Śródmieście

Śródmieście

"Rozdzielali się przyjaciele i rodziny żydowskie"

Złożeniem kwiatów pod tablicą na Dworcu Gdańskim w Warszawie uczczono w środę rocznicę tzw. wydarzeń marcowych. Zapoczątkowały one falę antysemickiej propagandy, która skłoniła do emigracji z Polski ponad 15 tys. osób pochodzenia żydowskiego.

Droższy abonament za parkowanie? Radni PO: nie ma naszej zgody

Zarząd Dróg Miejskich sonduje możliwość zwiększenia abonamentu mieszkańcom. Za parkowanie drugiego samochodu w płatnej strefie warszawiacy mieliby uiszczać nawet 2,4 tys. zł rocznie. Ale radni rządzącej Warszawą Platformy Obywatelskiej są przeciw.

Pikieta przed ministerstwem. "Zatrzymać edukoszmar"

Około 100 osób: nauczyciele, rodzice, związkowcy i politycy protestowali przed siedzibę Ministerstwa Edukacji Narodowej. Domagali się "natychmiastowego zatrzymania" reformy edukacji i zapowiadali strajki. 10 marca rodzicielski i 31 marca nauczycielski.

Latał dronem nad Belwederem. Usłyszał zarzuty

Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła zarzuty w sprawie drona, który w sobotę został zauważony na Belwederem - poinformował rzecznik warszawskiej prokuratury Michał Dziekański. Zarzut usłyszał obywatel Łotwy kierujący dronem.

Miliony dla Zamku Królewskiego i innych instytucji

Ponad 32 mln zł unijnego wsparcia otrzyma Zamek Królewski, Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego oraz Muzeum Warszawy. Środki posłużą m.in. na odtworzenie zamkowych ogrodów, przebudowę zabytkowego gmachu biblioteki, czy na wyposażenie wystawy głównej muzeum na Rynku Starego Miasta.

"Każda władza nam przeszkadza", "Macice wyklęte". Manifa 2017

Na sztandarach można było przeczytać: "chcemy mocy, nie przemocy" czy "Mniej księży, więcej księżniczek". Hasło tegorocznej Manify w Warszawie brzmiało: "Przeciw przemocy władzy. Dość wyzysku reprodukcyjnego". Uczestnicy przemaszerowali Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem, Świętokrzyską i ponowni Marszałkowską.

Maszerowali dla wyklętych

Sprzed aresztu śledczego przy Rakowieckiej przed Grób Nieznanego Żołnierza przeszedł "Warszawski Marsz Żołnierzy Wyklętych". Godzinę później z placu na Rozdrożu wyruszył drugi. Utrudnienia kierowcy odczuli na Mokotowie i w rejonie Traktu Królewskiego.

"Nie będziesz jadł polskiego chleba"

Najpierw wyłamane zamki, później porysowane szyby, a ostatnio list: "nie będziesz jadł polskiego chleba, masz się stąd wynieść". Wszystko to w kameralnej kawiarni przy Miodowej. Jej właścicielem jest Irańczyk, a wiadomość zostawił... "Polski Patriota".

Wycinka drzew przy Pałacu Kultury. Ratusz chce wstrzymać prace

Kilkanaście drzew w parku Świętokrzyskim poszło pod topór. Działka należy do prywatnego właściciela, który planuje tu inwestycję. Stołeczny ratusz nie kryje oburzenia, a konserwator zabytków zapowiada wstrzymanie prac i chęć wpisania tego terenu do rejestru zabytków.

Minister kultury zwolnił dyrektora Łazienek. Za mobbing

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odwołał we wtorek Tadeusza Zielniewicza ze stanowiska dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - podało ministerstwo w komunikacie. Odwołanie nastąpiło w związku między innymi z wyrokami za stosowanie w muzeum praktyk mobbingowych.

Kolejny szef stołecznej policji odwołany. Ukrywana dymisja

Komenda Stołeczna Policji prawdopodobnie będzie miała wkrótce nowego szefa. Jak się nieoficjalnie dowiedział portal tvn24.pl inspektor Robert Żebrowski został odwołany. W fotelu szefa zasiądzie więc już trzecia osoba w ciągu zaledwie ostatnich kilkunastu miesięcy.

Sklep z papierosami dla... dzieci. Ma przypominać o smogu

Puścili w świat wieść o papierosach dla dzieci, by przyciągnąć mieszkańców do lokalu przy Szpitalnej. To tam w poniedziałek otwarto centrum informacji o smogu. - Z jego powodu każde dziecko w Warszawie wdycha tygodniowo tyle benzopirenu, ile znajduje się w paczce papierosów – alarmują działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Oslo dopłaca do ich zakupu, w Warszawie niezbyt popularne

W Danii czy Holandii to powszechny widok na ulicach: towarowy rower, a w nim zakupy, meble a nawet... dzieci. W Warszawie przyjmują się raczej powoli. Poza prywatnymi, do dyspozycji mieszkańców jest też 8 miejskich "ciężarówek". - Kolejek nie ma - przyznaje ratusz.