Konkurs na nazwę mostu pieszo-rowerowego rozstrzygnięty. Ale radni mogą go... zbojkotować

Źródło:
Gazeta Stołeczna, Radio Kolor, tvnwarszawa.pl
Budowa mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę (październik 2022)
Budowa mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę (październik 2022)ZDM
wideo 2/4
Budowa mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę (październik 2022)ZDM

Rozstrzygnięto konkurs na nazwę dla nowego mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę. Bulwary Wiślane z praskim brzegiem może w przyszłości łączyć "Agrafka". Może, ale nie musi - takie głosy płyną ze strony Rady Warszawy, która podejmie ostateczną decyzję. Według nieoficjalnych doniesień, radnym nie podoba się, że konkurs odbył się bez ich udziału.

Konkurs "Nazwy dla Warszawy" trwał do 1 do 15 września. Jego celem było wyłonienie propozycji nazw dla jeszcze nienazwanego miejsca w stolicy oraz dla nowej przeprawy pieszo-rowerowej. Budowany właśnie most połączy Śródmieście z Pragą Północ. Zachodni wlot znajdzie się na wysokości Karowej, wschodni - w rejonie skrzyżowania Wybrzeża Helskiego z Okrzei.

Zainteresowani udziałem przesyłali swoje propozycje nazw. Następnie zostały one ocenione przez jury. Apelowano o pomysły zwyczajowe, czyli takie, które nie będą upamiętniały osób, organizacji czy konkretnych zdarzeń. Od początku podkreślano też, że zwycięskie nazwy zostaną wprowadzone do banku nazw z adnotacją o priorytetowej rekomendacji do wykorzystania. O tym, jak będzie się nazywała nowa przeprawa zadecydują, ostatecznie miejscy radni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Proponowali nazwy "fantastyczne, ale też obraźliwe"

Jak informują we wtorek "Gazeta Stołeczna" i Radio Kolor, wyłoniono już zwycięzców. Prezentacja wyników odbyła się podczas Naukowej Konferencji Nazewniczej "Zawinięte fabuły miast" organizowanej w Muzeum Warszawy. W komisji konkursowej zasiadali przedstawiciele Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Warszawy, Polskiego Towarzystwa Onomastycznego, Warszawskiego Obserwatorium Kultury oraz Zespołu Nazewnictwa Miejskiego.

Swoje propozycje konkursowe nadesłało 413 osób. Pośród nich 250 dotyczyło mostu pieszo-rowerowego. Radio Kolor podaje, że w tej kategorii zwyciężyła "Agrafka". Wyróżnienia otrzymały "Spinka", "Klamerka" i "Nitka". Z kolei "Gazeta Stołeczna" podaje, że pośród propozycji dla mostu były też "Bulwarówka", "Łącznik", "Przekładka" czy "Dwa Brzegi". Mikołaj Madurowicz z Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW ocenił, że wśród zgłoszeń "były nazwy fantastyczne, ale też obraźliwe i szkalujące". Pojawiły się bowiem takie pomysły jak "Kładka Stu Lat Planowania" czy "Most im. Milionów Wyrzuconych w Błoto".

W kategorii dotyczącej nienazwanego jeszcze obiektu zwyciężyła nazwa "plac Pod Orłami" dla miejsca u zbiegu Jasnej, Zgody i Złotej. Wyróżniono propozycje: "plac Patelnia", "Dobrej Myśli" i "ulica Zwyczajna".

Budowa mostu pieszo-rowerowego (zdjęcia z października 2022 roku)ZDM

Radni mieli się obrazić

"Agrafka" i inne wyróżnione nazwy będą teraz czekały na to, czy Rada Warszawy zdecydują się którąś z nich wykorzystać. "Gazeta Stołeczna" twierdzi jednak, że szanse są nikłe, ponieważ radni mieli obrazić się na ratusz za organizację konkursu bez ich wiedzy. - Nic o tym nie wiem, to się odbywa poza mną. Ja się dowiedziałam o tym konkursie z prasy - powiedziała "GS" przewodnicząca komisji nazewnictwa w Radzie Warszawy Anna Nehrebecka. Przypomniała też, że most nie jest jeszcze gotowy, a obiektom nieoddanym do użytku radni nie nadają nazw. - Taki regulamin obowiązuje. Jak skończą prace, będziemy się zastanawiać nad nazwą - zaznaczyła.

Z kolei radna Nowoczesnej Anna Auksel-Sekutowicz powiedziała dziennikowi, że w przyszłości komisja "może, ale nie musi uwzględniać wyników konkursu".

Gazeta ustaliła nieoficjalnie, że radni woleliby, by most miał konkretnego patrona. Podobnie było z resztą w przypadku innych przepraw, które mieszkańcy od początku nazywali zwyczajowo mostem Północnym (nazwany później im. Marii Skłodowskiej-Curie) i mostem Południowym (oficjalnie mostem im. Anny Jagiellonki).

Budowa mostu pieszo-rowerowego (zdjęcia z października 2022 roku)ZDM

Zmiany w Zespole Nazewnictwa Miejskiego

W tle pojawia się jeszcze jedna kwestia. Radzie Warszawy doradza Zespół Nazewnictwa Miejskiego. Podczas wyboru nowych nazw dla obiektów na terenie stolicy, wydaje on opinie na ich temat. W przeszłości zdarzało się, że były one krytyczne wobec pomysłów radnych. Teraz okazuje się, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał właśnie zarządzenie o zmianach w składzie zespołu.

"Przewodniczącym Zespołu Nazewnictwa Miejskiego od 1 stycznia 2023 roku zostanie varsavianista i krytyk architektury Grzegorz Piątek, a jego zastępczynią - Joanna Dojnik. Na drugą kadencję nie został więc wskazany Paweł Weszpiński, geograf i kartograf, pracownik naukowy UW. Odeszło kilku najstarszych stażem członków tego gremium, a dokooptowano między innymi specjalistę od tematyki żydowskiej Jacka Leociaka" - czytamy w "Gazecie Stołecznej".

Przypomnijmy, że dotychczas zespół negatywnie wypowiedział się między innymi w kwestii nadawania nazwy "plac Poli Negri" miejscu, które od wielu lat zwyczajowo określane było "placem Pięciu Rogów". Krytyczne opinie pojawiały się także w przypadku alei Ofiar Agresji Rosyjskiej, którą mianowano fragment chodnika wzdłuż Belwederskiej w rejonie Ambasady Rosji. Stołeczna wylicza, że ekspertom nie podobały się także proponowane przez radną Nehrebecką dla nowych odcinków południowej obwodnicy Warszawy królowe: Jadwiga Kaliska i Elżbieta Łokietkówna. Aprobaty nie zyskał także pomysł nadawania parkowym alejom imion wybitnych twórców.

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: Gazeta Stołeczna, Radio Kolor, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl