W warszawskim zoo na świat przyszła żyrafa, dostała oryginalne imię

Pietruszka urodziła się w warszawskim zoo
"Maluch po urodzeniu miał około 175 centymetrów i ważył 49 kilogramów"
Źródło: Warszawskie zoo
Na początku lipca w warszawskim zoo na świat przyszła żyrafa. Otrzymała nietuzinkowe imię: Pietruszka. Inspiracją były jej "rogi". Maluch po urodzeniu miał około 175 centymetrów i ważył 49 kilogramów. Niebawem będzie można go odwiedzić.

Ciąża u żyrafy trwa 400–460 dni. Zazwyczaj rodzi się tylko jedno młode, które już w ciągu kilku godzin może biegać. Jak podał stołeczny ogród zoologiczny, przez pierwsze tygodnie żyrafie dziecko większość czasu spędza w ukryciu, gdyż jest szczególnie narażone na ataki drapieżników.

"To czas, w którym żyrafy powinny mieć jak najwięcej spokoju i poczucia bezpieczeństwa – również w zoo" - napisał w komunikacie stołeczny ogród zoologiczny i wyjaśnił, że to z tego powodu ogłasza nowinę o narodzinach żyrafy po czterech tygodniach.

"Ma spektakularne pędzelki"

"Żyrafka ma spektakularne pędzelki na ossikonach, które zdecydowanie zaczęły przypominać nam natkę pietruszki. Ponadto postanowiliśmy w tym roku nazwać swoje zwierzaki pięknymi polskimi słowami – tak, żeby nawet jeśli wyjadą za granicę, ich imiona przypominały o tym, jakie są ich 'korzenie'" – zaznaczyła, cytowana w komunikacie Karolina Hryciuk, opiekunka żyraf z warszawskiego zoo.

Pietruszka jest maluchem z podgatunku żyrafy Rothschilda, nazywanego również żyrafą ugandyjską lub Baringo. Jej mamą jest Justyna, a ojcem Karim – jedyny samiec w stołecznym stadzie żyraf. "Matka małej żyrafy nie podjęła się jej karmienia i nie zaopiekowała się dzieckiem. W naturze odrzucony maluch skazany byłby na śmierć. Zoo zdecydowało więc o sztucznym odchowie. Mamę zastępują Pietruszce opiekunowie – są przy niej dzień i noc" - poinformował stołeczny ogród zoologiczny.

Na spotkanie z Pietruszką stołeczna placówka zaprosi zwiedzających niebawem, kiedy żyrafa będzie gotowa, aby pokazać się szerszej publiczności.

Przeczytaj także: Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie >>>

Człowieka zobaczą z dwóch kilometrów

Żyrafa to najwyższe zwierzę na świecie. Jak podało warszawskie zoo, rekordowy samiec miał 6 metrów i 10 centymetrów wysokości. "Zwierzęta te mają wspaniały wzrok. Potrafią dostrzec człowieka z odległości 2 kilometrów" - dodano.

Żyrafy są też jednymi z niewielu zwierząt, które rodzą się z "rogami". U noworodka są one przyciśnięte do czoła i unoszą się w pierwszym tygodniu życia. To tzw. ossikony. "Są to twory przypominające rogi, które są zbudowane ze skostniałej chrząstki, pokryte owłosioną warstwą skóry. Ossikony samic oraz młodych są cienkie i mają kępki włosów na górze, podczas gdy u dorosłych samców są zazwyczaj łyse i guzowate na górze" - opisał ogród zoologiczny.

Niestety w ciągu ostatniej dekady populacja żyraf spadła o 40 procent. Szacuje się, że w Afryce występuje około 68 tysięcy dorosłych osobników gatunku żyrafy sawannowej. "Podgatunek żyrafy Rothschilda mieszkający w Warszawskim ZOO należy do jednego z najbardziej zagrożonych – w naturze zostały niecałe 2 tysiące osobników" - zaznaczono.

Przeczytaj także: "Szkrab jest nieśmiały i najbardziej lubi być zwinięty w kulkę" >>>

Narodziny w Żyrafiarni

Pietruszka to kolejne młode, które w tym roku przyszło na świat w Żyrafiarni. W miejscu tym urodziły się też surykatki i samiczka bongo.

W czerwcu w warszawskim zoo urodził się także irbis śnieżny.

Czytaj także: