Jedni nie wypuszczają władzy z rąk, ale są też dogrywki i zmiany

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszaawa.pl
Sondażowe wyniki wyborów samorządowych exit poll
Sondażowe wyniki wyborów samorządowych exit pollTVN24
wideo 2/2
Sondażowe wyniki wyborów samorządowych exit pollTVN24

Znane są wyniki wyborów samorządowych w części tak zwanego obwarzanka warszawskiego. W Otwocku prezydent, który w 2018 roku startował z szyldem PiS, wygrał teraz zdecydowanie w pierwszej turze, ale już bez partyjnego znaczka. Znane są też rozstrzygnięcia w Mińsku Mazowieckim, Piasecznie i Mszczonowie. W pierwszych dwóch miastach burmistrzem pozostali reprezentanci Koalicji Obywatelskiej. W Mszczonowie będzie nadal rządził kandydat lokalnego komitetu. W Grodzisku Mazowieckim po ponad 30 latach zmieni się burmistrz, a w Pruszkowie, Łomiankach i Wołominie potrzebna będzie druga tura.

O fotel burmistrza Mińska Mazowieckiego ubiegało się dwóch kandydatów: obecny burmistrz (od 13 lat - red.) Marcin Jakubowski z Koalicji Obywatelskiej oraz Krzysztof Miąsko z Prawa i Sprawiedliwości. Burmistrzem został Jakubowski z 65,44 proc. poparcia. Jego rywal otrzymał 34,56 proc. głosów.

Piaseczno

W Piasecznie władzę utrzyma Daniel Putkiewicz, startujący z Koalicji Obywatelskiej. Zdobył 62,24 proc. głosów. Pokonał Joannę Otrębę, startującą z komitetu wyborczego wyborców Nasza Gmina-Nasz Powiat, która osiągnęła 18,30 proc. poparcia oraz Jana Kurzępę z Prawa i Sprawiedliwości, na którego zagłosowało 19,46 proc. wyborców.

Otwock

W Otwocku władzę utrzyma Jarosław Margielski. Prezydentem miasta jest od 2018 roku. Wówczas kandydował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości i uzyskał 42,13 proc. głosów. W tegorocznych wyborach Margielski kandydował z własnego komitetu wyborczego i zanotował poparcie na poziomie 76,01 proc. Pokonał pozostałych kandydatów z dużą przewagą. Na Arkadiusza Krzyżanowskiego z Koalicji Obywatelskiej zagłosowało 15,40 proc. wyborców. A Ireneusz Paśniczek w tym roku zanotował tylko 8,59 proc. głosów.

Mszczonów

Z kolei burmistrzem Mszczonowa został ponownie Józef Kurek (rządzi już 36 lat - red.) , startujący z komitetu wyborczego wyborców Forum Samorządowe Mszczonów. Uzyskał poparcie na poziomie 53,04 proc. Barbara Korpus z Komitetu Wyborczego Wyborców Mszczonów To My uzyskała 34,49 proc., a Roman Grzejszczak z KWW Niezależne Forum Mieszkańców Miasta i Gminy Mszczonów otrzymał 22,47 proc. poparcia.

ZOBACZ: Wybory do rad warszawskich dzielnic. W największej dominacja Koalicji Obywatelskiej

Żyrardów

W Żyrardowie władzę zachował Lucjan Chrzanowski (jest prezydentem od 2018 roku). W tegorocznych wyborach startował z własnego komitetu wyborczego, osiągając poparcie na poziomie 55,36 proc. Niżej uplasował się Marcin Fibich z koalicyjnego komitetu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Uzyskał 19,40 proc. głosów. Beata Stępińska z Prawa i Sprawiedliwości uzyskała poparcie na poziomie 14,52 proc., a Sylwester Osiński z komitetu wyborczego wyborców Żyrardowskiego Paktu Samorządowego Sylwestra Osińskiego na poziomie 10,71 proc. głosów.

Grodzisk Mazowiecki

W Grodzisku Mazowieckim burmistrzem został Tomasz Krupski z komitetu wyborczego wyborców Ziemia Grodziska. Otrzymał 69,63 proc. głosów. Obejmuje to stanowisko po 30-letnim urzędowaniu Grzegorza Benedykcińskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który w tych wyborach nie startował. Krupski miał dwóch rywali. Na Michała Klonowskiego z KWW Wspólny Samorząd zagłosowało 19,22 proc. wyborców. Najniższy wynik uzyskał Łukasz Lewandowski z Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 11,15 proc. głosów.

Ożarów Mazowiecki

W Ożarowie Mazowieckim o fotel burmistrza ubiegało się dwóch kandydatów z lokalnych komitetów. Jest rozstrzygnięcie tego pojedynku. Burmistrzem pozostanie Paweł Kanclerz. Startował z komitetu wyborczego Forum Samorządowe Gmin i uzyskał 66,98 proc. poparcia. Jego rywalka Agnieszka Ruclak, startująca z komitetu wyborczego Forum Mieszkańców Powiatu, zakończyła wybory z poparciem na poziomie 33,02 proc.

Druga tura w Pruszkowie, Łomiankach, Wołominie

W Pruszkowie startowało sześciu kandydatów. Rozstrzygnięcie nie nastąpiło w pierwszej turze. Dogrywkę będzie mieć Paweł Makuch z własnego komitetu wyborczego (obecny prezydent), który uzyskał poparcie na poziomie 25,17 proc. oraz Piotr Bąk z Koalicji Obywatelskiej, na którego zagłosowało 24,02 proc. wyborców.

Na dogrywkę musi się szykować również dwóch kandydatów z Łomianek. To Tomasz Dąbrowski (był burmistrzem w latach 2010-18) z własnego komitetu wyborczego, który uzyskał 33,88 proc. poparcia, oraz Piotr Rusiecki, również z własnego komitetu wyborczego. Na kandydata zagłosowało 6,12 proc. wyborców. Z fotelem burmistrza po jednej kadencji żegna się Małgorzata Żebrowska-Piotrak. Zajęła piąte miejsce z wynikiem 13,17 proc. głosów.

Do urn wyborczych jeszcze raz pójdą też mieszkańcy Wołomina. Burmistrza miasta nie udało się wyłonić w pierwszej turze. W II turze zmierzą się: ubiegająca się o reelekcję Elżbieta Radwan, z własnego komitetu wyborczego. Kandydatka osiągnęła 44,64 proc. głosów oraz Robert Kobus z komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, na którego zagłosowało 29,76 proc. wyborców.

Autorka/Autor:mg/gp

Źródło: tvnwarszaawa.pl

Pozostałe wiadomości

Jak codziennie, wyszedł rano do pracy. Tym razem jednak przed firmą czekali policjanci, którzy "przypomnieli" 55-latkowi o 115 dniach, które ma spędzić w więzieniu. Tam też od razu trafił.

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad dwa tysiące roślin zamiast przestrzeni wypełnionej wyłącznie betonem - tak wygląda plac wejściowy w Parku Akcji "Burza", z którego mogą już korzystać mieszkańcy. Jak zapowiada ratusz, w pełnej krasie ujrzą go również uczestnicy sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Archidiecezja warszawska ostrzegła przed nieprawdziwą reklamą z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. "To deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zostawił w mieszkaniu bez opieki, wody i żywności sześć kotów. Martwe zwierzęta znaleziono po dziewięciu miesiącach. Właściciel kotów został skazany na rok więzienia za znęcanie się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem.

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Źródło:
PAP

"Nie tylko bezpośredni sprawcy wykroczeń na drodze mogą zostać ukarani mandatem. Również właściciele pojazdów ponoszą odpowiedzialność, jeżeli nie wskażą danych osoby, której powierzyli pojazd" - przypominają radomscy policjanci i podają przykład 31-letniego mieszkaniec Radomia, który został ukarany mandatem karnym w wysokości ośmiu tysięcy złotych.

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Muzeum Historii Polski zostało uznane za jedno z najpiękniejszych muzeów świata w międzynarodowym konkursie Prix Versailles – poinformowało w piątek Muzeum Historii Polski.

Polskie muzeum wśród "najpiękniejszych na świecie"

Polskie muzeum wśród "najpiękniejszych na świecie"

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać przebiegającego tuż przed samochodem łosia. Kierowcy udało się uchwycić zwierzę na drodze niedaleko Zwolenia.

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W sezonie letnim wracają wakacyjne połączenia Mazowsza z Pomorzem. Na tory od soboty, 22 czerwca, wyjedzie pociąg Kolei Mazowieckich "Słoneczny". Będzie kursował na trasie Warszawa - Gdynia Główna - Ustka - Warszawa.

Pociągiem z Warszawy nad morze. Wraca "Słoneczny"

Pociągiem z Warszawy nad morze. Wraca "Słoneczny"

Źródło:
PAP

Z nadejściem wakacji zmieni się rozkład komunikacji miejskiej. Niektóre linie autobusowe pojadą inaczej, inne zostaną zawieszone. Według nowego rozkładu będą też kursowały tramwaje i metro. Zmiany będą obowiązywały od 22 czerwca do 1 września.

Od soboty wakacje w komunikacji miejskiej

Od soboty wakacje w komunikacji miejskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tej pory pełnił funkcję dyrektora Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju w Urzędzie miasta stołecznego Warszawy. Teraz prezydent stolicy Rafał Trzaskowski powołał go na sekretarza miasta. Kim jest Maciej Fijałkowski?

W stołecznym ratuszu pracuje od 17 lat, został nowym sekretarzem miasta

W stołecznym ratuszu pracuje od 17 lat, został nowym sekretarzem miasta

Źródło:
PAP

Projekt Sinfonia Varsovia Centrum otrzymał nagrodę Real Estate Impactor wyróżniającą kluczowe projekty i przedsięwzięcia na rynku nieruchomości - poinformował ratusz. Został doceniony w kategorii "Obiekt wnoszący nową wartość". W innej kategoriach też są warszawscy laureaci.

"Obiekt wnoszący nową wartość". Projekt Sinfonii Varsovii nagrodzony

"Obiekt wnoszący nową wartość". Projekt Sinfonii Varsovii nagrodzony

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Nowe władze, nowa nazwa. Studenci Collegium Humanum zostali właśnie poinformowani o zmianie nazwy uczelni. To pokłosie afery i zatrzymań dotyczących "handlu dyplomami".

Już nie Collegium Humanum, uczelnia zmienia nazwę po skandalu

Już nie Collegium Humanum, uczelnia zmienia nazwę po skandalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Newsweek, PAP

Żołnierze służący przy granicy polsko-białoruskiej są szkoleni przez policjantów z oddziałów prewencji między innymi w Płocku i Radomiu. "Taka praktyka pozwala na przekazanie niezastąpionej wiedzy i przećwiczenie metod ochrony przed atakami z użyciem kamieni i noży, operowania w szyku bojowym, oraz użycia tarcz i miotaczy gazu" - podano w komunikacie.

Policjanci szkolą żołnierzy, którzy będą służyć na granicy

Policjanci szkolą żołnierzy, którzy będą służyć na granicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedleccy kryminalni, dzięki współpracy z dolnośląskimi policjantami, w jednym z mieszkań zatrzymali 13 obywateli Syrii oraz Egiptu, którzy przebywali w Polsce nielegalnie. Dwaj obywatele Syrii zostali aresztowani.

13 migrantów w jednym mieszkaniu

13 migrantów w jednym mieszkaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ważące 650 ton tarcze TBM o imionach Anna i Krystyna zawitały na Karolin. Po złożeniu rozpoczną drążenie czterokilometrowego, bemowskiego odcinka drugiej linii metra. Będą pracowały 24 godziny na dobę. Stacje Lazurowa, Chrzanów i Karolin powinny powitać pierwszych pasażerów w 2026 roku.

Ważą ponad 650 ton, mają 100 metrów długości. Anna i Krystyna wydrążą tunele metra na Karolinie

Ważą ponad 650 ton, mają 100 metrów długości. Anna i Krystyna wydrążą tunele metra na Karolinie

Źródło:
PAP

W piątek w Sądzie Rejonowym w Nowym Dworze Mazowieckim miał zostać ogłoszony wyrok w sprawie zniszczenia zabytkowego spichlerza. Deweloper jednak nie został skazany, rozprawę odroczono.

Miał być wyrok dla dewelopera za zniszczenie zabytkowego spichlerza. Zwrot akcji

Miał być wyrok dla dewelopera za zniszczenie zabytkowego spichlerza. Zwrot akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl