Na drogach w tym powiecie w 2022 roku nikt nie zginął

Źródło:
PAP
Nowy taryfikator a bezpieczeństwo na drodze
Nowy taryfikator a bezpieczeństwo na drodzeTVN24
wideo 2/6
Nowy taryfikator a bezpieczeństwo na drodzeTVN24

Ani jednego śmiertelnego wypadku drogowego nie odnotowano drugi rok z rzędu w powiecie żuromińskim (Mazowieckie). - To jedyny taki powiat na terenie działania garnizonu mazowieckiej policji - poinformowała rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Na drogach powiatu żuromińskiego nikt nie zginął zarówno w roku 2021, jak i 2022. Dla porównania w 2020 r. w wypadkach zginęły tam trzy osoby.

Rzecznik żuromińskiej policji asp. Tomasz Łopiński poinformował, że na drogach powiatu w ubiegłym roku doszło do 209 kolizji, czyli o 33 mniej niż w roku 2021 i o 13 mniej niż w roku 2020. - Liczba wypadków i osób poszkodowanych w wypadkach jest za to identyczna, jak w roku 2020. W 16 wypadkach poszkodowanych zostało 16 osób. W roku 2021 liczba ta była mniejsza – 14 wypadków i 14 osób poszkodowanych - przekazał asp. Łopiński.

Jedyny taki na Mazowszu

Rzeczniczka mazowieckiej policji podkreśliła, że powiat żuromiński jest jedynym na terenie działania mazowieckiego garnizonu policji, gdzie drugi rok z rzędu nie odnotowano ofiar śmiertelnych na drogach.

Tymczasem w 2022 r. w woj. mazowieckim (poza Warszawą i okolicznymi powiatami) w 1712 wypadkach zginęło aż 189 osób. - Ideałem byłoby, aby taki stan bezpieczeństwa na drogach, jaki od dwóch lat zaistniał w powiecie żuromińskim, panował w całym garnizonie. Wspólnie musimy pracować nad tym, aby tragicznych wypadków było jak najmniej – skomentowała rzeczniczka mazowieckiej policji.

PRZECZYTAJ TAKŻE: "Po raz pierwszy w historii liczba zabitych na drogach stołecznego garnizonu spadła poniżej 100".

Podinsp. Kucharska przypomniała, że powiat żuromiński został nagrodzony tytułem honorowym "II Najbezpieczniejszy Powiat Polski 2021". Nagrodę komendant żuromińskiej policji odebrał podczas IV Ogólnopolskiego Konwentu "Współpraca międzysektorowa i innowacja na rzecz bezpieczeństwa drogowego", który odbywał się w październiku ubiegłego roku w Warszawie.

- Sukces ten nie byłby możliwy bez zaangażowania wszystkich policjantów z żuromińskiej jednostki, którzy każdego dnia wkładają mnóstwo pracy w edukację z zakresu ruchu drogowego, odwiedzają w szkołach uczniów, ale także rozmawiają z dorosłymi kierowcami - zauważyła rzeczniczka. Dodała, że swój bezpośredni wkład w bezpieczeństwo mają również lokalne władze samorządowe, zarządcy dróg, instytucje, stowarzyszenia, placówki oświatowe, ale także strażacy z PSP w Żurominie, którzy wspierają policjantów w ich działaniach.

4202 mandaty

Jak wynika ze statystyk żuromińskiej policji, w 2022 r. tamtejsi policjanci wylegitymowali w sumie ponad 16,6 tysiąca osób, nałożyli 4202 mandaty, skierowali 202 wnioski o ukaranie do sądu i zastosowali ponad dwa tysiące pouczeń. Mandatami karani byli głównie kierowcy. Najczęstszym wykroczeniem było przekraczanie dozwolonej prędkości (ponad 2,6 tysiąca), w tym powyżej 50 km/h (17 razy). Kierowcy nie zapinali też pasów bezpieczeństwa (556 wykroczeń) i korzystali w trakcie jazdy z telefonów komórkowych (248 wykroczeń).

Według policjantów kierowcy mają nadal problem z dostosowaniem się do zmienionych przepisów drogowych w rejonie przejść dla pieszych. - Wciąż zdarzają się niebezpieczne sytuacje m.in. nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzania na przejściu czy niedostosowanie prędkości w rejonach przejść - zauważył rzecznik. Tego typu wykroczeń żuromińska policja odnotowała w 2022 r. ponad 1000.

ZOBACZ: Lepszy rok na drogach. "Kierowcy zdjęli nogę z gazu".

Mundurowi podkreślają, że także pieszym zdarza się popełnienie wykroczeń. W ubiegłym roku było ich łącznie 556. - Najczęściej piesi przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym lub używali telefonu w trakcie przechodzenia przez pasy - powiedział asp. Łopiński.

W trakcie kontroli policjanci wyeliminowali też z ruchu drogowego pojazdy niesprawne technicznie lub niedopuszczone do ruchu, zatrzymali 709 dowodów rejestracyjnych.

Zgłoszenia od mieszkańców

Rzecznik żuromińskiej policji zauważył, że w poprawę bezpieczeństwa zaangażowani są także sami mieszkańcy, którzy m.in. aktywnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa Policji. - W 2022 r. mieszkańcy powiatu żuromińskiego zgłosili za pomocą tej strony 493 miejscowe zagrożenia, spośród których funkcjonariusze potwierdzili 278 przypadków popełniania wykroczeń - powiedział asp. Łopiński.

Najczęściej zgłaszanymi problemami było przekraczanie przez kierowców prędkości w miejscu niedozwolonym i nieprawidłowe parkowanie. - Część zgłoszeń się nie potwierdziła, bo były to sytuacje przejściowe, jednorazowe. Policjanci jednak każde takie zgłoszenie weryfikują, aby w sposób realny wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu" - zauważył rzecznik.

Autorka/Autor:pop

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lubelska policja

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl