Warszawskie zoo poinformowało o narodzinach lemura katta. Maluch urodził się 10 marca, ma się dobrze i przebywa z mamą. Lemur katta jest jedynym lemurem prowadzącym naziemny tryb zżycia. Posiadają one linie papilarne, mają też słaby wzrok i rozróżniają jedynie niebieski oraz żółty.
"Wiosenne babyboom w Warszawskim ZOO trwa! Powitajcie uroczego "kosmitę", czyli naszego małego lemura katta, który urodził się 10 marca" - poinformował w mediach społecznościowych stołeczny ogród zoologiczny.
Wyjaśnił, że jego mamą jest Tola. "Maluszek czuje się dobrze, jest jeszcze nieco nieśmiały i cały czas uczepiony maminej sierści. Możemy Wam zdradzić, że prawdopodobnie to samczyk" - zaznaczono we wpisie.
Stołeczne zoo zaprasza do obejrzenia małego lemurka.
Żyje w nim 13 tysięcy zwierząt. Warszawskie zoo ma już 95 lat i nowych patronów.
Chwytne dłonie lemurów posiadają linie papilarne
Lemur katta jest jedynym lemurem prowadzącym naziemny tryb zżycia. Kryjówkami są dla niego jaskinie i rozpadliny skalne. W przypadku niebezpieczeństwa schronienia szuka także na drzewach. Lemury katta mają "swoje" drzewa, od których się zbytnio nie oddalają.
Przemieszczając się trzyma ogon uniesiony wysoko w górę, co umożliwia wzajemną obserwację między członkami stada. Przebywa w grupach do 20 osobników, którym przewodzi starsza samica.
Wiele godzin dziennie poświęca na toaletę swojego futra. Do czyszczenia sierści używa grzebieniowato zakończonych dolnych siekaczy i długiego pazura drugiego palca tylnej nogi. Chwytne dłonie lemurów posiadają linie papilarne.
Lemur katta ma słaby wzrok i nie odróżnia barwy czerwonej i zielonej, a jedynie kolory żółty i niebieski.
Lemur jest symbolem Madagaskaru. W niektórych kulturach afrykańskich uważane są za symbol niepowodzenia albo zwiastun złych wieści. Zostały odkryte na Madagaskarze dopiero w 1758 roku i po raz pierwszy opisane. Do Europy trafiły w XIX wieku.
Autorka/Autor: mg/gp
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Warszawskie zoo