Dyspozytor na nagraniu: na Mazowszu nie ma już miejsc. Wojewoda odpowiada: to nieprawda

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Wszędzie jest kicha"
"Wszędzie jest kicha"Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
"Wszędzie jest kicha"Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

- Ja już autentycznie nie mam cię gdzie przekierować. Na całym Mazowszu nie ma już ani jednego szpitala, wykazującego dodatnie miejsca. To nie jest żart – usłyszała załoga pogotowia, która chciała przekazać pacjenta z objawami zakażenia koronawirusem do jednego z warszawskich szpitali. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl dotarł do dramatycznego nagrania.

Nagrania, którymi dysponuje redakcja tvnwarszawa.pl, pochodzą z wtorku, 2 marca. Zarejestrowano na nich rozmowy pomiędzy dyspozytorem a załogą karetki Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego, pełniącej tego dnia dyżur w Warszawie. 

Brakuje miejsc dla pacjentów z COVID-19. "Wszędzie jest już kicha"

Karetka podjechała przed szpital imienia im. prof. W. Orłowskiego późnym popołudniem. - Pacjent z objawami zakażenia covid i z dusznością został skierowany na izbę przyjęć szpitala Orłowskiego. Dla takich pacjentów konieczne jest miejsce odizolowane – opisuje Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl.

Tymczasem w szpitalu ratownicy medyczni usłyszeli taki komunikat: - Orłowski mówi, że nie ma miejsc covidowych. Co dalej? - słyszymy w zarejestrowanej rozmowie pomiędzy ratownikiem medycznym a dyspozytorem.

Dyspozytor zapytał, czy pacjent potrzebuje tlenu. Ratownik odparł: - Przydałoby się. - Mają choć kawałek jakiejś izolatki? – pytał dalej dyspozytor. - Nie, nic nie mają. Mówią, że mają covida i izolatki nie mają wolnej. - Ja już autentycznie nie mam cię gdzie przekierować. Na całym Mazowszu nie ma już ani jednego szpitala, wykazującego dodatnie miejsca. To nie jest żart. Nie ma Łosic, nie ma Sokołowa, nie ma Wyszkowa, nie ma Pułtuska, Płocka ani Żyrardowa. Wszędzie jest już kicha – więc, niestety, powiedz panu lekarzowi, że pacjent musi zostać, bo najzwyczajniej na świecie nie mam go gdzie przekierować – odpowiedział dyspozytor. - Dobra, idę walczyć – odpowiedział ratownik medyczny.

Dyspozytor powiedział mu jeszcze: - Możesz odmówić przyjęcia odmowy, po prostu nie ma miejsc na całym Mazowszu. Nigdzie.

Nagranie kończy informacja, którą ratownik medyczny przekazuje dyspozytorowi. Izolatka miała być wolna za około dwie godziny. - Mówią, że więcej izolatek już nie będzie. - No to trudno, czekamy – powiedział już drugi dyspozytor.

Trzecia fala koronawirusa w Warszawie. "Więcej pracy niż w styczniu"

- Jesienią przed szpitalami w Warszawie ustawiał się sznur karetek. Obecnie załogi rozjeżdżają się do szpitali po całym Mazowszu. W poniedziałek jeden z zespołów z pacjentem covidowym jechał do szpitala w Sierpcu. Kilka dni wcześniej karetki jeździły do szpitali w Siedlcach, Płocku czy w Pułtusku – relacjonuje Artur Węgrzynowicz.

Potwierdza to dyrektor Meditransu Karol Bielski. - Sytuacja jest trudna. Mamy dużo wyjazdów, znacznie więcej pracy niż chociażby w styczniu. Zdarzają się przejazdy ze szpitala, który był wskazany jako właściwy – przyznał Bielski. - Warszawiacy trafiają do szpitala w Sierpcu? – pytamy. - Tak – odpowiedział. A za chwilę dodał, że obecnie "trudna sytuacja jest wszędzie".

Z informacji, które przekazał nam w środę rano Bielski, wynika, że zarówno w Warszawie, jak i na Mazowszu miejsc dla zakażonych pacjentów brakuje. Przed godziną 10 w szpitalu na Żwirki i Wigury dostępne było jedno miejsce dla zakażonego pacjenta. Identycznie sytuacja wyglądała w Ostrowi i Ostrołęce.

Brakuje też respiratorów. - Praktycznie w Warszawie jest brak miejsc covidowych. Zero, wszędzie zero – rozkłada ręce Bielski.

Koronawirus w Polsce. Coraz więcej zakażeń

Tymczasem w środę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 698 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że zmarło 309 osób z COVID-19. - Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala nie tylko jest faktem, ale także widzimy, że nabiera impetu – powiedział wiceszef resortu.

Dzisiejszy dzienny bilans zakażeń przekazany w Programie Pierwszym Polskiego Radia przez wiceministra zdrowia jest najwyższy od 27 listopada, kiedy odnotowano 17 060 przypadków.

Już we wtorek informowaliśmy, że w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym brakuje łóżek dla pacjentów z COVID-19. Nawet jeśli miejsca się zwalniają, to na SOR-ze codziennie jest kolejka. - Bywa tak, że nieraz stoją trzy, cztery karetki i jest kłótnia o pacjenta, gdzie go umieścić. W sobotę część pacjentów kładliśmy na korytarzach – mówi dr Wojciech Dworzański ze Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Co na to wojewoda? Jeszcze we wtorek rzeczniczka Ewa Filipowicz w komunikacie prasowym zapewniała, że sytuacja na Mazowszu jest stabilna. "Wojewoda Mazowiecki na bieżąco monitoruje sytuację we wszystkich szpitalach na terenie województwa mazowieckiego, również w Warszawie. Obecnie na Mazowszu przygotowanych jest 3 460 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 367 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 2 425 łóżek, w tym 254 łóżka respiratorowe. Na terenie Warszawy aktualnie przygotowanych jest 1 579 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z zakażeniem COVID-19, w tym 200 miejsc respiratorowych, z czego zajęte są 1 052 łóżka, w tym 127 respiratorowych. (Dane na 2 marca br.). Zgodnie z decyzjami Wojewody od 1 marca przywrócono miejsca dla pacjentów z COVID-19 w kilku mazowieckich szpitalach – łącznie 235 łóżek. Ponadto od początku tygodnia pacjentów z COVID-19 przyjmuje też szpital modułowy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie" – przekonywała we wtorek.

Rzeczniczka wojewody: na podstawie raportów szpitale dysponują wolnymi miejscami

W środę Ewa Filipowicz nadal przekonywała, że miejsca są. - Na podstawie zebranych danych z raportów szpitalnych wynika, że szpitale na terenie województwa mazowieckiego dysponują wolnymi miejscami – zapewniła i wyliczyła: - w Szpitalu Południowym w Warszawie 33 pacjentów, w tym 6 pod respiratorem – pozostało 36 wolnych miejsc, w tym 7 respiratorowych; - w szpitalu w Płocku 22 pacjentów – pozostały 34 wolne miejsca; - w szpitalu w Siedlcach 42 pacjentów, w tym 2 pod respiratorem – pozostały 24 wolne miejsca, w tym 8 respiratorowych;

- Ponadto w tym tygodniu szpital modułowy Wojskowego Instytutu Medycznego zaczął przyjmować pacjentów z COVID-19. Obecnie w placówce przebywa 46 pacjentów, w tym 11 pod respiratorem – pozostało 14 wolnych miejsc, w tym jedno respiratorowe – powiedziała Filipowicz.

Autorka/Autor:Artur Węgrzynowicz, kz/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP