Więcej wyniesionych skrzyżowań. Autobusy jednak sobie poradzą

[object Object]
Wyniesione skrzyżowanie na BielanachMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Wiele wskazuje na to, że już w przyszłym roku w Warszawie przybędzie wyniesionych skrzyżowań, które zmuszają kierowców do wolniejszej jazdy. W ostatnich dniach urzędnicy przekonali do tego rozwiązania przewoźników, którzy dotychczas stawali okoniem.

Skrzyżowania z wyniesioną tarczą stosuje się w celu uspokojenia ruchu, a co za tym idzie - poprawy bezpieczeństwa pieszych, ale też kierowców. Centralna część krzyżówki, często wraz z przejściem, jest podnoszona do poziomu chodnika i specjalnie oznaczona.

W Warszawie obowiązywała niepisana zasada, że takich inwestycji nie realizuje się tam, gdzie jeżdżą miejskie autobusy. Opór stawiali przewoźnicy tłumacząc, że niskopodłogowe pojazdy źle znoszą takie przeszkody, pasażerowie narzekają na dyskomfort, a konieczność hamowania (autobus musi zwolnić bardziej niż osobowy) oznacza utratę płynności ruchu. Jak udało nam się ustalić, "zmiękli" dopiero podczas ubiegłotygodniowego spotkania z przedstawicielami ratusza.

Przekonali przewoźników

- Zrobiliśmy spotkanie, na którym przekonywaliśmy, dlaczego zależy nam na wynoszeniu skrzyżowań. Dowodziliśmy, że wpisuje się to w politykę spowalniania ruchu i poprawy bezpieczeństwa - potwierdza Renta Kaznowska, wiceprezydent Warszawy odpowiadająca m.in. za transport. Druga odsłona tego przekonywania miała miejsce we wtorek.

- Po prostu wsadziliśmy przewoźników w autobus i przejechaliśmy się po wyniesionych przystankach wiedeńskich na Trasie W-Z i Kawęczyńskiej. Dali się przekonać, że sytuacja, kiedy autobus wjeżdża całą swoją długością na skrzyżowanie i płynnie z niego zjeżdża nie stanowi żadnego dyskomfortu. To nie są progi zwalniające. Przyznali rację - relacjonuje Kaznowska. - Kilka rzeczy jest jeszcze do dopracowania: poziom wyniesienia, rodzaj materiału, czy sposób oznakowania. Ale to są detale, co do zasady przyjmujemy, że takie rozwiązanie będziemy stosowali - zapewnia.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Biura Polityki Mobilności, Zarządu Dróg Miejskich i Zarządu Transportu Miejskiego oraz przewoźników: Arriva, Mobilis i MZA.

Na razie nie ma wytypowanych lokalizacji, w których takie skrzyżowania powstaną w pierwszym rzucie. Prawdopodobnie stanie się dopiero przy okazji przyszłorocznych remontów. - Mapa takich miejsc będzie powstawała sukcesywnie. Oczywiście nie będziemy przebudowywać od razu wszystkich skrzyżowań. Chodzi o sytuacje, w których wchodzimy z remontem jednej lub drugiej ulicy – dodaje wiceprezydent.

W innych miastach chwalą

W Warszawie takie rozwiązanie stosowane było bardzo rzadko, zwykle na bocznych ulicach, którymi zarządzają dzielnice. Przykładowo: w ostatnich latach wyniesiono skrzyżowania na Koszykowej i Mokotowskiej w Śródmieściu czy Kolektorskiej i Przybyszewskiego na Bielanach. Na większą skalę stosują to inne miasta, np. Poznań czy Katowice.

- Mamy w mieście kilkanaście wyniesionych skrzyżowań, głównie w centrum miasta, między innymi na ulicy Wojewódzkiej. Stosujemy takie rozwiązania od ponad 10 lat. To nie jest trudne do wykonania ani kosztowne - gdy robi się nową nawierzchnię, trzeba tylko dać więcej podbudowy. Jeśli wyniesienie jest niewielkie - przejście z asfaltu na kostkę brukową, niepotrzebne są nawet oznakowania. Policja chwali takie rozwiązania, uspokajają ruch. Negatywnych komentarzy nie dostajemy - usłyszeliśmy od Konrada Wronowskiego, zastępcy dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Katowicach.

O komentarz poprosiliśmy także w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów w Jaworznie. Dlaczego akurat tam? Bo to miasto, które po zastosowaniu szeregu rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo, mogło pochwalić się, że w ciągu 2017 roku nikt nie zginął na tamtejszych ulicach.

- W naszym mieście mamy ponad 30 wyniesionych skrzyżowań i dobrze się sprawdzają. Według posiadanych przez nas informacji, autobusy miejskie nie mają problemów z ich pokonaniem - odpowiedziała Izabela Miszczyk z MZDiM.​

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Na Krakowskim Przedmieściu trzy sceny - muzyczna, taneczne i dziecięca - oraz kolorowe parady. Na Cytadeli Warszawskiej wyjątkowy koncert folkowy i możliwość darmowego zwiedzenia znajdujących się tam dwóch muzeów. W Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie. Warszawskie instytucje przygotowały szereg atrakcji z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto przegląd najważniejszych.

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!

Straż Graniczna w Warszawie zatrzymała czterech cudzoziemców. To efekt kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy na terenie stolicy i powiatu pruszkowskiego.

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stanowisko wiceprezydenta pozostaje nieobsadzone. Zgodnie z umową powinno przypaść osobie z klubu Polski 2050. Tu kandydatem jest Jacek Wiśnicki, który obecnie pracuje w Centrum Komunikacji Społecznej. - Jestem kandydatem, ale na dziś przede wszystkim jestem urzędnikiem stołecznego ratusza - podkreślił sam zainteresowany.

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Źródło:
PAP

Z nowej trasy tramwajowej do Wilanowa skorzystało w tydzień prawie pół miliona osób. Prawie 75 tysięcy pasażerów podróżowało nią w dniu otwarcia. Największą popularnością cieszy się przystanek Miasteczko Wilanów. Z kolei z dwóch linii obsługujących trasę: 14 i 16, ta druga ma więcej podróżnych.

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Okręgowy w Ostrołęce skazał 42-letniego Andriego I. na 25 lat więzienia. Jak wynika z ustaleń prokuratury, I. zadał 30 ciosów ostrym narzędziem 56-letniemu rodakowi. Poszkodowany zmarł na skutek odniesionych obrażeń. Wyrok nie jest prawomocny.

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odblokowano już drogę krajową numer 50 po czołowym zderzenia auta dostawczego z osobowym, do którego doszło w miejscowości Ostrówek. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Śródmiejscy policjanci zatrzymali 24-latka podejrzanego o rozbój. W rozmowie z policjantami tłumaczył, że pokłócił się z dziewczyną, po czym zaatakował przypadkowego mężczyznę, próbując ukraść mu słuchawki.

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl