Powtórzą akcję szczepienia lisów, apel o pilnowanie psów i kotów

Rusza akcja szczepienia lisów (zdj. ilustracyjne)
Lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski przestrzega przed wścieklizną na Mazowszu (wideo ze stycznia 2022 r.)

Na Mazowszu, od 18 do 31 października, przeprowadzona zostanie dodatkowa akcja szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie - poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Akcję przeprowadzi Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem powiatowych lekarzy weterynarii.

Szczepionka umieszczona jest we wnętrzu brunatno-zielonej przynęty, w kształcie krążka lub kwadratu, o rybnym zapachu. Będzie ona wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Akcja nie będzie przeprowadzana na zbiornikach wodnych, drogach i terenach zabudowanych.

Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tej z zapachem człowieka. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien skontaktować się z lekarzem medycyny.

Pierwsza jesienna akcja odbyła się w dniach 5-18 września.

Właściciele muszą pilnować psów i kotów

Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi – w trakcie szczepień oraz 14 dni po zakończeniu akcji podczas spacerów trzymać zwierzęta na smyczy, aby nie zjadły szczepionki lub nie zostawiły obcego zapachu. Ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

W 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o łącznie 110 przypadkach wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. W 2022 r. potwierdzono 31 przypadków, w 2023 i 2024 r. nie potwierdzono nowych przypadków wścieklizny u zwierząt.(

ZOBACZ TAKŻE: Rośnie populacja nietoperzy w Warszawie. Swój "dom" 50 tych ssaków znalazło w mieszkaniu.

W okresie wykonywania szczepień lisów i 14 dni po zrzuceniu szczepionki zaleca się: ·   nie wchodzić na teren lasu; ·   zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych; ·   nie dotykać i nie podnosić a tym bardziej nie rozłamywać przynęt - przynęty dotykane przez ludzi są omijane przez lisy; ·   przypadkowy kontakt człowieka z kapsułką zawierającą wirus wścieklizny wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia rąk, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa; ·   nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy; w przypadku kontaktu zwierzęcia ze szczepionką należy zgłosić się do lekarza weterynarii w celu poddania zwierzęcia obserwacji.
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii

Dzikie zwierzęta w Warszawie

Dzikie zwierzęta w Warszawie

Źródło: Kontakt24
Dziki na Bródnie
Dziki na Bródnie
Teraz oglądasz
Dziki w Wawrze
Dziki w Wawrze
Teraz oglądasz
To nie mors, to bóbr! Gryzoń gapi się spod lodu
To nie mors, to bóbr! Gryzoń gapi się spod lodu
Teraz oglądasz
Łoś pływał w Wiśle
Łoś pływał w Wiśle
Teraz oglądasz
Dziki na Wisłostradzie
Dziki na Wisłostradzie
Teraz oglądasz
Dziki na Bródnie
Dziki na Bródnie
Teraz oglądasz
Czytaj także: