Jedni nie wypuszczają władzy z rąk, ale są też dogrywki i zmiany

wyniki 1

wyniki 1
Sondażowe wyniki wyborów samorządowych exit poll
Źródło: TVN24

Znane są wyniki wyborów samorządowych w części tak zwanego obwarzanka warszawskiego. W Otwocku prezydent, który w 2018 roku startował z szyldem PiS, wygrał teraz zdecydowanie w pierwszej turze, ale już bez partyjnego znaczka. Znane są też rozstrzygnięcia w Mińsku Mazowieckim, Piasecznie i Mszczonowie. W pierwszych dwóch miastach burmistrzem pozostali reprezentanci Koalicji Obywatelskiej. W Mszczonowie będzie nadal rządził kandydat lokalnego komitetu. W Grodzisku Mazowieckim po ponad 30 latach zmieni się burmistrz, a w Pruszkowie, Łomiankach i Wołominie potrzebna będzie druga tura.

O fotel burmistrza Mińska Mazowieckiego ubiegało się dwóch kandydatów: obecny burmistrz (od 13 lat - red.) Marcin Jakubowski z Koalicji Obywatelskiej oraz Krzysztof Miąsko z Prawa i Sprawiedliwości. Burmistrzem został Jakubowski z 65,44 proc. poparcia. Jego rywal otrzymał 34,56 proc. głosów.

Piaseczno

W Piasecznie władzę utrzyma Daniel Putkiewicz, startujący z Koalicji Obywatelskiej. Zdobył 62,24 proc. głosów. Pokonał Joannę Otrębę, startującą z komitetu wyborczego wyborców Nasza Gmina-Nasz Powiat, która osiągnęła 18,30 proc. poparcia oraz Jana Kurzępę z Prawa i Sprawiedliwości, na którego zagłosowało 19,46 proc. wyborców.

Otwock

W Otwocku władzę utrzyma Jarosław Margielski. Prezydentem miasta jest od 2018 roku. Wówczas kandydował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości i uzyskał 42,13 proc. głosów. W tegorocznych wyborach Margielski kandydował z własnego komitetu wyborczego i zanotował poparcie na poziomie 76,01 proc. Pokonał pozostałych kandydatów z dużą przewagą. Na Arkadiusza Krzyżanowskiego z Koalicji Obywatelskiej zagłosowało 15,40 proc. wyborców. A Ireneusz Paśniczek w tym roku zanotował tylko 8,59 proc. głosów.

Mszczonów

Z kolei burmistrzem Mszczonowa został ponownie Józef Kurek (rządzi już 36 lat - red.) , startujący z komitetu wyborczego wyborców Forum Samorządowe Mszczonów. Uzyskał poparcie na poziomie 53,04 proc. Barbara Korpus z Komitetu Wyborczego Wyborców Mszczonów To My uzyskała 34,49 proc., a Roman Grzejszczak z KWW Niezależne Forum Mieszkańców Miasta i Gminy Mszczonów otrzymał 22,47 proc. poparcia.

ZOBACZ: Wybory do rad warszawskich dzielnic. W największej dominacja Koalicji Obywatelskiej

Żyrardów

W Żyrardowie władzę zachował Lucjan Chrzanowski (jest prezydentem od 2018 roku). W tegorocznych wyborach startował z własnego komitetu wyborczego, osiągając poparcie na poziomie 55,36 proc. Niżej uplasował się Marcin Fibich z koalicyjnego komitetu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Uzyskał 19,40 proc. głosów. Beata Stępińska z Prawa i Sprawiedliwości uzyskała poparcie na poziomie 14,52 proc., a Sylwester Osiński z komitetu wyborczego wyborców Żyrardowskiego Paktu Samorządowego Sylwestra Osińskiego na poziomie 10,71 proc. głosów.

Grodzisk Mazowiecki

W Grodzisku Mazowieckim burmistrzem został Tomasz Krupski z komitetu wyborczego wyborców Ziemia Grodziska. Otrzymał 69,63 proc. głosów. Obejmuje to stanowisko po 30-letnim urzędowaniu Grzegorza Benedykcińskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który w tych wyborach nie startował. Krupski miał dwóch rywali. Na Michała Klonowskiego z KWW Wspólny Samorząd zagłosowało 19,22 proc. wyborców. Najniższy wynik uzyskał Łukasz Lewandowski z Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 11,15 proc. głosów.

Ożarów Mazowiecki

W Ożarowie Mazowieckim o fotel burmistrza ubiegało się dwóch kandydatów z lokalnych komitetów. Jest rozstrzygnięcie tego pojedynku. Burmistrzem pozostanie Paweł Kanclerz. Startował z komitetu wyborczego Forum Samorządowe Gmin i uzyskał 66,98 proc. poparcia. Jego rywalka Agnieszka Ruclak, startująca z komitetu wyborczego Forum Mieszkańców Powiatu, zakończyła wybory z poparciem na poziomie 33,02 proc.

Druga tura w Pruszkowie, Łomiankach, Wołominie

W Pruszkowie startowało sześciu kandydatów. Rozstrzygnięcie nie nastąpiło w pierwszej turze. Dogrywkę będzie mieć Paweł Makuch z własnego komitetu wyborczego (obecny prezydent), który uzyskał poparcie na poziomie 25,17 proc. oraz Piotr Bąk z Koalicji Obywatelskiej, na którego zagłosowało 24,02 proc. wyborców.

Na dogrywkę musi się szykować również dwóch kandydatów z Łomianek. To Tomasz Dąbrowski (był burmistrzem w latach 2010-18) z własnego komitetu wyborczego, który uzyskał 33,88 proc. poparcia, oraz Piotr Rusiecki, również z własnego komitetu wyborczego. Na kandydata zagłosowało 6,12 proc. wyborców. Z fotelem burmistrza po jednej kadencji żegna się Małgorzata Żebrowska-Piotrak. Zajęła piąte miejsce z wynikiem 13,17 proc. głosów.

Do urn wyborczych jeszcze raz pójdą też mieszkańcy Wołomina. Burmistrza miasta nie udało się wyłonić w pierwszej turze. W II turze zmierzą się: ubiegająca się o reelekcję Elżbieta Radwan, z własnego komitetu wyborczego. Kandydatka osiągnęła 44,64 proc. głosów oraz Robert Kobus z komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, na którego zagłosowało 29,76 proc. wyborców.

Czytaj także: