Już trzeci raz przesunięto rozpoczęcie procesu Jana S., znanego jako "król dopalaczy". W piątek w sądzie miał pojawić się inny oskarżony – Tobiasz N. Policjantom nie udało się jednak odnaleźć mężczyzny.
Sprawa "króla dopalaczy" miała rozpocząć się 17 listopada, ale została odroczona ze względu na niedyspozycję jego obrońcy. Również z tego powodu spadły z wokandy kolejne terminy rozpraw. Proces nie ruszył także 11 grudnia z uwagi na nieobecność oskarżonego Tobiasza N., którego stawiennictwo było obowiązkowe. Sędzia Agnieszka Brygidyr-Dorosz z Sądu Okręgowego Warszawa-Praga wydała nakaz zatrzymania N. i doprowadzenia go na rozprawę wyznaczoną na 15 stycznia.
Dzień wcześniej wysłał mail do sądu
Sędzia poinformowała, że policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu sporządzili 12 stycznia notatkę, w której oświadczyli, że "pomimo podjętych, kilkukrotnych prób zatrzymania Tobiasza N. nie udało się zatrzymać". Funkcjonariusze podali, że sprawdzali miejsca zamieszkania rodziców oskarżonego. "Ojciec oświadcza, że jest u matki albo na ulicy. Matka, że bywa u niej rzadko i mieszka u ojca" – napisali policjanci z KPP. Funkcjonariusze stwierdzili, iż "istnieje prawdopodobieństwo, że rodzina ukrywa oskarżonego przed organami ścigania".
14 stycznia o godz. 13.07 z adresu mailowego Tobiasza N. dotarła do sądu wiadomość o następującej treści: "Niezmiernie miło powitać! Mam pewne ważne kwestie do przekazania dla pani sz. Agnieszki Brygidyr–Dorosz. Chciałbym, aby przekaz który otrzyma osoba trafił dziś do osoby, która będzie wiedziała, jaka wiadomość i czego dotyczy. Sprawa jest dla mnie bardzo ważna, jak i z całego serca odpowiedzialny i poważny. Ze szlachecką puentą. Z poważaniem, sz. Tobiasz N." – napisał oskarżony.
Kajdanki zespolone i czerwony strój
Reprezentująca N. adwokat Anna Wilk poinformowała sąd, że nie ma kontaktu z oskarżonym od grudnia. Wówczas rozmawiała z nim telefonicznie i deklarował obecność w sądzie w dniu 15 stycznia 2021 roku.
Sąd odroczył rozprawę do 25 stycznia. Prokurator Wojciech Misiewicz ocenił jego postawę jako "lekceważącą" i wnioskował, by sąd rozważył wyłączenie wątku N. w przypadku ponownego niepowodzenia doprowadzenia go na rozprawę.
Na piątkową rozprawę Jan S. został doprowadzony z aresztu śledczego w Radomiu. Oskarżony był skuty zespolonymi kajdankami i ubrany w czerwony strój, którym oznacza się osadzonych uznanych za niebezpiecznych. Na ławie oskarżonych znaleźli się również jego ojciec Jacek S. oraz partnerka Paulina C.
Zarzuty wobec Jana S., jego ojca i partnerki
Pokuratura zarzuca Janowi S. popełnienie 17 przestępstw, w tym kierowanie w latach 2014-2020 zorganizowaną grupą przestępczą produkującą dopalacze, udzielającą środków psychoaktywnych i handlującą nimi, głównie za pośrednictwem sklepu internetowego "Predator-rc". Jan S. odpowie też m.in. za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ponad 16 tysięcy osób poprzez wprowadzenie do obrotu ponad 350 kilogramów dopalaczy.
Jego ojciec Jacek S., z zawodu adwokat, miał dla syna wziąć w leasing luksusowy samochód marki Audi model RS6 Avant Performance. Leasing opiewał na kwotę 567 tysięcy złotych i był spłacany przez użytkownika auta Jana S., choć ten w tym okresie nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Według prokuratury, ojciec pomagał w ten sposób "Predkowi" (kolejny pseudonim "króla dopalaczy") ukryć przestępne pochodzenie pieniędzy. Adwokat miał też użyczać synowi telefon komórkowy zarejestrowany na swoją kancelarię i ostrzegać go, wysyłając linki z informacjami o nowelizacji przepisów dotyczących handlu dopalaczami.
Urodzona w 1992 roku Paulina C., partnerka i matka dziecka Jana S., odpowie przed sądem za wprowadzanie dopalaczy do obrotu i pranie pieniędzy. Oficjalnie bezrobotna i nieposiadająca majątku kobieta miała być prawą ręką Jana S. Ustalono, że C. wielokrotnie dokonywała zakupu za gotówkę biżuterii, odzieży i galanterii. Pieniędzmi z dopalaczy zapłaciła także za operację plastyczną powiększania biustu, co kosztowało 15 tysięcy złotych.
27-letni Tobiasz N. jest oskarżony o to, że na prośbę Jana S. założył w Czechach spółkę mającą w rzeczywistości być pralnią pieniędzy zarobionych na dopalaczach.
Śmierć 16-letniego Filipa
Śledztwo, które zrujnowało imperium "króla dopalaczy", zaczęło się od śmierci mieszkańca warszawskiego Targówka. 22 września 2017 roku w mieszkaniu przy Malborskiej rodzina znalazła zwłoki 16-letniego Filipa. Chłopiec siedział przy biurku, wyglądał, jakby zasnął przed komputerem z głową opartą o blat. Chwilę wcześniej dzielił się ze znajomymi przez komunikator wrażeniami po zażyciu dopalaczy.
Przy zwłokach technicy kryminalni znaleźli środki opisane jako "BUC" oraz inne substancje psychotropowe. Historia transakcji z jego konta bankowego wskazuje, że dopalacze ze strony "Predator-rc" zakupił sześć razy. Pieniądze wysyłał na konta osób powiązanych z "Predkiem".
Prokuratura ustaliła, że 16-latek zmagał się z zaburzeniami depresyjnymi, leczył się. Zażywaniem dopalaczy chwalił się rówieśnikom, którzy wiedzieli, że "testuje" niebezpieczne używki. Filip zmarł w wyniku zatrucia fentanylem zawartym w "BUC-ach". Po jego śmierci w sortowni firmy kurierskiej ujawniono kilka nieodebranych paczek, wysyłanych od nadawcy o fikcyjnych danych. W opakowaniach znaleziono m.in. BUC-3 i BUC-8.
Przychody do 45 tysięcy złotych dziennie
Prokuratura ustaliła, że pieniądze od klientów trafiały na rachunek obywatela Ukrainy, a następnie były wypłacane na stacji benzynowej w okolicach Brwinowa lub przy Dobrej w Warszawie. Tak udało się namierzyć "centrum dystrybucji dopalaczy". Na miejscu zabezpieczono kilkadziesiąt kilogramów substancji psychoaktywnych, w tym torebki z "BUC-3" i "BUC-8", wagi, opakowania i komputery, na których ujawniono grafiki i opis 198 substancji sprzedawanych za pośrednictwem serwisu "Predator-rc". Przy porcjowaniu i pakowaniu dopalaczy pracowali kuzyni "Predka" – Dominik G. i Patryk G. Z ich wyjaśnień wynika, że przychody "Predatora-rc" to kwoty od kilkunastu do 45 tysięcy złotych dziennie. Sami otrzymywali 700-800 złotych dniówki.
Przejęto kilka przesyłek z hurtową zawartością dopalaczy z Holandii. Ustalono, że tylko za pośrednictwem jednej z firm kurierskich "król dopalaczy" zamówił 700 kilogramów substancji, a u chińskiego dystrybutora składał zamówienia na 100-kilogramowe dostawy substancji i prekursorów do tworzenia dopalaczy. Wartość jednego zamówienia wynosiła ponad 100 tysięcy dolarów. Paczki przychodziły m.in. na adres wirtualnego biura firmy założonej w 2016 roku przez Jana Krzysztofa S.
16 tysięcy klientów z różnych krajów
Prokuratura ustaliła, że pieniądze z handlu dopalaczami były natychmiast wypłacane bądź przesyłane między rachunkami i trafiały na holenderskie lub czeskie konta Jana S. oraz były inwestowane w kolejne dostawy z Holandii i Chin. Na późniejszym etapie grupa coraz częściej korzystała z płatności kryptowalutą bitcoin, która zapewnia anonimowość transakcji i utrudnia ustalenie kwot przepływających przez wirtualny portfel.
Śledczy nie mają wątpliwości, że grupa "króla dopalaczy" uczyniła sobie z przestępczej działalności stałe źródło dochodu. Sklep "Predator-rc" był liderem na rynku dopalaczy. Udało się to m.in. codziennym promocjom, zachęcającym do kupowania większych ilości dopalaczy za niższą cenę. "Predator-rc" szukał także chętnych do testowania nowych produktów, które miały być wysyłane bezpłatnie. Zaopatrywał w używki klientów z Europy, ale także z USA, Australii, Meksyku. Z zakupów u "króla dopalaczy" skorzystało - według prokuratury - 16 tysięcy użytkowników.
Od marca 2017 do maja 2018 roku sklep zarobił co najmniej 16,7 miliona złotych, a prokuratura szacuje, że w pozostałym okresie funkcjonowania grupy mógł zarobić jeszcze cztery miliony.
Po zatrzymaniach w 2018 roku "Predator" zawiesił działalność, informując klientów o problemach technicznych. Wkrótce wyszło na jaw, że jeszcze w kwietniu 2018 roku Jan S. zorganizował przy ul. Puławskiej kolejną "sortownię" dopalaczy, zlikwidowaną półtora miesiąca później. Zatrzymani tam mężczyźni szczegółowo opisali swoją pracę.
Jeden z nich miał zacząć pracę w sortowni, będąc jeszcze nastolatkiem. Według prokuratury "król dopalaczy" zastraszał podwładnych i instruował, jakie wyjaśnienia powinni złożyć w przypadku zatrzymania przez policję. S. zapewniał im także pełnomocników, którzy - jak ustaliła prokuratura - mieli pilnować, żeby podejrzani nie naprowadzali śledczych na jego osobę.
Czynności Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga-Północ zbiegły się ze śledztwem Centralnego Biura Śledczego Policji, które namierzało paczki z dopalaczami wysyłane z Chin do Holandii, a następnie do Polski. Tylko po wejściu nowych przepisów, stawiających handel dopalaczami na równi z narkotykami, "Predek" zamówił 350 kilogramów przesyłek.
Śmierć nastolatków
Z aktu oskarżenia wynika, że "król dopalaczy" pośrednio przyczynił się do śmierci 16-letniego Filipa z Warszawy, 15-letniego Damiana z Biłgoraja, 23-letniego Artura z Radomia i dwóch młodych Polaków: Mateusza i Krystiana, których ciała 12 lutego 2018 roku odnaleziono w miejscowości Rugby w Wielkiej Brytanii. 18-letni Bartek ze Świdnika i Ania ze Strzelec Opolskich zostali odratowani w szpitalu. Wszyscy zatruli się fentanylem zawartym w "BUC-8".
"Król dopalaczy" po tym, jak media obiegła informacja o zatruciach sprzedawanym przez niego środkiem, zmienił etykiety do BUC-8 na takie, z których wynikało, że produkt nie nadaje się do spożycia. Dopalacze oficjalnie miały mieć przeznaczenie kolekcjonerskie lub doświadczalne. Według prokuratury, środki chemiczne były bezrefleksyjnie dystrybuowane, bez sprawdzania ich składu, a często wysyłano klientom inne chemikalia niż zamówione. Umieszczenie na opakowaniach informacji, że środek nie nadaje się do spożycia miało stworzyć pozory legalności działalności, a tym samym zniesienie odpowiedzialności sprawców – uważa prokuratura.
Ukrywał się w Holandii
Oskarżyciel publiczny zebrał dowody świadczące o tym, że to właśnie Jan S. odgrywał kluczową rolę w grupie, zatrudniał ludzi, dzielił zadania i finanse. Według śledczych, nadzorował swój biznes nawet podczas zatrzymania w 2018 roku w Holandii, gdzie na terenie jednostki penitencjarnej miał dostęp do komunikatorów internetowych. Z notatek Jana S. prokuratura dowiedziała się, że planował zainwestować w mercedesa e63 AMG, bentleya, stajnię oraz mieszkania "na słupa". Gotówką - 196 tysięcy złotych - zapłacił za pięć luksusowych zegarków. Za wynajem mieszkania przy Tamce w Warszawie płacił co miesiąc 11 tysięcy złotych.
"Król dopalaczy" był poszukiwany dwoma listami gończymi, w tym Europejskim Nakazem Aresztowania. Ukrywał się głównie w Holandii. Był tam nawet zatrzymywany w maju 2018 roku, ale tamtejszy sąd nie zgodził się na jego aresztowanie i wyznaczył kolejny termin posiedzenia. W międzyczasie "Król" zniknął Został zatrzymany 3 stycznia 2020 roku w Milanówku, w okolicach domu rodziców.
Drugi proces o zlecenie zabójstwa ministra
2 grudnia 2020 roku przed Sądem Okręgowym w Warszawie ruszył inny proces Jana S. Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu oskarżył "króla dopalaczy" o zlecenie zabójstwa ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, a także nakłanianie do nękania funkcjonariuszy i usiłowanie wręczenia łapówek.
W sumie Jan S. odpowiada za 14 przestępstw. Nie przyznał się do zarzutów stawianych mu w oskarżeniu. - Zrozumiałem te słowa, natomiast treść zarzutów dotyka niedorzeczności – oświadczył.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KSP