Rocznica "Finlandii w Warszawie". Co czeka klimatyczne osiedle?

[object Object]
Osiedle domków fińskich na JazdowieMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Ich historia w Warszawie rozpoczęła się w marcu 1945 roku, ale to w ostatnich latach toczył się bój o być albo nie być dla domków fińskich. Klimatyczne osiedle z Jazdowa obchodzi właśnie 73. rocznicę powstania. Co je czeka w najbliższej przyszłości? O to spytaliśmy urzędników.

1 marca 1945 rok – to wtedy zaczęła się historia domków fińskich na Jazdowie. Jak podaje w swoim kalendarzu Dom Spotkań z Historią, tego dnia do Warszawy przybył pierwszy transport modułowych domków rodem z Finlandii.

"W ramach odszkodowań za udział w wojnie po stronie niemieckiej Finlandia musiała między innymi grzywnami zapłacić i taką, że przekazała stronie radzieckiej duże ilości drewnianych, niedużych domków z gotowych, dużych elementów, które można było zmontować w całość. Robiła się taka chałupka: dwie izby i kuchenka. Takich domków parę pociągów przyszło do Warszawy. (…) Tam zamieszkali po prostu cywile niezbędni do odbudowy Warszawy, inżynierowie, ale przy okazji załapało się paru wykładowców na wyższych uczelniach, bo przecież o mieszkanie w Warszawie nie było trudno, ale [wręcz było] to rozpaczliwie niemożliwie" - tak relacjonował to wydarzenie Tadeusz Lipszyc, którego opis znajduje się w Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka Karta.

Chcieli wyburzyć

I "takie chałupki" stanęły na Jazdowie. W 1945 roku w domkach mieszkali pracownicy Biura Odbudowy Stolicy. Potem chętnie wprowadzali się do nich artyści, m.in. Maria Czubaszek, Jan Pietrzak, Barbara Wrzesińska, Jonasz Kofta. Służyły mieszkańcom, tworząc przez lata zielone osiedle. Przyciągały również turystów i warszawiaków, którzy chcieli poczuć klimat Finlandii w stolicy Polski. Wszystko to pobliżu ambasad, Sejmu, parku Ujazdowskiego i Trasy Łazienkowskiej, czyli centralnej części miasta.

Nad tym sielankowym klimatem zawisł jednak miecz Damoklesa. Mniej więcej osiem lat temu wyszło na jaw, że władze Śródmieścia planują wyburzyć domki. Urzędnicy przekonywali, że po kontrolach, jakie przeprowadził ZGN na terenie domków, potwierdziło się, że niektórzy z mieszkańców ogrodzili dodatkowy teren, który jest publiczny. Inni zmodernizowali domki. Podkreślali również, że domki mają tylko tymczasowy charakter.

Część mieszkańców zdecydowała się na lokale zastępcze, byli też tacy, którzy zapowiedzieli, że nigdzie się nie ruszają, bo z decyzją urzędników się nie zgadzają. Na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy również, jak rozebrano ostatecznie cztery chatki. Protesty przeciwko wyburzaniu wzmagały się, organizowano też odwiedziny na Jazdowie na przykład z okazji Nocy Muzeów. I nagle nastąpił zwrot - władze miasta postanowiły jednak zachować osiedle. Ratusz zapowiedział, że część nadal będzie służyła mieszkańcom, a inne zostaną zagospodarowane na cele kulturalne. I tak się stało.

Zbiórka na odbudowę

Mieszkańcy stolicy coraz częściej przychodzili do domków przy okazji różnych wydarzeń kulturalnych. Ale nie obywało się bez problemów - jeden z domków spłonął w grudniu ubiegłego roku. Mowa o domku: "Jazzdow3przez4", gdzie odbywały się jamy jazzowe i były organizowane warsztaty. Teraz osoby odpowiedzialne za zagospodarowanie chatki chcą ją wskrzesić. W najbliższy weekend organizują Weekend dla Obudowy. Będzie można włączyć się w zbiórkę pieniędzy, posłuchać muzyki, obejrzeć wystawę, czy wziąć udział w warsztatach tanecznych.

To jeden z przykładów zagospodarowania domków. A co z całym osiedlem? Czy budynkom grozi rozbiórka? O to spytaliśmy władze Śródmieścia.

Poza tym spalonym na Jazdowie jest jeszcze 26 domków. "Siedem zamieszkałych przez lokatorów komunalnych, pięć pustostanów i 14 użytkowanych przez stowarzyszenia i organizacje pozarządowe na cele kulturalne, społeczne i statutowe” - napisała w mailu do naszej redakcji Barbara Domańska z urzędu dzielnicy.

Jak podkreśliła, śródmiejski ratusz nie zamierza domków wyburzać. I przypomina, że zostały objęte ochroną konserwatorską (znalazły się w gminnej ewidencji zabytków).

- Obecnie trwa procedura sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu Parku Ujazdowskiego. Kompleksowe zagospodarowanie terenu Jazdowa oraz ustalenie jego funkcji zostanie określone w tym dokumencie. Liczymy, że ustalenia planu pozwolą na zachowanie wyjątkowości tego miejsca - zapewnia Domańska.

ran/pm

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP