Lokatorzy przypomnieli policji o Brzeskiej. "Dość bezradności"

[object Object]
Wiesztort o demonstracji lokatorówMateusz Dolak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

W dniu siódmej rocznicy śmierci Jolanty Brzeskiej lokatorzy zorganizowali demonstrację przed siedzibą Komendy Stołecznej Policji. Domagali się "pociągnięcia do odpowiedzialności winnych za zacieranie śladów" w śledztwie dotyczącym śmierci znanej działaczki.

Pikieta rozpoczęła się o godzinie 16 na placu przed Pałacem Mostowskich, czyli siedzibą Komendy Stołecznej Policji. Brali w niej udział członkowie Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, Komitetu Obrony Lokatorów i innych organizacji zrzeszających lokatorskie środowisko.

"Żądamy sprawiedliwości"

- Początkowo było kilkanaście osób, ale z czasem dochodzili kolejni. Mieli flagi z wizerunkiem Jolanty Brzeskiej oraz transparenty i plakaty. Na nich było napisane: "Żądamy sprawiedliwości" i "Żądamy wybudowania mieszkań czynszowych" - opisywał Mateusz Dolak, reporter tvnwarszawa.pl, który obserwował demonstrację.

- Zebrani krzyczeli swoje hasła, na przykład: "Lokatorzy to nie towar" - relacjonował dalej Dolak. - Ostro krytykowali też funkcjonariusze policji - dodał.

Lokatorzy w tym roku spotkali się przed komendą policji nie bez powodu. Ich zdaniem, działania, ale i zaniechania funkcjonariuszy w pierwszych dniach po śmierci Brzeskiej miały duży wpływ na to, że do dziś nie wyjaśniono okoliczności zdarzenia. "Stracone kluczowe fragmenty monitoringu, niezabezpieczone i tarzające się na miejscu jeszcze miesiąc po zabójstwie dowody, zastraszanie ważnych świadków i ignorowanie ich dowodów" - takie błędy zarzucają policji lokatorzy w wydrukowanym zaproszeniu na pikietę.

- Protestujemy przeciwko, jak już dziś wiemy, bezkarności policji, która brała udział w zacieraniu śladów. Domagamy się ukrócenia tej bezkarności i pociągnięcia do odpowiedzialności konkretnych funkcjonariuszy - powiedział w czwartek w rozmowie z naszym reporterem Antoni Wiesztort z Kolektywu "Syrena".

Jak mówił nasz reporter, do lokatorów wyszła liczna grupa policjantów. - Obserwowali sytuację - podał.

Stołeczna policja w dniu pikiety nie odniosła się do zarzutów stawianych przez demonstrujących. W sprawie ewentualnych błędów popełnionych przez policjantów lub prokuratorów toczy się osobne śledztwo. Jednak do tej pory prowadząca je Prokuratura Krajowa nie ujawniła, by komukolwiek przedstawiono zarzuty.

Ikona ruchu lokatorskiego

Jolanta Brzeska to dla ruchu lokatorskiego ikona. Była założycielką Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, jako jedna z pierwszych nagłaśniała temat reprywatyzacji, bezprawnej presji wywieranej przez nowych właścicieli kamienic na lokatorów i udzielała pomocy poszkodowanym mieszkańcom. Sama także była ofiarą tego zjawiska - budynek przy Nabielaka 9, w którym mieszkała - została zwrócona w 2006 roku znanemu handlarzowi roszczeń Markowi M.

W ubiegłym roku komisja weryfikacyjna stwierdziła, że zwrot nastąpił z rażącym naruszeniem prawa, a Markowi M. nakazała zapłacić trzy miliony złotych odszkodowania.

Brzeska zginęła tragicznie, w marcu 2011 roku jej zwęglone ciało znalazł w Lesie Kabackim przypadkowy przechodzień. Do dziś nie wiadomo, co się wtedy wydarzyło. Prowadzone pierwotnie śledztwo (wszczęte jeszcze w 2011 roku) formalnie dotyczyło nieumyślnego spowodowania śmierci, ale prokuratura badała w nim kilka możliwych wersji, w tym samobójstwa i zabójstwa. Dwa lata później z powodu niewykrycia sprawców sprawa została umorzona. W końcowej decyzji przyjęto, że najbardziej prawdopodobną wersją było jednak zabójstwo.

Postępowanie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Śledztwo trwa

W sierpniu 2016 roku Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował o ponownym wszczęciu śledztwa w tej sprawie. Obecnie nadzoruje je Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Postępowanie kończy się 30 marca, ale - jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl - śledczy będą wnioskować o jego przedłużenie do końca września.

Z okazji rocznicy śmierci Brzeskiej spotkaliśmy się z jej współpracownikami i przyjaciółmi, aby wysłuchać ich wspomnień. Zobacz i posłuchaj, jak opowiadają o założycielce WSL:

[object Object]
"Jola była kobietą akcji i działania"Mateusz Dolak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

kw/pm

Pozostałe wiadomości

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Obserwowali go od jakiegoś czasu, w końcu zdecydowali się na odwiedziny i znaleźli narkotyki oraz kradziony rower. 37-latek został tymczasowo aresztowany.

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl