawie. 17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

Związkowcy protestowali w Warszawie. "Ręce precz od Polski"

NSZZ Solidarność protestował w centrum Warszawy przeciwko ingerencji Komisji Europejskiej w kwestię wieku emerytalnego w Polsce. Brukselscy urzędnicy uznali, że odmienny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn jest przejawem dyskryminacji. - To przywilej, a nie dyskryminacja. Ręce precz od Polski - odpowiedzieli związkowcy.

Płot wokół Sejmu nie spodobał się ekspertom ratusza

Budowa trzymetrowego płotu wokół Sejmu nie spotkała się z przychylnością Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego działającej przy prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz. Zespół wyraził negatywną ocenę w tej sprawie. - Niezmiennie liczymy na współpracę - odpowiadają urzędnicy z Kancelarii Sejmu.

Skromna kładka przez Wisłę. "Dyskrecja jest zaletą tego rozwiązania"

Do wyboru były spektakularne projekty, o fikuśnym kształcie i nietypowym materiale. Jury zdecydowało się jednak na niewielki i wyjątkowo skromny projekt kładki przez Wisłę. Wojciech Wagner, wicedyrektor miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego podkreśla, że w przypadku budowy mostu liczy się nie tylko efektowny wygląd, ale i konstrukcja, która nie będzie sprawiać kłopotów.

Zgromadzenia na ulicach, komunikacja na objazdach

Pikieta w sprawie wieku emerytalnego, demonstracja przeciwko zapisom programu rządowego Mieszkanie plus czy też białołęcki "Bieg przez most" - weekend w Warszawie przebiegnie pod znakiem zgromadzeń publicznych. Mieszkańcy powinni przygotować się na utrudnienia w ruchu.

Tajemnicze linie pokryły plac Defilad

Autobusy zniknęły, zamiast nich przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki pojawiły się kolorowe linie. Wszystko w ramach festiwalu "Warszawa W Budowie", dla którego plac Defilad stanie się główną areną działań.

Chciał miast od morza do Tatr. Stworzył Przyczółek Grochowski

Przyczółek Grochowski i osiedle Rakowiec to jego najbardziej znane realizacje. O architekturze myślał w sposób plastyczny, mówił, że jest "najbardziej odpowiedzialną formą rzeźby". Może dlatego zbudował tak niewiele. Ale jego wpływ na dzisiejsze myślenie o projektowaniu jest nie do przecenienia. Teraz doczekał się dużej wystawy.

"Nadużycie prawa". KRS krytycznie o odwołaniu warszawskich sędziów

- Odwołanie bez podania przyczyn trzech wiceprezesów przed upływem ich ustawowej kadencji wskazuje na nadużycie prawa - oceniła Krajowa Rada Sądownictwa. - Oświadczenie sędziego Żurka i KRS przyjmuję z ubolewaniem, bo uzurpują sobie kompetencje, których nie mają - odpowiedział Łukasz Piebiak, wicemnister sprawiedliwości.

40 pomysłów na kładkę. Oto najlepsze projekty

Biała i prosta, betonowa z zielenią, w postaci wijącej się kratownicy albo spektakularnego łuku. Na konkurs architektoniczny na kładkę nad Wisłą wpłynęło 40 różnorodnych prac. Jeden zwyciężył, ale jurorzy uznali, że sześć innych koncepcji też zasługuje na docenienie.

Nowa prezes zaprzecza, że wnioskowała o odwołanie zastępców

Odwołanie wiceprezesów sądu okręgowego przez ministra Zbigniewa Ziobrę przed końcem kadencji wywołało dyskusję w mediach społecznościowych. Były rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości napisał na Twitterze, że zmiana nastąpiła na wniosek nowej prezes Joanny Bitner. Sama prezes temu zaprzecza.

Między indyjską ragą a kolumbijskim popem

Egzotyczna muzyka z najdalszych zakątków świata, najlepsi wykonawcy rodzimej sceny folkowej, wyjątkowe instrumenty i ważne rozmowy. To najkrótsza możliwa zapowiedź festiwalu Skrzyżowanie Kultur, który rusza za tydzień w namiocie przed Pałacem Kultury i Nauki.

Trzy dni muzycznego szaleństwa. "Prosimy o włączenie telefonów"

W ciągu trzech dni przez pięć scen w budynku Teatru Wielkiego i przed nim przewinie się około tysiąca muzyków, którzy zagrają 57 koncertów. Program tegorocznych Szalonych Dni Muzyki zapowiada się imponująco, a motywem przewodnim, który połączy różne stylistycznie występy, będzie taniec.