Wolne miejsca parkingowe na Francuskiej, Zwycięzców, Saskiej. Co się stało z samochodami?

Źródło:
tvnwarszawa.pl
SPPN przy Grochowskiej
SPPN przy Grochowskiej Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
SPPN przy Grochowskiej Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Nie chciała jej część radnych, sprzeciwiał się też wojewoda. Strefa płatnego parkowania na Saskiej Kępie i Kamionku działa i przynosi pierwsze efekty. Samochodów jest mniej, a pustych miejsc do parkowania więcej. Na Kontakt 24 dostajemy sygnały, że część kierowców parkuje auta przy ulicach sąsiadujących z nową, płatną strefą.

Strefa płatnego parkowania niestrzeżonego (SPPN) na Saskiej Kępie i Kamionku to ponad cztery tysiące wyznaczonych miejsc postojowych na blisko stu ulicach. Została rozszerzona uchwałą Rady Warszawy i obowiązuje od poniedziałku, 4 listopada.

W strefie do wyboru są dwa rodzaje abonamentów. Tańszy - rejonowy - kosztuje 30 złotych rocznie i pozwala zaparkować w promieniu 200 metrów od miejsca zameldowania. Z kolei abonament obszarowy umożliwia parkowanie na terenie wyznaczonym zgodnie z mapą obszarów abonamentowych w SPPN. Uprawnia także do postoju po obu stronach ulic będących granicami obszarów. Kosztuje 600 złotych rocznie.

Wydali już dwa tysiące abonamentów

Dzień po rozszerzeniu SPPN o Saską Kępę i Kamionek zapytaliśmy drogowców o to, ile abonamentów już wydano. - Do końca zeszłego tygodnia wydaliśmy około dwóch tysięcy abonamentów - przekazał nam Maciej Dziubiński, zastępca rzecznika prasowego ZDM.

To oznacza, że wolnych zostało jeszcze ponad dwa tysiące miejsc. Według danych podawanych wcześniej przez ZDM, na Saskiej Kępie, na powierzchni 6,1 kilometra kwadratowego, wyznaczono około 2,2 tysiąca miejsc postojowych.

SPPN na Saskiej KępieZDM

Z kolei na Kamionku, na powierzchni 9,3 km kw., wyznaczono ich około dwóch tysięcy.

SPPN na KamionkuZDM

Zapytaliśmy też drogowców o to, czy dysponują szacunkami dotyczącymi tego, jak zmiany wpłynęły na liczbę miejsc parkingowych przed i po uruchomieniu SPPN. - Ona się nie zmieniła. Wyznaczając SPPN, wyznaczamy maksymalną, zgodną z przepisami, liczbę miejsc postojowych - tłumaczy nam rzecznik ZDM Jakub Dybalski.

Poprosiliśmy też o wskazanie, jaką największą liczbę abonamentów przyznano jednej osobie lub osobom zameldowanym pod tym samym adresem. - Mamy dwa przypadki, gdy pod tym samym adresem są cztery abonamenty. Dzieje się tak, bo każdy z członków rodziny (jeśli jest zameldowany pod danym adresem) może uzyskać abonament na inne auto - wyjaśnia Dybalski.

Więcej miejsc do parkowania i płynny ruch

Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz sprawdził we wtorek, jak teraz wygląda parkowanie na Saskiej Kępie i Kamionku.

- To, co jeszcze w zeszłym tygodniu było trudne albo wręcz niemożliwe, czyli zaparkowanie w ciągu dnia wzdłuż ulicy Francuskiej, Saskiej, czy Zwycięzców, teraz nie sprawia najmniejszego problemu. Dotyczy to także uliczek bocznych Saskiej Kępy, gdzie także bez problemu można znaleźć wolne miejsca parkingowe - mówi Węgrzynowicz. W jego opinii "jest więcej wolnych miejsc parkingowych niż parkujących samochodów". Nadal jednak można napotkać kierowców, którzy włączają światła awaryjne i pozostawiają "na chwilę" samochody w zatoczkach lub na chodniku, nie płacąc za parking i blokując wjazd na posesję

SPPN na Saskiej KępieArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

- W przypadku Saskiej Kępy SPPN się sprawdza, samochodów jest mniej, co wpływa także korzystnie na płynność ruchu - podsumowuje nasz reporter.

Według Węgrzynowicza na zwykle zatłoczonej Grochowskiej, i dalej na Kamionku, również można znaleźć wolne miejsca parkingowe. - Nawet w tych rejonach, gdzie do tej pory było to bardzo trudne, chociażby w okolicach ulicy Kamionkowskiej i Mińskiej. Większość parkingu przy Grochowskiej jest pusta - twierdzi.

SPPN przy GrochowskiejArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymujemy informacje, że kierowcy parkują auta na sąsiednich ulicach, gdzie nie ma płatnej strefy. "Pojazdy nie zniknęły, zostały przeparkowane na lokalizacje nie objęte strefą, to jest ulice: Międzynarodową, Londyńską, Niekłańską, część Walecznych i Zwycięzców, gdzie skutecznie blokują ruch, rozjeżdżają trawniki i chodniki!" - piszą mieszkańcy.

Niechęć i sądowe potyczki

Przed wprowadzeniem SPPN problem z parkowaniem mieszkańców Saskiej Kępy i Kamionka wynikał z tego, że miejsca parkingowe zajmowały osoby, które przyjeżdżają z innych dzielnic, by dalej ruszyć komunikacją. Przez wiele lat strefy nie chciały władze dzielnicy, przeciwko jej wprowadzeniu w poprzedniej kadencji zagłosowali dzielnicowi radni. Po wielu "podchodach" Rada Warszawy finalnie przyjęła decyzję o wprowadzeniu strefy. Po drodze miasto napotkało jednak przeszkody. Decyzję zaskarżył wojewoda mazowiecki, później Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił jego rozstrzygnięcie nadzorcze. Skarga dotyczyła uchwały Rady Warszawy z marca 2023 roku. Głosami KO i Lewicy radni zdecydowali, że Saska Kępa i Kamionek zostaną włączone do strefy płatnego parkowania. W kwietniu ich decyzję podważył wojewoda mazowiecki (formalnie pod dokumentem podpisał się zastępca Tobiasza Bocheńskiego - Sylwester Dąbrowski). Stołeczny ratusz zaskarżył takie rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten stanął po stronie władz Warszawy. Wojewoda złożył skargę kasacyjną do wyższej instancji.

Ostatecznie obecny wojewoda Mariusz Frankowski wycofał z Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną złożoną przez swojego poprzednika z PiS Tobiasza Bocheńskiego.

Przez lata pomysły zarówno mieszkańców, jak i urzędników nie przynosiły rozwiązania problemu braku miejsc parkingowych i zajmowania ich przez "przyjezdnych". Jednym z proponowanych wcześniej udogodnień miało być wprowadzenie jednokierunkowych ulic. Inny pomysł zakładał strefę ograniczonego parkowania w godzinach 7 - 10. Miałaby działać tak, że na wytypowanych ulicach samochody zostawiliby jedynie mieszkańcy, osoby wynajmujące mieszkania oraz pracownicy pobliskich firm, do czego uprawniałyby identyfikatory.

Strefa płatnego parkowania niestrzeżonego obowiązuje w Warszawie od 1999 roku i początkowo obejmowała tylko ścisłe centrum miasta. Po dekadzie została rozszerzona m.in. o Powiśle, Stare i Nowe Miasto. W 2013 roku granica obszaru z parkometrami przesunęła się z Żelaznej do Okopowej na zachodzie, z Koszykowej do Wawelskiej na południu, a na północy zamiast alei "Solidarności" sięgnęły Dworca Gdańskiego i ronda Radosława oraz fragmentu Pragi-Północ. Od 2020 roku jej obszar etapami zwiększył się dwukrotnie – o część Woli i Pragi-Północ, Żoliborz i Ochotę, pl. Hallera i jego okolice i północny Mokotów.

Od 3 lutego 2025 roku SPPN rozszerzy się o obszary Starego Mokotowa, Wyględowa, Wierzbna, Ksawerowa, Sielc i części Sadyby.

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z siedleckiej drogówki zauważyli mężczyznę, który szedł boso wzdłuż drogi krajowej numer dwa. 46-latek był skrajnie wychłodzony. Temperatura jego ciała spadła do 28 stopni Celsjusza, co zagrażało jego zdrowiu.

Szedł boso wzdłuż drogi, był zdezorientowany i wychłodzony

Szedł boso wzdłuż drogi, był zdezorientowany i wychłodzony

Źródło:
PAP

Kamienica przy ulicy Łuckiej 8 została wykreślona z rejestru zabytków. By ją ratować, władze dzielnicy i stołeczny konserwator zabytków złożyli wniosek o ponowne wciągnięcie murów historycznego budynku na listę. Grozi mu wyburzenie.

Najstarsza czynszówka na Woli wykreślona z rejestru zabytków. Deweloper dąży do rozbiórki

Najstarsza czynszówka na Woli wykreślona z rejestru zabytków. Deweloper dąży do rozbiórki

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Do dramatycznego wypadku doszło na ulicy Grochowskiej. Kierowca wjechał w kobietę na przejściu dla pieszych. Chwilę później leżała 10 metrów od miejsca, w którym doszło do uderzenia. Pierwszej pomocy udzielili jej strażnicy miejscy.

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Makowem Mazowieckim działała narkotykowa linia produkcyjna. W ręce policjantów trafiła blisko tona klofedronu, mefedronu i marihuany. Czarnorynkową wartość wszystkich substancji oszacowano na ponad 43 miliony złotych. Trzy osoby zostały zatrzymane.

Linia produkcyjna zlikwidowana. Policjanci znaleźli prawie tonę narkotyków

Linia produkcyjna zlikwidowana. Policjanci znaleźli prawie tonę narkotyków

Źródło:
PAP

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o okradanie ciężarówek na parkingu przy autostradzie. 40-latkowi i 42-latkowi przedstawiono zarzuty dokonania czterech przestępstw.

Aresztowani za okradanie ciężarówek przy autostradzie

Aresztowani za okradanie ciężarówek przy autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stolica ma nową mieszkankę. Przyszła na świat w nietypowych okolicznościach - urodziła się w taksówce. Na miejscu pojawił się zespół ratownictwa medycznego, który zajął się dziewczynką i jej mamą. Obie trafiły do szpitala.

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ma ponad 90 kilometrów - jest zatłoczona, odkąd powstała. Chodzi o autostradę A2 między Łodzią a Warszawą. Dla stojących w korkach kierowców nadchodzi wreszcie ratunek - droga zostanie poszerzona. Zyska po jednym pasie w każdą ze stron. Kiedy? Formalności już ruszyły. Drogowcy koniec prac przewidują na 2029 rok. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

Źródło:
TVN24

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił domowników po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Nominacja arcybiskupa Adriana Galbasa to dobry, choć zaskakujący wybór dla Warszawy - ocenił publicysta Tomasz Terlikowski. Jego zdaniem arcybiskup Galbas jest bardziej otwarty na zmiany niż przeciętny polski biskup, nie boi się trudnych decyzji i "szuka nowych dróg dotarcia" do młodych ludzi, co jest istotne w "szybko postępującej laicyzacji".

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl